Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Uniejowie tradycyjnie odbyły się w dwóch miejscach – w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, gdzie odprawiona została msza św. za Ojczyznę oraz na Rynku, przy pomniku Bohaterów Września 1939 rok, gdzie delegacje złożyły kwiaty.
Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów.
Gminne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Uniejowie
Zgromadzeni wraz z Orkiestrą Dętą ZHP-OSP Uniejów przeszli z kościoła, gdzie odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny. Na Rynku odbyła się dalsza część obchodów, podczas której przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji, stowarzyszeń złożyli wiązanki kwiatów pod pomnikiem.
Nie zabrakło także radosnych akcentów tego ważnego święta. Zgromadzeni mieszkańcy mogli zobaczyć taniec ze wstążkami do utworu ,,Czarna Perła" w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej z Uniejowa, wysłuchać kilku pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej ZHP OSP w Uniejowie, a także podziwiać Poloneza Husarii Krzesimira Dębskiego, którego zatańczyli członkowie Zespołu Tańca Dawnego Dworzanie.
Specjalne wydanie ,,Kuriera Polskiego"
Niespodzianką przygotowaną dla uczestników obchodów w Uniejowie były uniejowskie egzemplarze ,,Kuriera Polskiego". Przygotowane przez lokalnego historyka dr. Jędrzeja Kałużnego i Angelikę Wochnę egzemplarze, bardzo szybko rozeszły się wśród mieszkańców.
,,W Uniejowie już w 1919, bardzo hucznie, już rok po odzyskaniu niepodległości nasi przodkowie obchodzili ten wyjątkowy dzień. Dziś wraz z Angeliką wcielamy się w pracowników Łódzkiego Urzędu Pocztowego, którzy rankiem 11 listopada przybyli do Uniejowa z dobrą nowiną, z ,,Kurierem Polskim", w którym znalazły się te najważniejsze informacje. My dla państwa taki numer Kuriera przygotowaliśmy. Zawiera on w sobie reprinty dawnych artykułów, które były drukowane w Kurierze, ale znalazło się w nim także trochę informacji bardziej współczesnych, bardziej nam bliskich. Znalazły się w nim ciekawostki na temat 11 listopada w Uniejowie..." - mówił dr Jędrzej Kałużny podczas obchodów uroczystości.
Święto Niepodległości 11 listopada upamiętnia jedną z najważniejszych dat w historii polskiej państwowości. Tego dnia w 1918 r. we francuskim Compiègne zawarto rozejm, który oznaczał klęskę Niemiec w I wojnie światowej. Zawarty na jego podstawie Traktat Wersalski otworzył drogę do odrodzenia państwa polskiego po 123 latach zaborów. Do 1937 r. było to święto wojskowe a uroczystościom nadano rangę święta państwowego. Po zakończeniu II wojny światowej rząd Polski, w pełni zależny od Związku Sowieckiego, zniósł święto. Narodowe Święto Niepodległości odzyskało swoją rangę w 1989 r. Od tego czasu w obchodach biorą udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych i tysiące Polaków.
[ZT]8947[/ZT]
[ZT]9025[/ZT]
[FOTORELACJA]1687[/FOTORELACJA]