Zamknij

Wielkanoc 2020. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki?

08:53, 30.03.2020 M.K Aktualizacja: 10:07, 04.04.2020
Skomentuj

Z powodu epidemii koronawirusa wprowadzono wiele ograniczeń i zmian obowiązujących przepisów. Wygląda na to, że tegoroczna Wielkanoc nie będzie taka jak wszystkie. Jak wyglądać będą Święta Wielkanocne 2020? Jakie wprowadzono zmiany?

Wielu wiernych w obliczu epidemii koronawirusa zadaje sobie pytania: jak będą wyglądały tegoroczne święta? Czy pójdziemy ze święconką do kościoła?  Rozwiewamy wątpliwości. W tym roku nie będzie tradycyjnej święconki.

Polski kościół już postanowił: w Wielką Sobotę - nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów w kościołach, ani innych miejscach publicznych.

Biskup Włocławski Wiesław Mering wydał dekret o obchodach Świąt Wielkanocnych w diecezji włocławskiej, w którym określił zasady celebracji poszczególnych dni Wielkiego Tygodnia. Na podstawie decyzji watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz rekomendacji Prezydium Konferencji Episkopatu Polski dostosował przebieg liturgii i obrzędów do nadzwyczajnej sytuacji, jaka jest epidemia.

Nabożeństwa będą miały uboższy przebieg, odprawiane będą praktycznie bez udziału wiernych (zasada do 5 osób w kościele). Będzie można indywidualnie nawiedzać Grób Pański. Nie będzie tradycyjnego święcenia pokarmów.

Modlitwę błogosławieństwa najstarszy z rodziny odmówi na rozpoczęcie śniadania wielkanocnego. Nie będzie obmycia nóg w Wielki Czwartek, ani tradycyjnych straży przy Grobie Pańskim, ani poświęcenia ognia w Wigilie Paschalną. Nie będzie procesji rezurekcyjnej – jedynie błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem w drzwiach świątyni.


Zostało również określone, w jaki sposób wierni mogą się przygotować do Wielkanocy i co w razie niemożności wyspowiadania się przed Świętami.

Co jeśli nie możemy się wyspowiadać?

Wg dekretu biskupa włocławskiego wierni powinni też mieć możliwość przystąpienia do sakramentu pokuty (według wcześniej określonych zasad organizowania miejsca spowiedzi). Dotyczy to zarówno Wielkiego Czwartku, jak i Wielkiego Piątku oraz dnia Wielkiej Soboty. 6. Sugeruje się też praktykę żalu doskonałego. Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 960) wyraźnie wskazuje, że w razie niemożliwości fizycznej obecności penitenta stosuje się inne drogi pojednania. Kodeks Prawa Kanonicznego w kan. 916 wskazuje, że zawsze ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wtedy dla usposobienia duszy do stanu łaski wierny „jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej”. Katechizm Kościoła Katolickiego w nr 1452 objaśnia, że „żal, który wypływa z miłości do Boga miłowanego nade wszystko, jest nazywany żalem doskonałym lub żalem z miłości (contritio). Taki żal odpuszcza grzechy powszednie. Przynosi on także przebaczenie grzechów śmiertelnych, jeśli zawiera mocne postanowienie przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, gdy tylko będzie to możliwe”. Zawsze należy pamiętać, że uzyskane w ten sposób odpuszczenie grzechów jest związane z obowiązkiem ich wyznania podczas najbliższej możliwej okazji do spowiedzi, pod karą wpadnięcia na nowo w grzech śmiertelny, o ile taki zaistniał. We wskazanym czasie w okresie po epidemii, każda z parafii zorganizuje dzień spowiedzi, podczas którego wszyscy, którzy obecnie praktykują akt żalu doskonałego, będą mogli skorzystać indywidualnie z sakramentu pokuty.

Co z tradycyjną ,,święconką''?

W parafiach nie należy organizować poświęcenia pokarmów na stół wielkanocny (ani w kościele, ani poza kościołem) - mówi dekret biskupa. W tym roku tzw. „święconka” ma mieć charakter liturgii domowej. Przed śniadaniem niedzielnym błogosławieństwo wypowiada ojciec, matka lub inna dorosła wierząca osoba, korzystając z modlitwy, która zostanie podana, albo w zwykły sposób, odmawiając modlitwę przed jedzeniem. Nie używa się wody święconej. Tekst modlitwy zostanie udostępniony na stronach internetowych diecezji i parafii oraz w mediach społecznościowych.

zobacz pełny tekst dekretu biskupa włocławskiego dot. obchodów Świąt Wielkanocnych w stanie epidemii.

[ZT]2666[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%