Zamknij

Gdzie na spacer w Uniejowie? Zamkowy park po metamorfozie [FOTO]

07:51, 03.05.2021 M.K Aktualizacja: 11:48, 16.05.2021
Zamkowy park w Uniejowie po metamorfozie. Fot. Michał Kubacki Zamkowy park w Uniejowie po metamorfozie. Fot. Michał Kubacki

Uniejowski zamkowy park od 2019 roku przechodził metamorfozę. Dzięki inwestycji w parku pojawiły się nowe utwardzone alejki, ławki oraz fontanny. To idealne miejsce na spacery nie tylko dla kuracjuszy z uzdrowiska mieszczącego się przy parku, ale również mieszkańców Uniejowa i turystów.

W parku wykonano szereg prac w ramach projektu pn. „Przeciwdziałanie degradacji środowiska na terenie Nadwarciańskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu w Uniejowie poprzez budowę i modernizację infrastruktury turystycznej”. Projekt realizowany był przez uniejowski samorząd w partnerstwie z Lasami Państwowymi. Nadleśnictwo Turek już wcześniej zmodernizowało istniejącą w obszarze uroczyska, ścieżkę dydaktyczną „Zieleń”, która sąsiaduje z uniejowskim parkiem przy zamku. Ścieżka dostosowana została do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz wzbogacona o nowe atrakcje z dodatkowymi przystankami edukacyjnymi.

[ZT]2024[/ZT]


Zmodernizowana w 2018 roku przez Nadleśnictwo Turek, przy współpracy z Gminą Uniejów, leśna ścieżka dydaktyczna Zieleń. Powstała ona już w 2004 roku.

Prace w parku

Pierwsze prace na obszarze zabytkowego zespołu parkowego gmina rozpoczęła już w 2019 roku. Wykonano częściową modernizację alejek, zamontowano oświetlenie ciągów komunikacyjnych oraz podświetlenie koron drzew (kompatybilne z systemem iluminacji zamku). W miejscu drzew usuniętych (po wcześniejszych badaniach dendrologicznych) pojawiły się nowe nasadzenia, które uzupełniły wiekowy drzewostan zespołu parkowego.

W pobliżu Uzdrowiska Uniejów Park powstały drewniane pergole, natomiast w wewnętrznej części parku trejaże.

 

W tym tygodniu przy drewnianej kładce w sąsiedztwie sanatorium pojawiły się podświetlane fontanny. Fot. Dominika Filipczak.

W parku alejki otrzymały nową nawierzchnię żwirowo – gliniastą, którą pokryto ścieżki o łącznej długości ponad 2,5 km. Pojawiły się także nowe ławki, stojaki rowerowe oraz kosze na śmieci. 

Na dokonanie zmian we wnętrzu zabytkowego parku przy Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich Gmina Uniejów pozyskała blisko 2,5 miliona złotych unijnego dofinansowania. 

Na trasie edukacyjnej ścieżki botanicznej osadzono granitowe słupki, na których zostaną umieszczone tabliczki z informacją o wiekowych egzemplarzach drzew, pomnikach przyrody czy osobliwych gatunkach roślin  występujących na terenie parku. Uniejowski park to nie tylko unikatowa roślinność, ale również zwierzęta. Możemy tu spotkać wiewiórki czy ptaki. 

 

Uniejowski park powstał w latach 1860-1870. Poza walorami zabytkowymi, przeprowadzone badania i ekspertyzy wykazały znaczący potencjał przyrodniczy terenu. Rosną tam cenne okazy drzew, w tym również pomniki przyrody takie jak: kasztanowiec zwyczajny, dąb szypułkowy i buk zwyczajny. Z kolei do cennych gatunków występujących w runie należą m.in.: goździk kropkowany, grążel żółty, konwalia majowa, zawilec gajowy.

W trakcie realizacji projektu posadzono ponad 60 szt. drzew, nawiązujących gatunkowo do tamtejszej flory. Niższe piętro zieleni zagospodarowano grupami roślin, złożonymi z krzewów, bylin, odmian zadarniających oraz cebulowych, kwitnących w różnych porach roku. W planach są już kolejne nasadzenia. W ramach rekompensaty przyrodniczej i odnowy drzewostanu zabytkowego parku, 80 sztuk sadzonek z gatunku grab pospolity uzupełni ciąg zieleni wzdłuż historycznej alei grabowej - czytamy na stronie internetowej Urzędu Miasta w Uniejowie.

Wartość projektu to ponad 4 mln zł, z czego około 2,4 mln zł sfinansowano dzięki dotacji od marszałka województwa w ramach środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

[FOTORELACJA]1132[/FOTORELACJA]

[WIDEO]115[/WIDEO]

 

(M.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%