Zamknij

Widzieliście już to urokliwe miejsce? Zmodernizowana ścieżka idealna na wiosenne spacery

09:18, 25.04.2019 M.K Aktualizacja: 09:36, 23.03.2022
Skomentuj Fot. Michał Kubacki Fot. Michał Kubacki

Mieszkańcy Uniejowa i turyści, którzy odwiedzają uzdrowisko mają ,,nowe'' malownicze miejsce, w którym mogą spacerować. To zmodernizowana w ubiegłym roku przez Nadleśnictwo Turek, przy współpracy z Gminą Uniejów, leśna ścieżka dydaktyczna Zieleń, która powstała już w 2004 roku.

W Leśnictwie Uniejów ścieżka edukacyjna „Zieleń” powstała tak naprawdę już w październiku 2004 roku, z pomysłu ówczesnej zastępcy nadleśniczego Danuty Lewandowskiej i leśniczego Witolda Ochapskiego. 

,,Potrzeba budowy takiego obiektu wynikała z dużego ruchu turystycznego w okolicy Uniejowa, utworzenia na tym terenie przez wojewodę Łódzkiego Zespołu Przyrodniczo – Krajobrazowego Uroczysko Zieleń oraz planów „stawiania na turystykę” władz Miasta Uniejów. Teren uroczyska Zieleń wydawał się idealny do prowadzenia edukacji. Różnorodność siedlisk, urokliwe starorzecza, łąki śródleśne, piękne bogate lasy. Pewną trudność stanowiły fragmenty podmokłe i okresowo niedostępne dla spacerowiczów." - informuje Nadleśnictwo Turek.


Fot. M.Kubacki


Fot. M.Kubacki

Obecnie ścieżka ,,Zieleń" ma długość 2,7 km, a przejscie całej może zająć od 1,5 do 2 godzin. Uroczysko Zieleń położone jest w pradolinie rzeki Warty i obejmuje lasy, łąki i starorzecza. Leży w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu i jest częścią obszaru Natura 2000 ,,Dolina Środkowej Warty".

Modernizacja wykonana w ubiegłym roku obejmowała budowę platformy widokowej na starym korycie Warty, budowę dwóch mostów i kilku kładek. Na wale przy nowo budowanym aparhotelu znajduje się wejście na ścieżkę, w tym zjazdy umożliwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. Niektóre odcinki tras zostały utwardzone, ustawiono na nich także 6 makiet zwierząt naturalnej wielkości z kodami QR  przekierowującymi na stronę nadleśnictwa, gdzie opisana jest biologia zwierzęt, a także omówiony dodatkowy temat.


Na trasie znalazły się makiety zwierząt naturalnej wielkości z kodami QR. Fot. M.Kubacki


Na trasie ścieżki ustawiono także miejsca, w których można odpocząć i cieszyć się widokami.


 

W ramach prac, które przeprowadziły Lasy Państwowe i Nadleśnictwo Turek, zmodernizowana została także wiata z ogniskiem oraz dokonano modyfikacji trasy ścieżki. Pierwotnie biegła ona również przez pola, ale budowa drewnianych kładek umożliwiła przejście przez podmokłe tereny i stare zalewy Warty.

Całkowity koszt modernizacji przekroczył kwotę 1 mln brutto, z czego 477 tysięcy to kwota dofinansowania, jaką na ten cel udało się pozyskać dzięki projektowi ,,Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej". 

Ten projekt, z uwagi na duży obszar oddziaływania realizowany jest przez uniejowski samorząd w partnerstwie z Lasami Państwowymi. Zakres prac przewidzianych do realizacji przez gminę Uniejów mieści się z kolei na części parku zamkowego, gdzie przewidziano m.in.: montaż oświetlenia, wykonanie nasadzeń, montaż małej architektury (ławki, kosze na śmieci, pergole, tablice informacyjne, stojaki na rowery), budowę ozdobnej kładki oraz modernizację alejek parkowych. Wartość całego projektu przekracza 4 mln zł, przy dofinansowaniu kwotą 2,4 mln zł.

 

[ZT]1257[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%