Zamknij
REKLAMA

Seniorzy z trzech województw szkolą się w uniejowskim uzdrowisku

07:09, 06.06.2018 | M.K
REKLAMA
Skomentuj
 Na zdj. Emilia Straszewska ? dietetyk, która prowadzi część zajęć w Uniejowie.

W Uzdrowisku Uniejów Park trwają  zkolenia z zakresu żywienia dostosowanego do indywidualnego stanu zdrowia i występujących dolegliwości dietozależnych dla osób w wieku 50+. Projekt jest realizowany w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020. Projekt obejmuje 4 województwa (łódzkie, wielkopolskie, mazowieckie, małopolskie). Łącznie w 2 obiektach Instytutu Zdrowia Człowieka: Uzdrowisku Uniejów Park w Uniejowie oraz w Wysowej Zdroju z projektu skorzysta 800 osób powyżej 50 roku życia.

W Uniejowie projekt potrwa do listopada bieżącego roku i biorą w nim udział uczestnicy z trzech województw: łódzkiego, wielkopolskiego i mazowieckiego. Czwartym województwem, które obejmuje szkolenia finansowane ze środków Narodowego Programu Zdrowia jest województwo małopolskie, a zajęcia prowadzone są w uzdrowisku Wysowa, które należy do IZC.

W ramach zajęć, które rozpoczęły się w Uniejowie w maju, odbędzie się cykl szkoleń dla osób w wieku 50+ z zakresu żywienia dostosowanego do indywidualnego stanu zdrowia i występujących dolegliwości dietozależnych. Do Uniejowa na zajęcia przyjeżdżają m.in. seniorzy z Turku, Łasku, Koła, Sochaczewa czy Żyrardowa. Wśród nich znajdują się także słuchacze uniejowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Warto dodać, że Uzdrowisko Uniejów Park jest jedynym podmiotem, który realizuje projekt pod nazwą „Popularyzacja wiedzy w zakresie specyficznych potrzeb i uwarunkowań dietetycznych w grupie seniorów (w tym zapobieganie utracie masy ciała i chorobom metabolicznym), mimo, że kilka ośrodków złożyło do ministerstwa ofertę na jego realizacji.

Narodowy Program Zdrowia na lata 2016-2020 to działania w obszarze zdrowia publicznego,  mające na celu: wydłużenie życia Polaków, poprawę jakości ich życia związanej ze zdrowiem oraz ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu. Koszt udziału w szkoleniach jest całkowicie bezpłatny a uczestnicy mają zapewnione bezpłatne materiały edukacyjne oraz bezpłatny transport do miejsca, w którym będą odbywają się szkolenia.

,,Na zajęciach mówimy przede wszystkim o nawykach. Mamy świadomość co jest zdrowe a co nie, co powinniśmy jeść, a czego unikać. Wprowadzić nawyk w codzienny tryb życia to jest największa sztuka. Tego między innymi uczymy się na profesjonalnych warsztatach – mówi o udziale w projekcie uczestniczka Mirosława Wiśniewska.

Zajęcia w Uzdrowisku Uniejów Park to szkolenia ściśle związane z żywieniem, z szeroko pojętej dietoterapii. Prowadzone są przez dietetyków oraz fizjoterapeutów, którzy na co dzień pracują z pacjentami ośrodka. Każdy senior uczestniczy w trzech spotkaniach, które odbywają się w tygodniowych odstępach.

„Każde z zajęć obejmuje część teoretyczną i praktyczną, które prowadzą doświadczeni dietetycy i fizjoterapeuci. Podczas pierwszego dnia szkoleniowego część programu poświęcona jest szeroko pojętej aktywności fizycznej - jej wpływu na organizm osoby starszej. Przybliżamy również jak wygląda proces starzenia się, co dzieje się i jakie zmiany zachodzą w poszczególnych narządach i układach. Seniorzy poznają także ogólne zasady racjonalnego odżywiania, z omówieniem piramidy żywienia, która jest dedykowana seniorom. Otrzymują również zalecenia żywieniowe w konkretnych jednostkach chorobowych, mi.in. w cukrzycy, nadciśnieniu tętniczemu, niedokrwistości, kserostomii, zaparciach, chorobach wątroby, itp. Wspólnie z seniorami omawiamy na hipotetycznym studium przypadku jakie są przykłady popełnianych przez seniorów błędów żywieniowych – jak powinni zmieniać i eliminować niekorzystne nawyki w swojej diecie” – wyjaśnia Emilia Straszewska – dietetyk, która prowadzi część zajęć w Uniejowie.

 

Podczas szkoleń nie obędzie się również bez degustacji, w trakcie której seniorzy będą próbować różnych form past, koktajli i przekąsek, w których będą wykorzystane wartościowe składniki. Będzie to forma połączenia nauki i niezwykle smakowitej zabawy. Jak mówi Emilia Straszewska z Uzdrowiska Uniejów Park - ,,uczestnicy będą na pewno bardzo zaskoczeni, co będzie w składzie naszych przekąsek i koktajli, które będą degustować. Chcemy również pokazać jak wygląda dobrej jakości pieczywo".

Również podczas przerw kawowych i obiadowych uczestnicy nie przestają się edukować żywieniowo.

Seniorzy podczas warsztatów dowiadują się także jakich leków nie mieszać z konkretnymi napojami czy potrawami. W ramach szkoleń uczestnicy mają zapewnione indywidualne konsultacje z fizjoterapeutami, którzy mówią jakie ćwiczenia mogą stosować przy określonych schorzeniach, co robić i jak ćwiczyć.

Głównym celem programu realizowanego przez Uzdrowisko Uniejów Park jest Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się poprzez naukę prawidłowych nawyków żywieniowych, nabycie umiejętności odpowiedniego komponowania posiłków szczególnie w przypadku występowania konkretnych jednostek chorobowych, wzrost wiedzy na temat znaczenia aktywności fizycznej u osób w wieku 50+ oraz na temat negatywnych skutków złego odżywiania 

(M.K)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© uniejow.net.pl | Prawa zastrzeżone