Zamknij

Kredyt hipoteczny ? ile trzeba zarabiać, by mieć zdolność kredytową na odpowiednim poziomie?

10:25, 12.04.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 10:26, 12.04.2021
Skomentuj

Większość młodych Polaków, aby móc wejść w posiadanie nieruchomości, musi posiłkować się kredytem hipotecznym. I choć jest to najtańsza forma kredytowania dostępna na rynku usług finansowych, całkowita kwota zobowiązania jest na tyle wysoka, że bank musi dokładnie prześwietlić możliwości spłaty i sytuację ekonomiczną klienta. Zobacz, jakie aspekty są istotne przy określaniu zdolności kredytowej i czego one dotyczą.

 

Zdolność kredytowa – stan, na który wpływa wiele czynników

Banki bardzo dokładnie analizują i weryfikują zdolność klienta do regulowania należności. Do samodzielnej, wstępnej oceny kredytobiorca może skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej, dostępnego na stronie totalmoney.pl. W najbardziej komfortowej sytuacji znajdują się te osoby ubiegające się o kredyt hipoteczny, które są zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. Banki odbierają tę formę zatrudnienia jako pewną i bezpieczną. Na korzyść przemawiają również opłacane na czas zobowiązania. Brak innych pożyczek i kredytów również wzmacnia szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą również mają szanse na wzięcie zobowiązania, jednak w ich przypadku wymogi są bardziej rygorystyczne. Podstawę, jak zawsze, także i w tym przypadku stanowi wysokość dochodu. To ona jest głównym czynnikiem wskazującym, czy dany klient ma zdolność kredytową, czy też nie. Kluczowym aspektem rozpatrywanym przez banki jest także okres prowadzenia firmy. Nie jest przez instytucje finansowe dobrze postrzegane zawieszanie działalności – bank, w wielkim uproszczeniu, traktuje je na równi z zamknięciem firmy, nawet pomimo tego, że przecież stan faktyczny jest inny. Problemem będą również nieuregulowane na czas należności w ZUS.

 

Sprawdzenie historii kredytowej w BIK

Dla banku podczas oceny zdolności kredytowej istotne są także comiesięczne, stałe koszty przyszłego kredytobiorcy. Instytucję interesuje wysokość zobowiązań, w tym raty kredytów, pożyczek alimenty czy utrzymanie gospodarstwa domowego. Nie bez znaczenia jest także historia kredytowa kredytobiorcy, którą można łatwo sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej. W sytuacji, gdy dana osoba miała już wcześniej poważne problemy ze spłatą na czas swoich zobowiązań, może być dla banku mało pewnym i atrakcyjnym klientem. Wówczas podmiot może podjąć decyzję odmowną w sprawie udzielenia kredytu. Bywa też, że kredytobiorca ze słabszą historią w BIK musi wykazać się przed bankiem dodatkowym zabezpieczeniem lub też otrzyma kredyt hipoteczny na słabszych warunkach. Więcej informacji na ten temat uzyskasz, wchodząc na stronę internetową https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

 

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?

Banki na pewno zdecydowanie przychylniej patrzą na tych kredytobiorców, którzy mają środki na wkład własny. Aktualnie kwota ta musi stanowić 20% wartości kredytowanej nieruchomości (w niektórych nawet 30%). Kredytobiorca musi wykazać się posiadaniem takiej sumy - bez tego jego wniosek nie zostanie pozytywnie rozpatrzony. Bywają pewne sytuacje, w ramach których kredytobiorca może mieć zaledwie 10% wkładu własnego, jednak musi wówczas skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia. Im większy dochód, tym większe szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego. Należy jednak mieć świadomość tego, że nawet osoba osiągająca duże zarobki, jednak mająca duże comiesięczne zobowiązania może ostatecznie mieć niższą zdolność kredytową aniżeli osoba zatrudniona w oparciu o umowę o pracę i uzyskująca przeciętne wynagrodzenie, za to nieobarczona dużymi kosztami życia.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%