Ponad 1,6 tysiąca kobiet skorzystało w czerwcu z możliwości uzyskania recepty na antykoncepcję awaryjną bezpośrednio od farmaceuty. Program, który działa od maja, pozwala na szybki dostęp do pigułki "dzień po" w nagłych sytuacjach, a zainteresowanie nim rośnie.
Najnowsze dane NFZ zostały przytoczone przez "Gazetę Wyborczą". W czerwcu ponad 1,6 tys. kobiet skorzystało z nowej możliwości otrzymania recepty na pigułkę "dzień po" bezpośrednio od farmaceuty, w ramach pilotażowego programu finansowanego przez NFZ.
Program ten, który wystartował w maju, umożliwia farmaceutom wypisywanie recept na antykoncepcję awaryjną w nagłych przypadkach, gdy jest zagrożone zdrowie lub życie pacjentki.
Z danych udostępnionych przez Narodowy Fundusz Zdrowia wynika, że odsetek recept farmaceutycznych na antykoncepcję awaryjną znacząco wzrósł - w maju wynosił 6,1%, podczas gdy w czerwcu już 20,7%. W szczególności program dotyczy pigułek zawierających octan uliprystalu, znanych pod nazwą ellaone.
W maju farmaceuci w całym kraju wystawili 278 takich recept, natomiast w czerwcu liczba ta wzrosła do 1618. Mimo to, nie wszystkie pacjentki otrzymały receptę - w maju farmaceuci odmówili 43 pacjentkom, a w czerwcu odmów było 257.
Dane pokazują również niską liczbę recept wystawionych kobietom poniżej 18. roku życia. W okresie maj-czerwiec było ich zaledwie 30, przy czym w siedmiu przypadkach farmaceuci odmówili udostępnienia tabletki.
Ogólnie, sprzedaż tabletek stosowanych jako antykoncepcja awaryjna utrzymuje się na stabilnym poziomie - w maju sprzedano 30 763 sztuki, a w czerwcu 30 880.
0 0
smacznego
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu uniejow.net.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz