Zamknij
REKLAMA

Co nowego na stanicy wędkarskiej w Człopach?

08:58, 19.05.2020 | materiał partnera MB
Skomentuj
Fot. M.B. uniejow.pl
REKLAMA

Od 1 maja br. ponownie można wędkować na terenie lokalnego łowiska „Kaczka” w miejscowości Człopy. Na ten dzień miłośnicy wędkowania czekali z niecierpliwością, bo piękna pogoda sprzyja spędzaniu czasu nad wodą i oddawaniu się swojej pasji, a zauważalna każdego dnia, począwszy od początku majówki, obecność amatorów wędkarstwa przy akwenie na starorzeczu, jest tego najlepszym dowodem.

Departament Rybołówstwa poinformował, że zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, zakaz przemieszczania się osób przebywających na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywał do 19 kwietnia br. Rząd tego konkretnego zakazu nie przedłużył, co oznacza, że z dniem 20 kwietnia wędkarzom przywrócono możliwość prowadzenia połowów amatorskich zarówno na łowiskach stawowych, jak i w obwodach rybackich.

Pamiętać jednak trzeba o pozostałych środkach bezpieczeństwa, które zostały wprowadzone i będą obowiązywać w przestrzeni publicznej, takich jak zasłanianie nosa i ust, czy zachowanie dystansu od innych osób, o czym przypomina Dariusz Adamiak, prezes Koła Wędkarskiego nr 16 PZW w Uniejowie:

– Proszę wszystkich wędkarzy o rozwagę i odpowiedzialność. Zachowujmy odpowiednie odległości, nie grupujmy się, na spotkania przyjdzie jeszcze czas, nośmy maseczki w miejscach nakazanych, stosujmy się do aktualnych zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Rozporządzenie, które aktualnie obowiązuje poniekąd pozwala nam na prowadzenie połowów amatorskich, ale to od nas będzie zależało jak długo to potrwa i ile będziemy mogli cieszyć się tą przyjemnością.

 

Zmiany na terenie stanicy

Nawiązując do relacji z ubiegłorocznego spotkania podczas Wigilii wędkarzy Koła nr 16 PZW w Uniejowie, w której prezes Adamiak opowiadał o okresie zimowym jako czasie, w którym członkowie koła co prawda chowają wędki w oczekiwaniu nadejścia wiosny, co nie oznacza absolutnie braku jakiejkolwiek aktywności. Wbrew przeciwnie, to czas na wykonanie remontów na terenie stanicy oraz przeprowadzenie konserwacji nadbrzeża wraz z późniejszą wycinką odrostów, aby stanowiska łowieckie na powrót nie zarosły krzakami.

Podczas pierwszej w tym roku i sezonie wędkarskim wizyty na stanicy przy łowisku „Kaczka” w Człopach, w niedzielę zamykającą długi majowy weekend, zauważyliśmy sporo zmian, które pojawiły się na terenie zarządzanym przez Koło Wędkarskie nr 16 PZW w Uniejowie od ostatnich zawodów, przeprowadzonych na jesieni ubiegłego roku. Przede wszystkim, pierwszy rzuca się w oczy szyld łowiska i regulamin, zawieszony wewnątrz drewnianej tablicy tuż pod nim. To dzieło Piotra Pająka, stolarza i członka koła, który wykonał oba elementy we współpracy z zaprzyjaźnioną pracownią reklamową „Studio W” z Uniejowa.

Pozostając w temacie prac stolarskich, należy wspomnieć o ogrodzeniu, którego całkiem spora część powstała od strony tarliska i stanowisk wędkarskich nr 1, 2, 3…

Kamery i fotopułapki

Dotychczasowe zabezpieczenie przed kłusownikami i ewentualnymi aktami wandalizmu, których na szczęście jak dotąd nie zanotowano na terenie stanicy, wspiera od niedawna rozbudowany monitoring. Zarówno obraz z kamer, jak i sygnał z umieszczonej w pobliżu fotopułapki, są na bieżąco udostępniane na urządzenia komórkowe członków tutejszej Społecznej Straży Rybackiej, która współpracuje z policją. Ponadto, jak poinformował nas Rafał Przybylak, komendant Społecznej Straży Rybackiej w Uniejowie, łowisko jest dodatkowo obserwowane co kilka dni za pomocą drona oraz w czasie częstych wizyt samych wędkarzy, zrzeszonych w straży społecznej. To powinno skutecznie odstraszyć amatorów kłusownictwa.

Na terenie stanicy wędkarskiej zeszłoroczne nasadzenia tujami (wykonane przez Alberta Niedźwieckiego, wiceprezesa koła), wzbogaciły kolejne młode okazy drzew. W planach są kolejne nasadzenia, które pojawią się przy łowisku wkrótce, po uprzednim przygotowaniu podłoża. Warto w tym miejscu wspomnieć o przeprowadzonej w ubiegłym sezonie przecince na terenie niewielkiego, sąsiadującego ze stanicą lasku, za co podczas jednego ze spotkań dziękował właściciel działki. Jak widać, dzięki aktywności koła, zyskuje nie tylko samo łowisko, ale i jego najbliższe otoczenie.

Prezes Dariusz Adamiak kieruje serdeczne podziękowania dla członków koła, którzy wzięli udział w wiosennych pracach porządkowych na terenie stanicy wędkarskiej łowiska „Kaczka” w Człopach: wiceprezesa Alberta Niedźwiedzkiego, Piotra Pająka, Rafała Przybylaka, Mirosława Pietrzaka, Jana i Ryszarda Garasimowiczów, Tomasza Bartosika, Piotra Walczaka, Kamila Zielonki, Mirosława Leśniewskiego, Dominika Leśniewskiego, Mateusza Pająka oraz Zbigniewa Kuglarza.

Na koniec APEL ZARZĄDU KOŁA NR 16 PZW W UNIEJOWIE:

Uczulamy, aby każdy zabierał ze sobą śmieci – na co słusznie zwrócili ostatnio uwagę najmłodsi wędkarze zrzeszeni w naszym kole. Prosimy o społeczny dozór podczas wędkowania – jeśli widzicie coś niepokojącego lub jesteście świadkami wykroczeń/przestępstw, alarmujcie, dzwońcie bezpośrednio do Komendanta Społecznej Straży Rybackiej w Uniejowie – 600 945 111 lub na Policję.

(materiał partnera MB)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA