Zamknij

Jak doglądać ran pooperacyjnych, kiedy zdjąć szwy po zabiegu?

15:27, 23.12.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 15:28, 23.12.2021

Rany pooperacyjne i czas ich gojenia to dla wielu osób trudny temat, ponieważ nie wszyscy są z nim tak zaznajomieni, jak powinni. Czas gojenia może być zróżnicowany i zależy on od wielu czynników, między innymi od rodzaju samej rany, liczby założonych szwów czy nawet sposobu jej pielęgnacji. Niektórzy, wychodząc z zabiegu, nie dostają wskazówek, jak doglądać ran pooperacyjnych, by dobrze się goiły i nie wiedzą, kiedy przyjść na zdjęcie szwów. W tym artykule znajdziecie odpowiedź na wszystkie nurtujące pytania.

Właściwe pielęgnowanie rany pooperacyjnej

Rany pooperacyjne w dzisiejszych czasach dzięki coraz nowszym technikom medycznym są coraz mniejsze. Jednak o każdą ranę po interwencji chirurgicznej trzeba odpowiednio zadbać, ponieważ mogą wystąpić powikłania. Właściwe pielęgnowanie rany sprawi, że proces regeneracji się skraca. Należy odpowiednio często zmieniać opatrunek, a ranę przemywać specjalistycznymi środkami o działaniu przeciwbakteryjnym, przeciwgrzybiczym i przeciwwirusowym. Przy świeżych ranach niezalecane są długie prysznice i długie moczenie rany pooperacyjnej. Wszelkie niepokojące objawy, np. wysięki, których nie było przez 3 dni, a nagle się pojawiły, należy skonsultować dla pewności z lekarzem.

Rozejście się rany pooperacyjnej

Do jednych z powikłań i nieodpowiedniego dbania o ranę pooperacyjną można zaliczyć jej rozejście się. Jeśli dotyczy to skóry lub tkanki podskórnej, to wiąże się to z zabiegiem chirurgicznym. Trzeba oczyścić ranę z tkanek martwiczych i na nowo ją zszyć. Nici chirurgiczne w eplaster.pl są do tego jak najbardziej odpowiednie. Znajdziemy tam zarówno te wchłanialne, jak i niewchłanialne. 

Infekcja rany pooperacyjnej

Infekcja rany to jedno z najcięższych powikłań, które może wystąpić przy niewłaściwym dbaniu o ranę pooperacyjną. Jeśli dojdzie już do zakażenia rany, to najczęściej stosowanym lekiem jest profilaktyka antybiotykowa. Zanim jednak zacznie się przyjmować dobrane i odpowiednie antybiotyki ważne jest wykonanie posiewu, w celu uzyskania drobnoustroju. To między nimi od niego, od stanu pacjenta i rozległości rany dostosowuje się antybiotykoterapię. Do wyboru jest wersja dożylna lub doustna.

Kiedy jest najlepszy czas na ściągnięcie szwów?

Szwy nierozpuszczalne najlepiej usunąć od 7 do 14 dni po wykonanym zabiegu. Zabieg jest krótki i bezbolesny, dlatego pacjent nie powinien odczuwać dyskomfortu. Natomiast rozpuszczalne nici chirurgiczne nie wymagają usunięcia. Są to nici, które są rozpuszczalne, czyli rozkładają się w naszych tkankach.

Szwy rozpuszczalne, po jakim czasie się wchłaniają?

W zależności od tego, jaki materiał został zastosowany przy produkcji nici oraz jak podatny jest pacjent na ich przyjęcie, taki czas potrzebny jest na rozpuszczenie takiego rodzaju nici chirurgicznych. Organizm może wchłonąć je nawet w kilka dni, ale może to również trwać nawet i kilka miesięcy. Potrzebna jest tutaj niebywała cierpliwość, jeśli trwa to tyle czasu. Możliwe są niestety i takie przypadki, w których nici się nie przyjmują i nie wchłaniają. Wówczas potrzebna jest interwencja z zewnątrz i usunięcie ich w sposób tradycyjny. 

W jaki sposób ściąga się szwy?

Zabieg zdjęcia szwów odbywa się bez znieczulenia. Może wykonać go lekarz, a nawet pielęgniarka, która została z tego odpowiednio przeszkolona. W związku z wyciąganiem ze skóry szwów (mowa tu o tych niewchłanialnych), może wystąpić delikatne uczucie pociągania lub szczypania. Nie są to jednak na tyle niekomfortowe uczucia, żeby cały zabieg mógł być do takiego zaliczany.

Podsumowanie

Odpowiednie doglądanie ran pooperacyjnych i zadbanie o zdjęcie szwów w odpowiednim momencie nie powinno doprowadzić do żadnych efektów ubocznych wykonywanego zabiegu. Aktualnie zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online dostępnych jest wiele środków, które ułatwiają tę pielęgnację. Nieprawidłowo gojące się rany powinny być niepokojącym znakiem. To nie tylko problem estetyczny, ale również i zdrowotny pacjenta.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%