Prawosławna kaplica grobowa rodziny Tollów, wzniesiona w 1885 r. przeszła rewitalizację. I etap odnowienia cerkwi gmina przeprowadziła na przełomie 2016 i 2017 roku, a kolejne prace wykonano w tym roku. 23 grudnia 2022 r. poświęcenia odrestaurowanej cerkwi dokonał ks. mitrat Eugeniusz Fiedorczuk, który od 2011 roku jest proboszczem prawosławnej Parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.
W Uniejowie poświęcono odnowioną cerkiew [ZDJĘCIA]
[FOTORELACJA]1481[/FOTORELACJA]
W ramach II etapu rewitalizacji cerkwi, którą w tym roku przeprowadziła gmina wykonano m.in. tynkowanie ścian oraz sklepienia, zabezpieczenie przed wnikaniem wilgoci i zagrzybieniem oraz malowanie z uwzględnieniem odtworzenia pierwotnej kolorystyki wnętrz kaplicy. Po uprzednim zabezpieczeniu podłoża materiałem hydrofobowym na posadzkach została ułożona terakota.
W uroczystości poświęcenia cerkwi wzięli udział kapłani - prawosławny i katolicki.
Przeprowadzono także gruntowny remont schodów oraz wejścia do budynku, a także elewacji cerkwi. Na realizację tego etapu inwestycji samorząd Uniejowa pozyskał dotację w wysokości blisko 65 tys. zł, z budżetu Województwa Łódzkiego, ze środków programu ochrony zabytków. Podobnie było w 2016 r., w ramach I etapu rewitalizacji cerkiewki, na który otrzymano wsparcie od marszałka województwa. Wtedy dokonano m.in. wymiany dachu.
,,To świadectwo naszego dziedzictwa, a jego odnowienie dobrze świadczy o mieszkańcach i władzach miasta" - mówił po poświęceniu cerkwi, ks. mitrat Eugeniusz Fiedorczuk z Łodzi.
Koszt przeprowadzonych w tym roku prac to ponad 200 tysięcy złotych. Prawosławna kaplica grobowa rodziny Aleksandra Tolla, nazywana potocznie „cerkiewką” została wzniesiona w 1885 r. Budynek wpisany do rejestru zabytków w 1987 r., świadczy o mozaice kulturowej i religijnej dawnego Uniejowa. Kaplica z uwagi na położenie wewnątrz lasu jest narażona na niekorzystny wpływ środowiska. Prace konserwatorskie, które samorząd przeprowadził w obiekcie, mają skutecznie zapobiec jego destrukcji.
23 grudnia 2022 r. poświęcenia odrestaurowanej cerkwi dokonał prawosławny kapłan - ks. mitrat Eugeniusz Fiedorczuk - proboszcz Parafii św. Aleksandra Newskiego w Łodzi, któremu towarzyszyli- ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz- proboszcz uniejowskiej parafii, Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, Tomasz Wójcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie, Mirosław Madajski - z-ca burmistrza oraz Jędrzej Kałużny - historyk.
Cerkiew została nie tylko odnowiona, ale zainstalowano także oświetlenie otoczenia oraz zamontowany został monitoring, który ma chronić historyczny obiekt przed wandalami.
Obecnie cerkiewka jest zamknięta dla turystów i wiernych, jednak władze miasta chcą, by w niedalekiej przyszłości była w środku wyposażona i służyła jako miejsce kultu religijnego oraz mogła być odwiedzana przez turystów.