Zamknij

Walcowanie blachy na zimno i na gorąco

00:00, 06.04.2018 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 11:05, 16.08.2018
Skomentuj Fot. materiał partnera Fot. materiał partnera

Walcowanie blachy jest niczym innym niż formowaniem plastycznym blachy. Zmianą jej kształtu. Do wykonania takiego procesu wykorzystywane są prasy krawędziowe oraz walcarki. Walcarki to maszyny, które nadają nowy kształt blasze poprzez przeciskanie jej przez obracające się walce. Z pewnością ta metoda obróbki blachy spowoduje zmianę jej grubości, wydłuży ją i zmieni jej właściwości mechaniczne.

Dobór odpowiedniej metody

Blachę można poddawać obróbce na zimno lub gorąco, a metodę obróbki wyznacza specjalista, biorąc pod uwagę właściwości materiału i zlecenia, z jakim przychodzi do niego klient. Co chce uzyskać. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że jeśli metoda zostanie źle dobrana, materiał może ulec zniszczeniu lub stracić swoje wartościowe właściwości.

Pod adresem gieciewalcowanie.pl/walcowanie-blach znajdziemy firmę, która posiada jedenaście walcarek i dziesięć pras krawędziowych, więc bez problemu wykona praktycznie każde zlecenie.

Blachę walcować można na zimno lub gorąco. Metoda na zimno wybierana jest najczęściej przy cieńszych blachach, które pod wpływem temperatury mogą ulec odkształceniu. Blacha formowana w tej sposób jest gładka, a dodatkowo twardsza, przez co trudna do dalszego formowania. Najczęściej w ten sposób robi się elementy wykorzystywane w motoryzacji i elektrotechnice, szczególnie małe części, jak rury, taśmy czy folie. Walcowanie blachy na zimno wymaga zwiększonego nacisku stosowanego przez maszynę, a produktem finalnym będzie blacha nie grubsza niż 3 milimetry.

Najczęstszą metodą walcowania jest walcowanie na gorąco. Temperatury w tego typu produkcji mogą osiągnąć nawet 1050- 1300 stopni Celsjusza. Za pomocą metody walcowania rocznie powstają miliardy ton produktów.

Zdecydowanie mniej etapowym procesem jest walcowanie blachy na zimno. Przy tej  metodzie najczęściej przeprowadzane jest trawienie, walcowanie, wyżarzanie, a na końcu walcowanie wygładzające i wykańczanie.  Metoda na gorąco składa się najczęściej aż z ośmiu etapów, zaczynając od oczyszczania wsadu, a na okrawaniu brzegów, rozcinaniu i cięciu poprzecznym kończąc.

Komputeryzacja maszyn

Walcarki, którym poddawane są blachy do obróbki, najczęściej korzystają z komputerów CNC, które gwarantują szybkość, jakość i precyzję. Dzięki skomputeryzowaniu tych maszyn, istnieje małe ryzyko błędu, jaki może popełnić człowiek, a w dodatku komputer sam wylicza wszystkie niezbędne parametry i ustawia maszynę, nadzorując jej pracę. Jest to bezpieczniejsze i pewniejsze od tradycyjnych maszyn obsługiwanych głównie przez ludzi. Zwłaszcza, jeśli zlecenie zawiera dużo powtarzalnych elementów. Przy tej obróbce blachy powstają wszelkie koła i rury, pręty, a nawet szyny kolejowe.

Prasy krawędziowe do walcowania blachy

Oprócz walcowania metodą walcarki, można również wykorzystać do takiej obróbki prasy krawędziowe. Korzystając z technologii gięcia korkowego, takie prasy tworzą choćby stożki, których kąt nachylenia jest ściśle zgodny z tym, co zamówił klient.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%