14 lutego ruszył nabór zgłoszeń w II Konkursie Nasz Zabytek Fundacji Most the Most w Łódzkiem. Przez 3 tygodnie – do 7 marca – organizator czeka na pomysły mieszkańców Uniejowa i okolic na funkcję społeczną Dworku w Uniejowie (siedziby Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury), który wygrał I Konkurs Nasz Zabytek. Pomysły można zgłaszać przez elektroniczny formularz dostępny na stronie: www.mostthemost.pl lub przez telefon: 22 47 55 111 / +48 517 884 088. Zgłoś swój pomysł!
Uwaga Uniejów i okolice. Rusza konkurs na funkcję społeczną Dworku w Uniejowie. Zgłoś swój pomysł!
„Nasz Zabytek” to konkurs dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy I konkursu w Łódzkiem od 29.10.2021-26.11.2021 r. zgłaszali Fundacji zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Fundacja otrzymała ponad 441 zgłoszeń na 23 zabytkowe obiekty. Po ogłoszeniu zwycięzcy I Konkursu czas na II Konkurs, czyli wybór funkcji społecznej Dworku w Uniejowie. Teraz lokalne społeczności ponownie zabiorą głos. Podobnie jak w I Konkursie organizatorowi zależy na inicjatywie mieszkańców, bo tym konkursie to właśnie oni mają wpływ na to, jak zabytek będzie im służyć przez następne lata.
Po wyborze najlepszych pomysłów i podpisaniu umowy z właścicielem Dworku w Uniejowie, Fundacja przyzna dofinansowanie na jego rewaloryzację i dostosowanie do wybranych w konkursie funkcji społecznych. Wysokość dotacji może sięgnąć nawet 1 000 000 PLN.
Jak zgłosić pomysł?
Zastanów się czego brakuje w Twojej okolicy. Może to miejsce spotkań, wystaw, koncertów, kafejka internetowa czy sala do gier? Możliwości jest całe mnóstwo, a kto zna lepiej Wasze potrzeby niż Ty i inni mieszkańcy Twojej gminy?
Pomyśl jak uzasadnisz swój pomysł? Odpowiedz jak jego realizacja:
• będzie służyć mieszkańcom?
• uwzględnia dostępność dla osób z niepełnosprawnością? kto będzie mógł korzystać z nowej funkcji zabytku?
• może integrować lokalną społeczność i wspierać międzypokoleniową współpracę?
Gotów? Jeśli tak, to czas podzielić się Twoim pomysłem. Wejdź na stronę: www.mostthemost.pl, kliknij na formularz zgłoszeniowy, wypełnij go i wyślij.
Jeśli nie masz dostępu do Internetu, zadzwoń do nas i zgłoś swój pomysł.
22 47 55 111 lub +48 517 884 088 od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
Masz pytania? Wyślij je na adres [email protected]
Zgłoszone? Świetnie! Teraz zachęć innych, żeby również przesłali swoje zgłoszenia. Mają ten sam pomysł? Tym lepiej. To znaczy, że myślicie podobnie. Im więcej zgłoszeń na tę samą funkcję, tym bardziej pokażecie, że właśnie ten pomysł powinien zostać zrealizowany.
O Konkursie Nasz Zabytek
Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym; ogłaszany sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo konkurs objął wszystkie województwa każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy w województwach: dolnośląskim, i podlaskim. Aktualnie trwają konkursy w województwach: łódzkim i kujawsko-pomorskim (II Konkurs) oraz lubuskim, świętokrzyskim i warmińsko mazurskim (I Konkurs). W kolejnych miesiącach 2022 r. będą sukcesywnie ogłaszane konkursy w innych województwach. Zgłaszane w konkursie zabytki te można obejrzeć na mapie zabytków na stronie Fundacji Most the Most: https://mostthemost.pl/mapa-zabytkow/.
Zwycięzca I Konkursu w Łódzkiem
Dworek w Uniejowie
Późnoklasycystyczny dworek z 1845 roku znajduje się na terenie miasta Uniejów, przy ulicy Targowej. Jego właścicielami była rodzina Hofmajstrów, spokrewniona z Tollami dawnymi zarządcami Zamku Uniejowskiego. Dworek zbudowany jest na klasycznym planie prostokąta. Między drzwiami, a oknami poddasza znajduje się gzyms, na którym umieszczono datę powstania dworku. Po wojnie w budynku znajdował się Ośrodek Zdrowia, a później służył jako siedziba GS Samopomoc Chłopska (znajdowały się tu pomieszczenia biurowe, magazyny i skupy). Do czasów współczesnych zachował się tylko w części układ pomieszczeń.
Po wyremontowaniu budynku od 1987 roku do dzisiaj w dworku znajduje się siedziba Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Uniejowie – centrum kultury w gminie Uniejów. Jego pomieszczenia zostały przysposobione na pracownie, sale prób zespołów muzycznych, biura, miejsca spotkań m.in stowarzyszeń, organizacji, UTW. Prowadzone są całoroczne warsztaty dla dzieci, młodzieży, dorosłych. W budynku znajduje się również Szkoła Muzyczna I stopnia.
Budynek, który, od 34 lat służy społeczności lokalnej na wiele sposobów wymaga modernizacji i dostosowania mi.in dla osób niepełnosprawnych, tak aby jak najwięcej osób – mieszkańców miasta i gminy mogło brać udział w każdej formie działalności kulturalnej.
O Fundacji Most the Most
Fundacja Most the Most jest niezależną organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.