Jak nie dać się oszukać, jak zastrzec dokumenty i jak wygląda bezpieczeństwo na terenie miasta i gminy? Na te oraz wiele innych pytań odpowiedzi można było usłyszeć podczas spotkania organizowanego przez policjantów z Uniejowa i Poddębic, które zorganizowano 10 października 2023 r. w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki w Uniejowie.
Jak nie dać się oszukać? W Uniejowie odbyła się debata z policją
Kierownictwo Komisariatu Policji w Uniejowie zorganizowało debatę społeczną pod hasłem ,,Porozmawiajmy o bezpieczeństwie - masz na nie wpływ” – Bezpieczny Senior. Kluczowym elementem debaty było wskazanie uczestnikom zagrożeń zdiagnozowanych na podstawie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz uświadamianie o zagrożeniach czyhających w Internecie. W dyskusji o bezpieczeństwie wzięli udział mieszkańcy Uniejowa, w tym słuchacze Uniwersytetu III Wieku.
10 października 2023 roku w siedzibie biblioteki odbyła się debata społeczna poświęcona bezpieczeństwu mieszkańców. W spotkaniu oprócz komendanta Komisariatu Policji w Uniejowie – podkomisarza Marcina Dulasa, dzielnicowego gminy Uniejów – aspiranta Dariusza Gumińskiego, policjantki Zespołu do spraw Nieletnich i Patologii – aspirant Małgorzaty Rzepeckiej udział wzięły Arletta Wójcik- Gromek oraz Barbara Kaczmarek- przedstawicielki banku BNP Paribas.
[ZT]8707[/ZT]
Podczas prezentacji dzielnicowy przedstawił informację dotyczącą porządku publicznego na terenie miasta i gminy Uniejów, podkreślając przy tym wiodącą rolę społeczności lokalnej w wymianie informacji na temat potencjalnych zagrożeń. Omówił także założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas”, informując o możliwości i sposobach kontaktu z policjantem „pierwszego kontaktu”.
Realizując akcję informacyjno-edukacyjną „Seniorze nie daj się oszukać” asp. Małgorzata Rzepecka przestrzegała słuchaczy o metodach oszustw w Internecie. Szczegółowo omawiano, jak zachować się , gdy senior pada ofiarą oszusta oraz jak nie dopuścić do tego typu sytuacji.
Z kolei przedstawicielki banku BNP Paribas przybliżyły zagadnienia dotyczące oszustw bankowych i mówiły m.in. o kwestiach związanych z funkcjonowaniem fałszywych stron internetowych, kradzieżą tożsamości oraz oszustwach przez telefon.
Mówiono o zachowaniu ostrożności, nieudostępnianiu poufnych danych i zgłaszaniu podejrzanych działań bankowi oraz organom ścigania.
Wszyscy zebrani mieli możliwość wyrażenia swoich spostrzeżeń i uwag na temat poprawy bezpieczeństwa na terenie miasta. Policjanci na bieżąco udzielali odpowiedzi na pytania mieszkańców, realizując tym samym założenia debaty.
W trakcie spotkania uczestnicy podzielili się swoimi sugestiami i spostrzeżeniami, które teraz będą podstawą do sformułowania rekomendacji dla Policji oraz pozostałych podmiotów mogących mieć wpływ na poprawę bezpieczeństwa na tym terenie'' - informuje sierż. Alicja Bartczak z Komendy Powiatowej Policji w Poddębicach.
[ZT]8690[/ZT]