Zamknij
REKLAMA

Dzisiaj 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Zobacz, jak dwa lata temu relikwie Świętego trafiły do Uniejowa

08:20, 18.05.2020 | M.K
Skomentuj
Przekazanie relikwii miało miejsce w Krakowie z rąk kardynała Stanisława Dziwisza. Fot. Michał Kubacki
REKLAMA

18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła, który w 1978 roku został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II. Dzisiaj, tj. 18 maja 2020 roku obchodzona jest 100. rocznica urodzin Papieża Polaka, którego relikwie dwa lata temu trafiły do Uniejowa.

23 maja w Krakowie relikwie I stopnia w postaci kropli krwi Papieża uniejowskiej parafii przekazał kardynał Stanisław Dziwisz. Kardynał Stanisław Dziwisz był najbliższym współpracownikiem Papieża Polaka i jego osobistym sekretarzem w latach 1978–2005. Podczas spotkania z uniejowskim proboszczem w Krakowie to on przekazał osobiście relikwie św. Jana Pawła II.


Fot.uniejow.net.pl

Relikwie św. Jana Pawła II umieszczone zostały w specjalnym relikwiarzu przedstawiającym postać Papieża i są wystawione do publicznej czci w kaplicy św. Bogumiła w uniejowskiej kolegiacie. Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II miało miejsce  14 października 2018 roku. 


Na zdj. po prawej stronie relikwia I stopnia przekazana w Krakowie - kropla krwi Jana Pawła II.

 

Kim był Jan Paweł II?

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach jako drugi syn Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Od dzieciństwa był osobą religijną, a w pierwszej klasie ośmioletniego gimnazjum  przystąpił do kółka ministranckiego. W 1938 roku rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, jednak II wojna światowa przerwała jego naukę. W 1942 roku podjął decyzję o studiowaniu teologii i wstąpił do tajnego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie.


Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II miało miejsce  14 października 2018 roku. 

Karol Wojtyła został wyświęcony na księdza 13 października 1946 roku. Wyjechał do Rzymu, aby kontynuować studia na Papieskim Międzynarodowym Athenaeum Angelicum i dwa lata później otrzymał tytuł doktora. W późniejszym okresie pełnił posługę w parafiach w Niegowici i Krakowie. W 1958 został biskupem tytularnym Ombrii, a także biskupem pomocniczym Krakowa, a w 1964 - arcybiskupem metropolitą krakowskim. Trzy lata później został kardynałem. 16 października 1978 na zwołanym po śmierci Jana Pawła konklawe w wyniku ósmego głosowania kard. Karol Wojtyła został wybrany na papieża i przybrał imię Jana Pawła II. Według szacunków jego kandydaturę poparło 103 kardynałów na 111 głosujących. 

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku, w wieku 85 lat. W ceremonii pogrzebowej głowy Kościoła uczestniczyły delegacje z ponad 150 państw, a w Polsce ogłoszona została sześciodniowa żałoba narodowa. Proces beatyfikacyjny Jana Pawła II rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie, z pominięciem tradycyjnego pięcioletniego okresu oczekiwania. Został beatyfikowany 1 maja 2011 roku. Kanonizowano go trzy lata później. (źródło: onet.pl)


Na zdj. uniejowska delegacja, która uczestniczyła w przekazaniu relikwii dwa lata temu w Krakowie.

[ZT]1465[/ZT]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA