Zamknij

W Uniejowie wpuszczono do rzeki jesiotry. Dopłyną do morza i wrócą na tarło?

14:24, 03.06.2022 . Aktualizacja: 16:17, 03.06.2022
Na zdjęciu Sebastian Staśkiewicz - prezes fundacji Ratuj Ryby, podczas wpuszczania jesiotra ostronosego do rzeki Warty w Uniejowie. Na zdjęciu Sebastian Staśkiewicz - prezes fundacji Ratuj Ryby, podczas wpuszczania jesiotra ostronosego do rzeki Warty w Uniejowie.
reo

Akcja zarybiania jesiotrem rzeki Warty odbyła się w piątek 3 czerwca 2022 roku o godzinie 10.00 na plaży miejskiej w Uniejowie. To gatunek, który przez kilkadziesiąt lat nie był obecny w wodach. Nad przywróceniem gatunku od około dwudziestu lat pracowali polscy naukowcy, którym udało się z pozyskanej z Kanady ikry, wyhodować dojrzałe osobniki.

W Uniejowie wpuszczono do rzeki jesiotry ostronose. Ryby mają nadajniki, a ich wędrówka będzie monitorowana

W piątek 3 czerwca 2022 roku dzieciaki z uniejowskiej podstawówki wpuszczały do rzeki Warty jesiotry ostronose.  W wydarzeniu udział wzięli uczniowie dwóch klas trzecich ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie oraz członkowie młodzieżowej sekcji wędkarskiej Koła PZW nr 16. Akcję zorganizował Instytut Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza z Olsztyna, fundacja Ratuj Ryby wspólnie z miastem Uniejów w ramach międzynarodowego projektu, w skład którego wchodzą wszystkie kraje nadbałtyckie.

[ZT]5799[/ZT]

Andrzej Kapusta z Instytuty Rybactwa Śródlądowego im. Stanisława Sakowicza z Olsztyna
Na zdjęciu Andrzej Kapusta z Instytuty Rybactwa Śródlądowego z Olsztyna, który zajmuje się odtwarzaniem gatunku jesiotra ostronosego. Jak mówił w Uniejowie, od 2006 roku do rzek trafiło już około 10 milionów ryb.

Dlaczego Uniejów?

Jak mówili organizatorzy zarybiania, kiedyś w Warcie były tarliska jesiotrów, stąd inicjatywa, by również tutaj przywrócić ten gatunek ryb. Ostatnio jesiotry ostronose widziane były w Warcie w 1964 roku. 

Ryby trafiły do Warty. Teraz najprawdopodobniej będą indywidualnie wędrować aż do Morza Bałtyckiego.

Do rzeki Warty trafiły dzisiaj 62 jesiotry bałtyckie, których długość w momencie zarybiania sięgała już kilkudziesięciu centymetrów. Ryby w ciągu kilku miesięcy powinny dotrzeć do Bałtyku. Jeśli projekt się powiedzie, a ryby przetrwają, po kilkunastu latach kiedy osiągną dojrzałość płciową, być może powrócą na tarło do rzeki Warty. 

[FOTORELACJA]1349[/FOTORELACJA]

Celem działań jest przywrócenie wyginiętego w całej Europie i zlewni Bałtyku, najstarszego z giga flory organizmu na tej planecie. Zarybienie jest zwieńczeniem kilkudziesięciu lat międzynarodowych badań naukowych oraz przedsięwzięć. Polacy jako pierwsi i jedyni na świecie doprowadzili do osiągnięcia dojrzałości płciowej jesiotrów ostronosych. Jako pierwsi i jedyni poczynili to od stadium ikry sprowadzonej kilkanaście lat temu z Kandy. Wreszcie, jako jedyni doprowadzili do skutecznego rozrodu tych ryb, które trafiły już do polskich rzek – Drwęcy, Wisły, a teraz Warty- informuje UM w Uniejowie.

Wiceburmistrz Mirosław Madajski podczas wpuszczania jesiotrów do Warty. Jak mówi zastępca burmistrza, planowane sa we wrzesniu warsztaty z Fundacją Ratujemy Ryby, podczas której dowiemy się co zanotowały nadajniki, które mają ryby i jak wygląda ich wędrówka do morza.

Ważnym dla nauki będzie fakt, że wszystkie wpuszczane ryby będą oznaczone, a część z nich będzie wyposażona w nadajniki zakupione dzięki społecznemu wsparciu fundacji Ratuj Ryby, która będzie śledziła ryby zaraz po wpuszczeniu. Kolejny sygnał otrzymamy od automatycznych odbiorników, które są rozlokowane na drodze tych ryb do morza Bałtyckiego. 

W piątkowym wydarzeniu wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej w Uniejowie oraz członkowie młodzieżowej sekcji wędkarskiej, której opiekunem jest Tomasz Bartosik.

[ZT]5802[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%