Zamknij
REKLAMA

Czy Uniejów zmieni nazwę na Uniejów Uzdrowisko Termalne?

15:35, 16.04.2021 | M.K
Skomentuj Czy Uniejów, który jest uzdrowiskiem od 9 lat zmieni nazwę ?
REKLAMA

Uniejów to najmłodsze i jedyne, jak dotąd, w Polsce uzdrowisko termalne. Czy miasto zyska określenie Uniejów Zdrój, a może zostanie przemianowane na Uniejów Uzdrowisko Termalne? Wrócił temat zmiany nazwy Uniejowa.

Uniejów konsekwentnie buduje markę termalną. Czy powinien zmienić nazwę? 

Woda geotermalna, która ma lecznicze właściwości została odkryta w Uniejowie już w latach siedemdziesiątych. Wtedy to powstał pierwszy odwiert geotermalny. Dzisiaj Uniejów ma status jedynego w Polsce uzdrowiska geotermalnego i to właśnie na wykorzystaniu wody buduje swoją markę i kolejne produkty regionalne. W Uniejowie powstało sanatorium. Na bazie wody geotermalnej powstają także kosmetyki dla ludzi i zwierząt, ogórki kiszone, a nawet wódka termalna. Gorące źródła wykorzystywane są także do ogrzewania budynków. Nie bez znaczenia jest również fakt, że od 2014 roku Uniejów inwestuje w ekologię, produkując energię elektryczną oraz ciepło we własnej elektrociepłowni, używając do jej przesyłu własnych linii energetycznych.

Uniejów nierozerwalnie związany z wodą geotermalną stał się marką rozpoznawalną w całej Polsce, a również za granicą. Władze Uniejowa chcą, by nazwa miasta jeszcze silniej identyfikowała markę uzdrowiska. Stąd po latach powrót do tematu zmiany nazwy kojarzącej się z uzdrowiskowym charakterem miasteczka.

Od 2012 roku ze względu na fakt, że podstawą leczenia uzdrowiskowego w Uniejowie jest woda geotermalna, miastu nadano status „uzdrowiska termalnego”. Już w 2011 roku, kiedy został zatwierdzony operat uzdrowiskowy oraz wydana decyzja Ministra Zdrowia potwierdzająca możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze gminy Uniejów, władze gminy podjęły temat ewentualnej zmiany nazwy na Uniejów Termalny lub Uniejów Uzdrowisko Termalne. Dziś temat wraca.

Burmistrz rozważa zmianę nazwy

,,Od 2012 roku możemy używać nazwy Uniejów Uzdrowisko Termalne, jednak nigdy z tej możliwości nie skorzystaliśmy. Widzimy, że wkrótce będzie geotermia w Sieradzu, w Turku, w Kole i Termy w Poddębicach, stąd myślę, że czas najwyższy, by rozpocząć dyskusję na temat nazwy. Oczywiście są tutaj zarówno pozytywne, jak i negatywne strony, ale może być tak, że pojawi się na terenie kraju inne uzdrowisko termalne i my z tej szansy jako pierwsi nie skorzystamy, by wyróżnić się spośród miejscowości, które będą także wykorzystywały wody geotermalne'' - mówił burmistrz Józef Kaczmarek podczas 43. sesji Rady Miejskiej w Uniejowie.

Temat zmiany nazwy wrócił ponownie podczas 43. sesji Rady Miejskiej w Uniejowie.

Kompleks Term Uniejów przed rozbudową, która miałą miejsce w 2019 roku.

,,Póki co, nie było konkurencji, ale myślę, że po tych dziesięciu latach warto do tematu i dyskusji wrócić. Oczywiście będzie wiele zdań podzielonych, zdajemy sobie z tego sprawę, że np. Sopot i Ciechocinek nie używają nazwy zdrój, a są one rozpoznawalne, ale to są lata historii. Są miejscowości, które używają przy swojej nazwie określenia zdrój, aby podkreślić charakter uzdrowiskowy'' – dodaje burmistrz.

