Zamknij

Narzędzia samochodowe, o których warto pamiętać

13:01, 08.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:26, 09.12.2022

Efektywne funkcjonowanie auta wymaga zadbania o jego wyposażenie. Postawienie na odpowiednie narzędzia pozwoli na sprawną lokalizację usterek i kontrolę stanu technicznego samochodu, a także szybką wymianę zużytych lub uszkodzonych części i podzespołów. Czym kierować się podczas wyboru narzędzi i jakie elementy okazują się niezbędne?

Wybór narzędzi do auta — czym się kierować? 

Wybór narzędzi samochodowych to dość trudna decyzja, przed która stają właściciele pojazdów oraz warsztatów samochodowych. Chcąc postawić na odpowiednie elementy wyposażenia zapewniające sprawną, wygodną i przede wszystkim bezpieczną eksploatację oraz efektywną realizację zamierzonych działań, warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Do najważniejszych z nich zalicza się aspekty, takie jak:

Charakter przeprowadzanych działań

W zależności od tego, czy charakter prowadzonej działalności jest amatorski, półprofesjonalny czy profesjonalny oraz jakiego rodzaju prace przeprowadzane są w danym warsztacie samochodowym,  właściciele tego typu obiektów powinni zdecydować się na odmienne narzędzia. Urządzając swój warsztat, warto zastanowić się, jakie elementy będą potrzebne podczas realizacji świadczonych usług oraz postawić na narzędzia dedykowane do tego typu zastosowań.

Wysokiej jakości materiały konstrukcyjne

Wybierając narzędzia samochodowe, należy zwrócić szczególną uwagę na materiały, z jakich zostały one wyprodukowane. Elementy wykonane z odpowiednio dobranej stali, tworzyw sztucznych czy innych materiałów konstrukcyjnych będą gwarancją uzyskania wysokich własności mechanicznych i trwałości, a także pozwolą na sprawniejsze przeprowadzanie prac.

Ergonomia

Poszukując idealnych narzędzi warto zwrócić uwagę na ich rozmiary i masę,  a także wygodę użytkowania. Odpowiednio zaprojektowane narzędzia powinny dobrze układać się w dłoni, a także zapewniać komfortową i prostą eksploatacją, która przekłada się na efektywną realizację planowanych prac. 

Bezpieczeństwo 

Specjalistyczne narzędzia wykorzystywane podczas prac powinny zapewniać bezpieczeństwo użytkowania. Sięgając po narzędzia., warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybierane elementy wyposażone są w specjalne nakładki i żłobienia umożliwiające pewny chwyt, a także gumowe elementy zapewniające odpowiednią izolację podczas pracy pod napięciem.

Przykładowe zdjęcie narzędzi samochodowych z: autodoc.pl

Narzędzie do warsztatu samochodowego — na jakie warto postawić? 

Profesjonalne warsztaty samochodowe to zakłady skupiające się na świadczeniu różnego rodzaju usług — niektórzy mechanicy zajmują się kompleksowymi naprawami uszkodzonych aut, kiedy inni skupiają swoje działania na naprawie drobnych usterek czy rozwiązywaniu problemów z elektroniką. Jednak niezależnie od profilu prowadzonej działalności, każdy warsztat samochodowy powinien być wyposażony w podstawowe narzędzia pozwalające na realizację oferowanych usług. Do najpotrzebniejszych i najbardziej wszechstronnych elementów stanowiących wyposażenie samochodów i warsztatów, zalicza się narzędzia takie jak: 

  • Klucze 

Klucze płaskie, płaskooczkowe, nasadowe, imbusy oraz bity z uchwytem o różnorodnych rozmiarach to podstawowe wyposażenie każdego profesjonalnego czy domowego warsztatu. Wykorzystywane są one do szeregu działań — klucze płaskie pozwalają bowiem na odkręcanie i dokręcanie niezliczonej ilości śrub w niemal każdym pojeździe, klucze nasadowe stosowane są do odkręcenia śrub znajdujących się w trudno dostępny miejscach, a imbusy umożliwiają odkręcanie śrub mocujących deskę rozdzielczą, mocowań nagłośnienia czy innych drobnych elementów znajdujących się w danym pojeździe. 

  • Narzędzia pneumatyczne

Narzędzia pneumatyczne stanowią niezwykle wydajne i wygodne w eksploatacji rozwiązanie. Wśród najczęściej wykorzystywanych narzędzi pneumatycznych można wyróżnić elementy, takie jak udarowe klucze, szlifierki i wiertarki pneumatyczne pozwalające na przeprowadzanie szeregu działań składających się na naprawę samochodów. 

  • Miejsca do przechowywania narzędzi 

Dla każdych narzędzi muszą znaleźć się miejsca przeznaczone do ich wygodnego i bezpiecznego przechowywania. W tym celu najczęściej wykorzystywane są specjalne regały, półki i szafki, które przy pomocy specjalnych uchwytów mocowane są do ściany. Ich zastosowanie pozwala na przechowywanie większych narzędzi oraz uporządkowanie dostępnej przestrzeni warsztatowej. Ciekawym rozwiązaniem są także szafki na kółkach, które pozwalają na wygodne przemieszczanie ich z miejsca na miejsce — doskonale sprawdzają się one podczas przechowywania drobnych narzędzi i najczęściej wykorzystywanych elementów, które zawsze warto jest mieć pod ręką. . 

  • Sprzęt do testowania i kontroli 

Elementami, w które warto wyposażyć auto są urządzenia diagnostyczne pozwalające na szybkie i sprawne określenie źródła awarii — przekłada się to na znaczne skrócenie czasu diagnostyki, a co za tym idzie całego procesu naprawy. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sprzętów przeznaczonych do testowania i kontroli jest komputer diagnostyczny, którego podłączenie do komputera pokładowego auta, pozwala na rozpoznanie i skuteczne usunięcie występującej usterki. 

  • Elektronarzędzia

W skład wyposażenia warsztatu wchodzą także elektronarzędzia, które pozwalają na usprawnienie realizowanych działań. Wśród najczęściej wykorzystywanych elektronarzędzi można wyróżnić wkrętarki akumulatorowe, pilarki elektryczne, szlifierki oscylacyjne czy szlifierki kątowe. 

  • Szpachelka i inne akcesoria budowlane 

Szpachelki to małe, proste i przydatne narzędzia, które wykorzystywane są podczas uzupełniania nierówności, rys i otworów znajdujących się w karoserii pojazdów. Ich zastosowanie pozwala na skuteczne zakamuflowanie niedoskonałości znajdujących się na lakierze.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%