Zamknij

Historia miasta to historia ludzi, czyli spotkanie z Tadeuszem Pogorzelskim [ZDJĘCIA]

08:20, 20.05.2023 Aktualizacja: 09:49, 22.05.2023
Skomentuj Najmłodsi piłkarze trenujący w Uniejowskiej Akademii Futbolu Pajor&Tarczyńska&Smolarek. To z ich rąk 90-letni Tadeusz Pogorzelski odebrał pamiątkowa koszulkę UAF P&T&S. Najmłodsi piłkarze trenujący w Uniejowskiej Akademii Futbolu Pajor&Tarczyńska&Smolarek. To z ich rąk 90-letni Tadeusz Pogorzelski odebrał pamiątkowa koszulkę UAF P&T&S.

Tadeusz Pogorzelski - były kierownik sekcji piłki nożnej w Międzyzakładowym KS "Baszta" Uniejów i w MKS "Europex-Baszta" Uniejów był gościem spotkania z cyklu ,,Otwieramy szkatułki pamięci", realizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniejowie. Podczas spotkania nie zabrakło wspomnień z czasów, kiedy piłkarska drużyna Uniejowa zdobyła Puchar Polski szczebla wojewódzkiego w sezonie 1992/1993.

Historia miasta to historia ludzi, czyli spotkanie z Tadeuszem Pogorzelskim [ZDJĘCIA]

[FOTORELACJA]1552[/FOTORELACJA]

Podczas drugiego spotkania z cyklu „Otwieramy szkatułki pamięci” bohaterem był Tadeusz Pogorzelski, były kierownik sekcji piłkarskiej w Międzyzakładowym KS "Baszta" Uniejów ( w latach 1988-1991) i w MKS "Europex-Baszta" Uniejów (1991-1995r. ). W spotkaniu udział wzięła m.in. rodzina i znajomi głównego bohatera, przedstawiciele samorządu oraz trenerzy i zawodnicy z czasów, kiedy Tadeusz Pogorzelski działał w Baszcie.

Jak mówiła podczas wydarzenia Urszula Urbaniak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa, spotkanie miało charakter międzypokoleniowy, bo na sali pojawili się również najmłodsi piłkarze i piłkarki trenujący w Uniejowskiej Akademii Futbolu Pajor&Tarczyńska&Smolarek. To z ich rąk 90-letni Tadeusz Pogorzelski odebrał pamiątkowa koszulkę UAF P&T&S.

Jak mówił Tomasz Wójcik, moderator drugiej części spotkania, ,,historia miasta to historia ludzi", dlatego nie zabrakło opowieści z historii działalności Tadeusza Pogorzelskiego, ale również wspomnień byłych piłkarzy Baszty Europex Uniejów, trenerów oraz kibiców, a także rodziny kierownika, która licznie pojawiła się na sali gimnastycznej SP w Uniejowie, gdzie odbyło się spotkanie.


Warto podkreślić, że w czerwcu mija 30 lat od największego sukcesu w historii uniejowskiej piłki nożnej, kiedy to zespół MKS "Europex-Baszta" Uniejów zdobył Puchar Polski szczebla wojewódzkiego w sezonie 1992/1993. Trenerem był wtedy Grzegorz Bartnik, a kierownikiem Tadeusz Pogorzelski.


Wśród zawodników, którzy grali w finałowym meczu z Sompolnem byli Ireneusz Szczęsny i Piotr Łuczak. Baszta Europex Uniejów wygrała wtedy 3:1. 

Spotkanie było okazją do uhonorowania byłych działaczy klubowych i piłkarzy odznakami przyznanymi przez Łódzki Związek Piłki Nożnej. Złotą odznakę ŁZPN za zasługi Tadeuszowi Pogorzelskiemu wręczyli Roman Piaseczny- prezes Termy/K-Flex Uniejów i Piotr Łuczak - wiceprezes Termy/K-Flex Uniejów i były zawodnik Baszty Uniejów. Pozostałe odznaki z rąk Tadeusza Pogorzelskiego odebrali: Szymon Bugajak (brązowa odznaka honorowa PZPN), Piotr Kozłowski (srebrna odznaka ŁZPN), Zygmunt Król (brązowa odznaka honorowa PZPN), Wiktor Marciniak (złota odznaka ŁZPN). 

Podziękowania i gratulacje Tadeuszowi Pogorzelskiemu złożyli również Mirosław Madajski - c-ca burmistrza Uniejowa i Tomasz Wójcik - przewodniczący RM w Uniejowie.

Uczestnicy spotkania obejrzeli film, będący rejestracją wywiadu  z p. Tadeuszem, ale nie zabrakło również fragmentów wygranych meczów, które Baszta Europex Uniejów rozgrywała w Dąbiu i Koninie, z drużynami z Konina i Sompolna. 

Pierwsze otwarte spotkanie pod hasłem „Otwieramy szkatułki pamięci” w ramach  projektu „UTW dla społeczności” realizowanego przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Uniejowie odbyło się w siedzibie towarzystwa tydzień temu. Wtedy gościem wydarzenia był emerytowany Uniejowski listonosz Antoni Łukaszewski. Spotkanie z Tadeuszem Pogorzelskim było drugim, a przed nami jeszcze spotkania z Ireną Guzowską, Wacławem Łysiakiem oraz Janem Adamiakiem i Zygmuntem Kwiatosińskim.

Na zdjęciu z Tadeuszem Pogorzelskim Urszula Urbaniak, Anna Włodarska i Elżbieta Szafarz z UTW, które realizują projekt „Otwieramy szkatułki pamięci”.

Projekt realizowany przez TPU finansowany jest  ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, a koordynowany  przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę". 

[ZT]7679[/ZT]

[ZT]7688[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%