W Uniejowie po raz drugi odbywa się dwudniowa międzynarodowa konferencja pn. ,,Dziedzictwo Kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów'' organizowana przez Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego i Urząd Miasta w Uniejowie. W spotkaniu biorą udział m.in. przedstawiciele innych krajów, których tradycje również zostały wpisane (podobnie, jak tradycja kwietnych dywanów ze Spycimierza) na światową listę UNESCO.
W Uniejowie trwa międzynarodowa konferencja. Tematem lista UNESCO [FOTO]
[FOTORELACJA]1551[/FOTORELACJA]
Nieprzypadkowo Uniejów jest miejscem, w którym odbywa się konferencja, bowiem to spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało została ogłoszona 16 grudnia 2021 roku w Paryżu światowym dziedzictwem kultury.
,,Chciałbym powitać i przedstawić państwu depozytariuszy ze Spycimierza, bo gdyby nie oni nie spotkalibyśmy się tutaj dzisiaj. Od półtora roku jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami wpisu na listę UNESCO i jesteśmy z tego dumni, ale nasze dziedzictwo to również wody geotermalne i ze wszystkich sił staramy się wszystko to, co posiada Uniejów rozwijać i pielęgnować'' - mówił rozpoczynając konferencję zastępca burmistrza Uniejowa Mirosław Madajski.
W otwarciu konferencji udział wzięli Iwona Koperska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego, Iwona Wieczorek - dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, dr hab. Katarzyna Zalasińska - dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Joanna Cicha-Kuczyńska - radca ds. UNESCO z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mirosław Madajski - z-ca burmistrza Uniejowa.
Na konferencji zostaną zaprezentowane dobre praktyki tradycji i zabytków z Polski, Finlandii, Niderlandów i Słowenii, które zostały wpisane na światowe listy UNESCO oraz listy krajowe. Oprócz dobrych praktyk zostanie poruszony temat turystyki kulturowej w kontekście wykorzystania bogactwa dziedzictwa materialnego i niematerialnego oraz potencjału rozwoju tej gałęzi turystyki. Zaprezentowane również zostaną możliwości finansowania projektów z funduszy europejskich i krajowych.
Podczas panelów dyskusyjnych pierwszego dnia poruszone zostaną tematy dziedzictwa kulturowego oraz szans i wyzwań jakie stawia ono przed samorządami, o wzbogacaniu oferty turystycznej oraz dobrych praktykach samorządów, których tradycje znalazły się na liście UNESCO.
Wśród uczestników konferencji (także online) w Uniejowie znaleźli się przedstawiciele samorządów z całego kraju oraz interesariusze, którzy zabiegają o wpisy tradycji na listy UNESCO, a także m.in. przedstawiciele Finlandii czy Niderlandów.
,,Przy okazji tego wydarzenia burmistrz Uniejowa Józef Kaczmarek wyszedł z inicjatywą powołania organizacji, która będzie reprezentować organizacje depozytariuszy, a także samorządy i instytucje, aktywnie angażujące się w ochronę i promocję tradycji, obyczajów, zwyczajów, obrzędów świątecznych oraz kultywujących umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym, które uzyskały wpis na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a niektóre z nich dostały się na Listę UNESCO. 11 maja w Uniejowie odbędzie się pierwsze spotkanie w sprawie utworzenia platformy współpracy, wymiany doświadczeń i realizacji projektów'' - informuje Urząd miasta w Uniejowie.
[ZT]7548[/ZT]
[ZT]4865[/ZT]
Wpis sokolnictwa na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości został w 2021 roku rozszerzony o sześć państw: Polskę, Irlandię, Chorwację, Holandię, Kirgistan i Słowację. Decyzję o rozszerzeniu wpisu podjął Międzyrządowy Komitet ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego podczas 16. sesji w Paryżu. Obecnie wpis obejmuje 24 państwa. Na konferencji jest obecny m.in. przedstawiciel Polskiego Klubu Sokolników - Jarosław Przydacz, który zabrał ze sobą sokoła.
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu uniejow.net.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz