Zamknij

W Uniejowie otwarta została Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA. To wyjątkowe miejsce z eksponatami Centrum Nauki Kopernik

15:01, 10.06.2024 Aktualizacja: 09:26, 12.06.2024

W Uniejowie otwarta została Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności  – SOWA, która powstała dzięki wspólnej inicjatywie realizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. To 33 ośrodek w ramach tego programu działający w kraju.

W Uniejowie otwarta została Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności – SOWA. To wyjątkowe miejsce z eksponatami Centrum Nauki Kopernik

[FOTORELACJANOWA]1960[/FOTORELACJANOWA]

10 czerwca w Uniejowie, otwarta została Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności (SOWA), czyli lokalne centrum nauki, w którym osoby w każdym wieku mogą samodzielnie eksperymentować, poznawać zjawiska rządzące światem i rozwiązywać zadania konstruktorskie.

Celem projektu jest wzbogacenie lokalnych społeczności nowymi środowiskami edukacyjnymi, które wpłyną w istotny sposób na rozwinięcie środowiska uczenia się dzieci i młodzieży oraz zwiększą zasoby kształtujące ich kapitał naukowy. Wyjątkowe centrum powstało w nowym budynku Interaktywnego Punktu Turystyki Geotermalnej, który wybudowany został przez Gminę przy Domu Pracy Twórczej, w miejscu dawnego posterunku wodnej policji.

W uroczystym otwarciu ,,SOWY" udział wzięli m.in. Maria Mrówczyńska -  podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Robert Firmhofer - dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Jarosław Krajewski - łódzki wicekurator oświaty i Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa. 

Na uroczystość przybyli także dyrektorzy szkół i samorządowcy z sąsiednich gmin, zarówno z województwa łódzkiego, jak i Wielkopolski.

,,SOWA składa się z osiemnastu eksponatów, zaprojektowanych i stworzonych w Centrum Nauki Kopernik. To znaczy, że doskonale wiemy, jak one działają. To są eksponaty, które zapewniają bardzo dobrą jakość doświadczenia dla zwiedzającego. Doświadczenia, tzn., że każdy z tych eksponatów umożliwia przeprowadzenie jakiegoś doświadczenia naukowego w kontrolowanych warunkach. Celem tego jest po pierwsze zrozumienie zjawisk, po drugie - zobaczenie, że świat jest racjonalny i da się go opisać i wytłumaczyć w naukowy sposób, a po trzecie, odkrywanie własnych zainteresowań i talentów, które niekiedy trudno jest odkryć w warunkach szkolnych - mówił Robert Firmhofer - dyrektor naczelny Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

W pierwszym dniu funkcjonowania Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, do Uniejowa przyjechał także zespół z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, który koordynuje uruchomienie ośrodka.

,,Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności  ma na celu przybliżyć i promować naukę w takich małych społecznościach lokalnych jak ta i bardzo dobrze się sprawdza. Wcześniej otwarto już trzydzieści dwa, a to będzie trzydzieste trzecie małe centrum nauki, taka strefa aktywności i mamy nadzieję, że będzie państwu służyła długie lata, nie tylko mieszkańcom, ale także turystom, którzy licznie odwiedzają Uniejów" - mówiła w Uniejowie Maria Mrówczyńska -  podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego

W całej Polsce działają już 33 Małe Centra Nauki SOWA, które składają się z dwóch przestrzeni: wystawienniczej i warsztatowej. Otwarcie centrum w Uniejowie to uatrakcyjnienie oferty turystycznej oraz edukacyjnej w mieście. Centrum będą mogli odwiedzać nie tylko goście indywidualni i turyści, ale będzie to również atrakcyjna oferta dla szkół z regionu. W kraju ma powstać pięćdziesiąt takich miejsc.

Burmistrz Uniejowa, Józef Kaczmarek, podkreślał: „Mamy pakiet dobrych praktyk, które przekazało nam Centrum Nauki Kopernik. Dziękujemy, że dzielicie się z nami swoimi doświadczeniami . Wierzę, że skorzystamy z tej szansy. Liczę, że to miejsce będzie otwarte przez 7 dni w tygodniu, dla wszystkich”.

Jakie atrakcje czekają?

SOWA, otwarta w Interaktywnym Punkcie Turystyki Geotermalnej – obejmuje wystawę złożoną z 18 eksponatów oraz przestrzeń do swobodnego eksperymentowania – Majsternię. Podczas wizyty w małym centrum nauki można sprawdzić, czy nasza twarz jest symetryczna, jak działa pamięć ultrakrótkotrwała i czym różni się od krótkotrwałej. To okazja, by stworzyć własny film animowany, posłuchać muzyki nie uchem, a łokciem i zmierzyć się z siłą grawitacji. Majsternia jest miejscem dla tych, którzy lubią główkować. Tu nie ma instrukcji i podpowiedzi. Są wyzwania i zestawy akcesoriów, ułatwiających mierzenie się z nimi. Zadania mają różne poziomy trudności – można budować mosty, wieże, katapulty czy obiekty latające. Przy okazji rozwija się umiejętności współpracy, rozwiązując zadania w parze lub w grupie. Myśl przewodnia Majsterni to „Myślisz lepiej, niż myślisz”.


Korzystanie z oferty Centrum będzie płatne. Bilety kosztują: 12zł ulgowy i 15 zł normalny.

Strefa Odkrywania Wyobraźni i Aktywności SOWA w Uniejowie
Godziny otwarcia:

poniedziałek-piątek: w godz. 9-16
sobota-niedziela: w godz.10-18

[ZT]11401[/ZT]

[ZT]11768[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%