Zamknij
REKLAMA

Tak grano z WOŚP w Uniejowie pierwszy raz, trzydzieści lat temu [ZDJĘCIA]

09.21, 16.01.2023 . Aktualizacja: 12.14, 16.01.2023
Tak zaczynała grać Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy trzydzieści lat temu.zdjęcia: z archiwum Urszuli Urbaniak.
REKLAMA

W Uniejowie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra nieprzerwanie od II Finału, który odbył się 2 stycznia 1994 roku. Zagra również w tym roku, po raz trzydziesty w gminie Uniejów.

Tak grano z WOŚP w Uniejowie pierwszy raz, trzydzieści lat temu[ZDJĘCIA]

29 stycznia 2023 roku już po raz 30. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra również w Uniejowie. Wszystko zaczęło się w szkole podstawowej, kiedy to 22 grudnia 1993 roku (ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną) uczniowie-członkowie Samorządu Uczniowskiego oznajmili, że również będą zbierać pieniądze.

,,Uświadomiliśmy im, że nie mogą tego robić bez stosownych pozwoleń. Mimo tak krótkiego czasu podjęłam się dotarcia do biura Jurka Owsiaka. Wykorzystując znajomość z redaktor Jadwigą Dąbrowską z TVP, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia pojechałam do niej do Warszawy, by nazajutrz rano 27 grudnia w sztabie WOŚP załatwić wymagane formalności. Nie mieli już tam serduszek, ale wróciłam z identyfikatorami, które następnego dnia uczeń Hubert Borycki zawiózł do Turku w celu ofoliowania. Tego też dnia Burmistrz Marian Pięgot wyraził zgodę na zbiórkę pieniężną do puszek na terenie miasta. Zadbano o akcję informacyjną, rozwieszając plakaty przygotowane przez Lecha Krajewskiego. W dniu 28 grudnia odbyło się pierwsze spotkanie sztabu, na którym rozdano identyfikatory, przydzielono zadania i omówiono wszystkie sprawy organizacyjne" - relacjonuje Urszula Urbaniak, pierwsza w Uniejowie koordynatorka WOŚP.

Pierwszy raz w Uniejowie kwestowano w trzech terminach: dniu 30 grudnia 1993 r. wolontariuszy zaproszono na Sesję Rady Miasta i Gminy Uniejów, w dniu 02 stycznia 1994 r. prowadzono zbiórkę uliczną, a 3 stycznia zbierano pieniądze w szkole i zakładach pracy.

Na korytarzu szkolnym ustawiono scenę, gdzie przed lekcjami oraz w czasie przerw międzylekcyjnych koncertowały szkolne zespoły muzyczne i soliści. Wszystkich nauczono przeboju WOŚP- piosenki „Jedna tylko jest orkiestra”. Z Biura Ogłoszeń „Gazety Wyborczej” w Koninie dyrektor szkoły- Stanisław Urbaniak przywiózł 50 serduszek i 200 kubków jednorazowego użycia, które rozdano najbardziej aktywnym.

,,Zostałam koordynatorem całej akcji w mieście, a wspierali mnie dyrektorzy szkoły- Alicja Rybak i Stanisław Urbaniak oraz nauczyciele- Urszula Świerczyńska, Sławomir Binkiewicz i Janusz Stawicki. Spośród młodzieży wolontariuszami wyposażonymi w identyfikatory zostali: Hubert Borycki, Agnieszka Dąbrowska, Anna Goszczyk, Anna Janiak, Anna Karpińska, Magdalena Kazaniecka, Agnieszka Komodzińska, Anna Krzesłowska, Tomasz Marciniak, Ireneusz Pietrzak, Ewa Raczkowska, Maciej Tylki i Krzysztof Urbaniak" - dodaje Urszula Urbaniak, która do dzisiaj gra z WOŚP (zdjęcie poniżej).

Ogółem podczas pierwszej zbiórki WOŚP w Uniejowie zebrano kwotę 10.359.000 zł (dziesięć milionów trzysta pięćdziesiąt dziewięć tysięcy złotych), jednego dolara USA i jedną markę.

,,Zachęcona takim sukcesem, mając przetarte szlaki do Warszawy, podjęłam się koordynowania kolejnego Finału WOŚP. Bardzo wcześnie rozpoczęliśmy działania organizacyjne, a współorganizatorami byli: Komenda Hufca ZHP oraz Miejsko Gminny Ośrodek Kultury. W Biurze Jurka Owsiaka pojawiłam się już na początku grudnia, dzięki czemu udało się przywieźć 2 000 serduszek i 32 identyfikatory, tym razem już zafoliowane. 

Podczas tego finału wolontariusze prowadzili zbiórkę przed każdą mszą świętą, a w przerwach przybiegali do szkoły, by się ogrzać i na bieżąco liczyć pieniądze. Zorganizowano wtedy występy w sali widowiskowej „Ustronie”, gdzie występowali: „The rape” Tomasza Pęcherskiego i „Moc,Art” z MGOK Jakuba Pięgota, a takżej  członkowie Młodzieżowej Harcersko-Strażackiej Orkiestry Dętej z Uniejowa. Jak relacjonuje Urszula Urbaniak, wzorem roku poprzedniego pieniądze zbierano również w szkole podczas występów szkolnych zespołów muzycznych i solowych popisów uczniów.

Od tego czasu co roku w Uniejowie i na terenie gminy prowadzona jest zbiórka na rzecz Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od kilkunastu lat sztab WOŚP mieści się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, a na jego czele stają kolejni dyrektorzy tej placówki.

zdjęcia: z archiwum Urszuli Urbaniak.

[ZT]7020[/ZT]

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%