W związku z ustanowieniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2025, Rokiem Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc w całej Polsce organizowane będą liczne uroczystości upamiętniające 85. rocznicę dokonania zbrodni katyńskiej i pomordowanych na mocy rozkazu Kremla. Szczególne znaczenie zyskają wydarzenia organizowane w Uniejowie, gdzie pamięć o lokalnych ofiarach tej tragicznej historii jest pielęgnowana od lat.
W obchody włącza się również Uniejów, który jak co roku – tym razem ze szczególnym akcentem – oddaje hołd swoim Bohaterom z tzw. Uniejowskiej Listy Katyńskiej. Inicjatorem uroczystości organizowanych we współpracy z Urzędem Miasta oraz lokalnymi instytucjami i społecznością jest Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa. Patronat nad obchodami objął burmistrz miasta Józef Kaczmarek.
TPU przygotowało szereg wydarzeń upamiętniających ofiary z tzw. Uniejowskiej Listy Katyńskiej.
Miejsce Pamięci – Plac Dębów Katyńskich
Centralnym punktem obchodów, jak co roku będzie Plac Dębów Katyńskich w Uniejowie, gdzie już od 2008 roku rosną dęby posadzone ku czci pomordowanych, a od 2010 roku znajduje się symboliczna mogiła – pomnik pamięci. To miejsce odwiedzają nie tylko mieszkańcy, ale także rodziny ofiar, traktując je jak symboliczny cmentarz.
Tegoroczne obchody w Uniejowie mają szczególną wagę – nie tylko z uwagi na przypadającą rocznicę, ale także jako część ogólnopolskiej refleksji nad tragiczną historią i heroiczną postawą tych, którzy zginęli, pozostając wiernymi Rzeczypospolitej.Wspólne spotkania, modlitwa i pamięć to nie tylko hołd dla poległych, ale i ważna lekcja historii oraz patriotyzmu dla młodego pokolenia.
Zaplanowano szereg uroczystości, nie tylko w Uniejowie
Już w piątek 11 kwietnia 2025 r. o godz. 10:00 odbędzie się na Placu Dębów Katyńskich w Uniejowie spotkanie patriotyczno-religijne, w którym udział wezmą młodzież szkolna, rodziny Ofiar, przedstawiciele instytucji i mieszkańcy. Spotkanie to nawiązuje do Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, przypadającego każdego roku 13 kwietnia.
Z kolei w niedzielę 13 kwietnia w uniejowskiej kolegiacie o godz. 12.00 odprawiona zostanie Msza św. w intencji bohaterów z tzw. „Uniejowskiej listy katyńskiej”, która zawiera 16 nazwisk. Widnieją na niej nazwiska: żołnierza, trzech lekarzy, prawnika, handlowca, ziemianina i dziewięciu policjantów - ludzi różnych profesji, których łączy wspólny tragiczny los. Tego samego dnia w Wilamowie o godz. 11.00 odprawiona zostanie Msza w intencji wilamowskich Ofiar zbrodni katyńskiej, na której znalazły się cztery nazwiska: dwóch policjantów, lekarza i żołnierza.
Majowe uroczystości w Wilamowie
Kolejne ważne wydarzenie odbędzie się 8 maja w Wilamowie, gdzie przy kościele zostanie odsłonięta granitowa tabliczka przy Dębie Pamięci Antoniego Paczesnego. Odrestaurowany zostanie także napis na głazie upamiętniającym czterech parafian zamordowanych w Katyniu. To ważny element trwania lokalnej pamięci historycznej i hołdu dla poległych.
Wrzesień – edukacja i pamięć
W ramach całorocznych obchodów, 17 września, na Placu Dębów Katyńskich odbędzie się „Krótka lekcja historii” skierowana do uczniów klas VII-VIII. Data ta nie jest przypadkowa – to rocznica agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku, która zapoczątkowała tragiczny los tysięcy polskich jeńców wojennych.
Zakończenie roku pamięci – wystawa i wspomnienia
W ostatnim kwartale roku planowane jest również wydarzenie o charakterze edukacyjno-historycznym. W Izbie Pamięci TPU zorganizowana zostanie wystawa zatytułowana „Prawda i pamięć”, wzbogacona o projekcję filmu dokumentującego moment posadzenia pierwszych Dębów Katyńskich w Uniejowie. Wśród gości znajdą się także osoby, które odwiedziły Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.
Dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności i instytucji, Uniejów nie tylko pielęgnuje pamięć o swoich Bohaterach, ale także kształtuje postawy patriotyczne wśród młodszych pokoleń. To ważne przesłanie – by nigdy nie zapomnieć o tych, którzy zginęli za wolność Ojczyzny.
Do udziału w wydarzeniach upamiętniających Ofiary katyńskie i wspólnego oddania czci bohaterom zapraszają organizatorzy: Uzdrowisko Termalne Uniejów, Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa, Komenda Powiatowa Policji w Poddębicach, Parafia Rzymskokatolicka w Uniejowie, Parafia Rzymskokatolicka w Wilamowie, Szkoła Podstawowa w Uniejowie, Szkoła Podstawowa w Wilamowie, Szkoła Podstawowa w Wieleninie, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Uniejowie.