Jak Uniejów został uzdrowiskiem termalnym?

Jeszcze w latach 90. powstała Fundacja na rzecz Zagospodarowania Wód Termalnych „Uzdrowisko Uniejów”. W 2008 roku Burmistrz Uniejowa zaprosił do współpracy prof. Teresę Latour z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Zakładu Tworzyw Uzdrowiskowych w Poznaniu, która na podstawie przeprowadzonych badań określiła szczególne właściwości uniejowskiej, zdrowotnej wody termalnej. Co ciekawe, nie wszystkie miasta korzystające z wód termalnych publikują tak jak Uniejów pełny skład chemiczny swojej wody.

Ze względu na szeroki skład mineralogiczny woda geotermalna z Uniejowa wpływa pozytywnie na leczenie chorób skóry, układ kostny, choroby stawów, stany po złamaniach, urazach. Woda wpływa pozytywnie na gojenie ran, wzmacnia układ odpornościowy. Zawarty w wodzie lit wpływa pozytywnie na układ nerwowy. Uniejowska woda bardzo dobrze wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, jednakże ze względu na dużą zawartość minerałów nie można jej pić zbyt dużo.  Mieszkańcy i turyści mogą śmiało pić wodę na przykład z kranów przy kompleksie basenów termalnych.

Częstym gościem w Uniejowie była prof. Irena Ponikowska – ikona Polskiej Balneologii – Krajowy Konsultant d/s balneologii. Dzięki współpracy Burmistrza Józefa Kaczmarka oraz Rady Miasta z wieloma autorytetami ze świata nauki, w 2011 roku został zatwierdzony operat uzdrowiskowy oraz wydana decyzja Ministra Zdrowia potwierdzająca możliwość prowadzenia lecznictwa uzdrowiskowego na obszarze gminy Uniejów. W tym samym roku powstało pierwsze i jedyne w województwie łódzkim sanatorium uzdrowiskowe – Instytut Zdrowia Człowieka – Uzdrowisko Uniejów Park. W 2012 r. miastu Uniejów nadano status uzdrowiska termalnego.

Do tematu zmiany nazwy miasta władze Uniejowa wracają w kontekście pokazania potencjału uzdrowiska, który budowany jest konsekwentnie przez blisko dziesięć lat. Wśród nazw pojawiają się propozycje: Uniejów Uzdrowisko Termalne, Uniejów Zdrój i Uniejów Cieplice, bo takie możliwości dają przepisy. Jednak w dyskusji, którą ponownie rozpoczął dzisiaj podczas sesji rady miejskiej burmistrz Kaczmarek najczęściej używana jest pierwsza z nich, czyli Uniejów Uzdrowisko Termalne.

 

Powinniśmy pokazać, że jesteśmy dalej i na wyższym poziomie, jeśli chodzi o miejscowości wykorzystujące wody termalne - mówi burmistrz Uniejowa.

Jak zaznacza włodarz miasta, zanim zostanie podjęta decyzja, potrzebne są dyskusje i rozważenie tej zmiany w szerszym kontekście, biorąc pod uwagę korzyści, jak i negatywne aspekty. 

W tym roku Uniejów będzie obchodził 9. jubileusz przyznania miastu statusu uzdrowiska. 19 lipca 2008 roku uruchomiono dla mieszkańców Uniejowa oraz turystów kompleks Termy Uniejów, który stał się siłą napędową lokalnych zmian. Obiekt na początku oferował 3 niecki basenowe. Od czerwca 2019 roku, po rozbudowie uniejowskie Termy mają kolejne baseny oraz atrakcje wodne. Powstały kolejne niecki o powierzchni 800 metrów kwadratowych, obok już funkcjonujących basenów. Dziś w sezonie z atrakcji Term może jednocześnie korzystać około 1800 osób.

