Zamknij
REKLAMA

Komisja ds. Pedofilii podsumowuje działania! Na co zwrócono uwagę?

15:00, 18.04.2021 | PAP
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

270 prowadzonych spraw konkretnych osób oraz skierowanie 35 zawiadomień do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązku zgłoszenia organom ścigania informacji o krzywdzeniu dzieci - to niektóre z działań Państwowej Komisji ds. Pedofilii, o których poinformowano w podsumowaniu jej 5-miesięcznej działalności.

Jak podała komisja w komunikacie przekazanym mediom, jej działania polegają na pomocy osobom indywidualnym, a także analizie i ocenie obecnych systemów pomocy poszkodowanym oraz karania sprawców. Cały czas trwa także organizacji pracy urzędu komisji i doskonalenie jej procedur.

Jednocześnie komisja zapowiada na lipiec raport, w którym zawarta ma być "analiza i ocena skali wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce i wskazanie największych problemów oraz rozwiązań, w tym zmian prawnych i instytucjonalnych".

Jak przekazano analiza ta jest prowadzona na podstawie akt 2 tys. 300 spraw z lat 2017-20, przekazanych przez sądy na wniosek komisji.

W ramach pomocy osobom indywidualnym - od początku działalności - odebrano ponad 300 telefonów na numer komisji. Podjętych do prowadzenia zostało 270 spraw konkretnych osób. W związku ze skierowanymi zgłoszeniami przeprowadzono ponad 30 spotkań z osobami poszkodowanymi, czyli tzw. wysłuchań, a 100 spraw zgłoszono do prowadzenia prokuraturze.

Obecnie jednak - ze względu na pogorszenie sytuacji epidemicznej - od 1 kwietnia takie indywidualne spotkania tymczasowo są wstrzymane.

Ponadto - jak dodała komisja - ponad 200 spraw jest monitorowanych w prokuraturze lub sądach w zakresie prawidłowości prowadzenia postępowań, zaś 34 sprawy przedawnione zakwalifikowano na postępowanie wyjaśniające.

- Przekazano 35 zawiadomień do prokuratury ws. niedopełnienia obowiązku prawnego przez osoby, które mimo posiadanej wiedzy o krzywdzeniu małoletnich nie zgłosiły tego organom ścigania - podkreśliła komisja.

Chodzi o podejrzenie przestępstwa z art. 240 Kodeksu karnego dotyczącego niezawiadomienia niezwłocznego organów ścigania w takich sprawach, za które grozi do trzech lat więzienia.

Jak ponadto dodano, wystąpiono też o informacje i akta kościelne z lat 2000-2020. Wysłano blisko 1200 pism, w tym z prośbami o akta, przebadano akta 300 zakończonych postępowań sądowych.

- Nawiązano kontakt ze środowiskami: prokuratorskim, medycznym - w tym seksuologicznym, osób niepełnosprawnych, parlamentarnym i kościelnym. W tym celu wysłano ponad 50 pism, przeprowadzono 16 spotkań osobiście lub internetowo z ekspertami, instytucjami i organizacjami pozarządowymi m.in. z Komendą Główną Policji, Prokuraturą Generalną, Kancelarią Prezydenta RP, Ministerstwem Zdrowia, Fundacją św. Józefa i ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim - zaznaczono w podsumowaniu.

Z kolei w planach komisji na najbliższy kwartał jest - obok prowadzenia spraw osób indywidualnych - dokończenie analiz oraz promocja rozwiązań prawnych.

- Trwają intensywne przygotowania do publikacji raportu, rozwijana będzie też współpraca z organizacjami pozarządowymi i instytucjami oraz dalsze optymalizacje pracy urzędu - zaznaczono.

- Równocześnie trwa doskonalenie procesu komunikacji z poszkodowanymi, który musi łączyć wymagania proceduralne i urzędowe z empatią i delikatnością. Jest to zadanie bezprecedensowe w polskiej administracji - mowa o formie pism urzędowych, kontakcie z poszkodowanymi - oceniono.

Zapowiedziano także utworzenie nowej, przyjaznej dla użytkowników strony internetowej, która "ułatwi komunikację z urzędem, będzie też w sposób przystępny tłumaczyła uprawnienia komisji, a docelowo będzie mogła pełnić funkcję centrum informacji w obszarach prewencji i pomocy poszkodowanym".

Państwowa Komisji ds. wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 została powołana przez Sejm 24 lipca 2020 r. Urząd rozpoczął funkcjonowanie 1 października ub.r., od 6 listopada w siedzibie przy ul. Twardej 18. Komisja przyjmuje zgłoszenia od 24 listopada zeszłego roku.

Komisja liczy siedmioro członków, zatrudnia obecnie 26 pracowników merytorycznych, administracyjnych i technicznych.

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%