Zamknij

Najważniejsze zasady wiercenia w drewnie. Przewodnik dla stolarzy

13:16, 06.05.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 13:20, 06.05.2022

Aby możliwe było wiercenie otworów w drewnie wystarczy zwykła wiertarka udarowa. Należy jednak pamiętać, aby podczas obróbki drewna nie wykorzystywać udaru. Jest to niezbędne tylko podczas wykonywania utworu w bardzo twardych materiałach, takich jak beton, cegła. Można także korzystać z wiertarek bezudarowych. Dzięki zasilaniu wiertarek z sieci można pracować nimi bardzo wygodnie oraz zasilać silniki o dużej mocy. Dzięki czemu nie ma dużych ograniczeń w zakresie maksymalnej średnicy otworów w drewnie, płytach czy też belkach. Dlatego też tą samą wiertarką można wykonać bardzo małą dziurkę jak i stosunkowo szeroki otwór. Uchwyty wiertarki są tak skonstruowane, aby pasowały do niego trzpienie walcowe, typowe dla wierteł oraz innych końcówek wykorzystywanych w czasie obróbki drewna.

Prawidłowe wiercenie w drewnie

Wiercenie w drewnie wymaga jednak dodatkowych gadżetów, takich jak plastikowy uchwyt, który znacznie ułatwia stabilne utrzymywanie narzędzia oburącz. Niezwykle przydatny jest również ogranicznik wiercenia, który jest prętem wraz z podziałką. Mocuje się go równolegle do wiertarki, aby dzięki temu wyznaczyć głębokość na którą wiertło może zagłębić się w materiale. Ogranicznik można bardzo szybko wykonać wiele otworów, które mają identyczną głębokość. Aby efektywnie wiercić w drewnie wystarczająca okazuje się wiertarka o mocy 400-500 W. Natomiast w przypadku wykonywania szerokich otworów Warto zaopatrzyć się w mocniejszą wiertarkę o mocy powyżej 500 W.

Bezpieczne wiercenie otworów w drewnie

Wykonując bezpiecznie oraz prawidłowo otwory w drewnie nie należy korzystać z udaru. Co więcej używając wiertarki https://maszyny-stolarskie.com.pl/wiertarki/wielowrzecionowe/ należy zadbać o to, aby ramię było ustawiony równolegle do wiertła, czyli prosto w osi wiercenia. Kluczowym czynnikiem jest również dobranie prędkości. Przy wolniejszych obrotach wykonuje się szersze otwory, a także wkręca lub wykręca śruby oraz wkręty. Natomiast na szybkich obrotach można z łatwością wykonywać potwory o standardowej średnicy. Co więcej większą prędkość jest niezbędna w przypadku twardszy gatunków drewna, natomiast niższe obroty można stosować w przypadku miękkich takich jak sosna, brzoza oraz świerk.

Bardzo częstym błędem popełnianym przez mniej doświadczone osoby jest wykorzystywanie wstecznych obrotów podczas wyjmowania wiertła z otworu. Prowadzi do do ich uszkodzenia. Co więcej podczas obawy że wiertło uszkodzi kruchy lub też wąski element najpierw należy wykonywać otwór o małej średnicy, a następnie poszerzyć go za pomocą wiertła o właściwej średnicy.

 

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%