Jednak powstanie Term oraz uzyskanie przez Uniejów statusu uzdrowiska niesie za sobą szereg kolejnych inwestycji w mieście i całej gminie. To rozwój sieci noclegowej, gastronomicznej, infrastruktury sportowej i atrakcji turystycznych. Zmiany widać również w infrastrukturze drogowej i inwestycjach mieszkaniowych. Co ważne, wkrótce Urząd Miasta w Uniejowie zaprezentuje dokument ,,Zielony Uniejów” w ramach którego zaplanowano inwestycje w przestrzeń publiczną miasta. Zakłada on m.in. wytyczne dla przyszłych projektów budowy dróg i projektów architektonicznych.

Portal

uniejow.net.pl

Napisał o tym

pierwszy

WEŹ UDZIAŁ W ANKIECIE:

Czy miasto powinno zmienić nazwę ze względu na status uzdrowiska?Zagłosuj, aby zobaczyć wyniki

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (10)

KapselKapsel

17 5

Nie strój czyni człowieka , a i nazwa Miasta nie zmieni wyglądu , czystości , infrastruktury . Chyba , że pomysłodawca chce zapisać się w annałach Miasta 11:11, 17.04.2021

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

Koniec świataKoniec świata

6 2

Lepiej od razu na Józefów 20:46, 17.04.2021


yyhyyh

5 2

Józefów to jest od wielu lat, ośmiornica z siecią zależności i powiązań.

13:00, 18.04.2021


ZadziorZadzior

10 3

Radni z Burmistrzem na czele podejmują uchwałę , a mieszkańcy ponoszą koszty , nie wspomnę tu firm które poniosą niebotyczne koszty . Mieszkańcy nie *%#)!& wystarczy sprawdzić wynik głosowania 13:13, 18.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

DuchuDuchu

3 1

Jestem za zmianą nazwy z punktu widzenia PR, natomiast z drugiej strony ciężko mi sobie wyobrazić Uniejów Uzdrowisko Termalne/Zdrój z roznoszącym się fetorem z hodowli kur latem... Trochę brak konsekwencji 19:20, 19.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JacoJaco

0 0

Dla mnie to powinien zmienić nazwę na pierwsze to że śmierdzi śmierdziało i będzie śmierdzieć 20:49, 19.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

XdXd

4 0

Leje , ludzie roboty nie mają bo się połowa lokali zamknęła a te cymbały w gminie debatują nad wydaniem kolejnej naszej kasy na zmianę nazwy? A może jakieś miejsca pracy przedyskutować? Nieeee, po co jak otworzą termy i zgarną 3/4 gówniarzy po maturce na umowę zlecenie z niskim podatkiem :) a cena najmu mieszkania? Może o tym pogadajcie, kasy jak z kosmosu żądają najemcy tylko i wyłącznie dzięki polityce gminy nastawionej na TURYSTÓW. oni mają gdzieś szarego mieszkańca, byle kasować za śmieci po dwieście miesięcznie z łebka i wykładać hajs na atrakcje dla cudownych turystów, zajmijcie się mieszkańcami a nie takimi *%#)!& żeby cudowne panie z warszafki mogły se ładniej oznaczać na instagramie WIELKIE POTĘŻNE UNIEJÓW ZDRÓJ :) 15:59, 28.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Królewna 3883Królewna 3883

2 0

Uniejów powinien zostać Uniejowem a nie zmiany nazwy. Całe życie był Uniejów i niech to tak zostanie. A nie wymyślają zmianę nazwy. Niech lepiej pomyślą że my mieszkańcy nie mamy pracy albo każą nam pracować za 10 złotych na godzinę. Zmiana nazwy wiąże się z kosztami ktoś wymyśli i później weźmie ładna sumkę czytaj nagrodę. Zakładów nie ma a oni mają ciepła posadkę w gminie to mogą sobie wymyślać bo chcą ściągnąć więcej turystów a o mieszkańców się nie dba ma ich się głęboko w pewnej części ciała. 15:48, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Kogut Kogut

3 0

Niech lepiej urzędasów z gminy zmienia a nie nazwę. 15:52, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Michalina21Michalina21

3 0

Uniejów sama nazwa jest piękna i jest to stare miasto i niech zostanie tak jak były naście lat temu. 15:56, 30.04.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
0%