Zamknij

Uniejowska kolegiata ogłoszona bazyliką. Decyzja zapadła w Watykanie

06:01, 28.04.2025 Aktualizacja: 07:06, 28.04.2025
Fot. Piotr Szwecki. Fot. Piotr Szwecki.

Uniejowska kolegiata ogłoszona została bazyliką mniejszą. Decyzję, którą podjęto w Watykanie, ogłosił w niedzielę 27 kwietnia 2025 r. podczas mszy św. proboszcz parafii pw. św. Floriana w Uniejowie ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.

Uniejowska kolegiata ogłoszona bazyliką mniejszą

Starania, by uniejowska kolegiata, gdzie szczególnie widoczny jest kult św. Bogumiła, uzyskała tytuł bazyliki mniejszej trwały ponad półtora roku. Tytuł nadawany jest zazwyczaj przez papieża w porozumieniu z watykańską Kongregacją ds. Kultu Bożego, co poprzedza procedura prawno-urzędowa przeprowadzana w episkopacie danego kraju. 

Decyzję o rozpoczęciu procesu przyznania uniejowskiej kolegiacie tego tytułu podjął biskup Diecezji Włocławskiej, na wniosek tutejszego proboszcza i parafian. Następnie sprawą zajmował się episkopat, a po pozytywnej decyzji arcybiskupów decyzja powędrowała do Nuncjatury Apostolskiej. 8 kwietnia br. w imieniu Papieża Franciszka,  zdecydowano o przyznaniu kościołowi w Uniejowie tytułu bazyliki mniejszej. Dekret w tej sprawie wydała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie.

Podniesienie uniejowskiej kolegiaty do rangi bazyliki mniejszej to ogromne wyróżnienie. Dwadzieścia lat temu tytuł bazyliki mniejszej uzyskał kościół w Licheniu. 

Do tej pory uniejowska świątynia nazywana była kolegiatą, co oznacza, że jest uznawana za jedną z najważniejszych w diecezji, ale nie będącą katedrą. Nazwa kolegiata pochodzi od łacińskiego słowa collegium, co w wolnym tłumaczeniu ozn. kolegium, radę, grono. Oznacza to, że przy kolegiacie istnieje tzw. kapituła kanoników. W Uniejowie jest tzw. ,,Kapituła Uniejowska".

Pośród kościołów o różnych nazwach istnieją świątynie o szczególnym znaczeniu duszpasterskim i liturgicznym, które mogą być przez papieża odznaczone tytułem bazyliki mniejszej. Mogą nią zostać kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, pielgrzymkową i duszpasterską.  

Wśród warunków uzyskania tytułu bazyliki mniejszej jest m.in. warunek (źródło: opoka.org.pl), że znajduje się w nim ciało lub znacznej wielkości relikwie jakiegoś świętego. W uniejowskiej świątyni znajdują się m.in. relikwie św. Bogumiła, który jest otaczany szczególną czcią.

W trakcie drogi do uzyskania tytułu powstał album ukazujący historię kolegiaty pt. ,,U progów św. Bogumiła. Arcybiskupia kolegiata w Uniejowie".

,,Uniejowska kolegiata od siedmiu wieków stanowi nieodłączną część wizerunku miasta. Sam Uniejów swój początek zawdzięcza arcybiskupom gnieźnieńskim, którzy przyczynili się do jego powstania i rozwoju, miasteczko zaś stanowiło niejako centrum ich włości  w tym regionie". [fragment albumu].

,,Św. Bogumił jest patronem na współczesne czasy - mówił w czerwcu 2023 roku podczas otwarcia wystawy poświęconej świętemu ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, który podkreślał, że jego kultowi służyłoby również ustanowienie kolegiaty bazyliką mniejszą.

I tak też się stało, dzięki staraniom proboszcza i wiernych. 

Ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz jest proboszczem w parafii pw.św. Floriana już jedenaście lat. Przez ten czas w odnowienie świątyni, w tym m.in. malowanie polichromii, odnowienie ołtarzy zainwestowano około 5 milionów złotych. Około półtora miliona zł kosztowała także wsparta środkami pozyskanymi przez Gminę Uniejów inwestycja odrestaurowania otoczenia kolegiaty.

[ZT]2831[/ZT]

[ZT]15252[/ZT]

[ZT]5570[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%