Zamknij
REKLAMA

Pochodzi z Uniejowa, jego prace trafiają do zbiorów na całym świecie [ZDJĘCIA]

08:02, 27.04.2022 | .
Wacław Sobieraj z obrazem swojego autorstwa przedstawiającym panoramę Uniejowa. Obraz znajduje się w siedzibie TPU.
REKLAMA

Spotkanie z małżeństwem artystów - malarzy, Urszulą Miącz-Sobieraj i Wacławem Sobierajem odbyło się 25 kwietnia 2022 roku w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa.  Wacław Sobieraj pochodzi z Uniejowa, a jego prace znajdują się w zbiorach na całym świecie. Jak można było się dowiedzieć podczas spotkania, również małżonka artysty ma swoje korzenie w naszym mieście, bowiem praprababka malarki również pochodziła stąd.

Pochodzi z Uniejowa, jego prace trafiają do zbiorów na całym świecie [ZDJĘCIA]

[FOTORELACJA]1319[/FOTORELACJA]

Urszula Miącz-Sobieraj i Wacław Sobieraj ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, tworzą obrazy i rysunki już blisko 50 lat.

Urszula Miącz-Sobieraj i Wacław Sobieraj ukończyli Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi, tworzą obrazy i rysunki już blisko 50 lat. Obecnie mieszkają w Bielsku-Białej, jednak są częstymi gośćmi w Uniejowie, skąd pochodzi pan Wacław i nadal mieszka tutaj jego mama. To tutaj malarz się wychowywał, ukończył szkołę podstawową i tu powstawały jego pierwsze rysunki.

Prace artystów znajdują się w zbiorach prywatnych, muzeach i obiektach sakralnych w kraju i za granicą m.in. w Austrii, Francji, Holandii, Litwie, Mołdawii, Niemczech, Szwajcarii, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz Watykanie. W 1990 roku, przy okazji 700-lecia nadania miastu praw miejskich, odbyła się jedyna jak dotąd, wystawa obrazów Wacława Sobieraja w Gminnym Ośrodku Kultury w Uniejowie. Jeden z obrazów prezentowanych na wystawie w Uniejowie, ukazujący panoramę miasta, do dziś można podziwiać w siedzibie TPU przy ulicy Szkolnej.

Jeden z obrazów prezentowanych na wystawie w Uniejowie, ukazujący panoramę miasta do dziś można podziwiać w siedzibie TPU na ulicy Szkolnej.

Podczas spotkania zorganizowanego 25 kwietnia w Uniejowie odbyła się prezentacja multimedialna dorobku artystów oraz pogadanka o technikach malarskich, które wykorzystują w swojej pracy. Spod ich pędzla wychodzą nie tylko piękne obrazy olejne, ale małżeństwo sięga również po pastele czy akwarele. Jak mówił podczas spotkania Wacław Sobieraj, również podczas wyjazdów małżonkowie nie robią zdjęć, a tworzą niewielkie obrazki, na których uwieczniają wspomnienia ze swoich podróży.

 Urszula Miącz-Sobieraj tworzy nie tylko obrazy, ale jest również autorką ilustracji do książek.

Większość dzieł powstaje podczas plenerów. W zbiorach artystów są również prace, na których uwieczniony był Uniejów oraz jego malownicze okolice. Uprawiają malarstwo olejne, akwarelę i pastel. Na ich obrazach możemy znaleźć martwą naturę, pejzaż i portret, a także wizerunki świętych. Podobną drogę artystyczną wybrał ich syn Bartłomiej, który jak rodzice, został malarzem.

Urszula Miącz-Sobieraj i Wacław Sobieraj za dwa lata będą obchodzić 50-lecie swojej artystycznej pracy. Mamy nadzieję, że będzie to okazja do wystawy ich prac w Uniejowie. Galerię obrazów, w tym również przedstawiających Uniejów, można obejrzeć na stronie internetowej http://www.sobieraj.bielsko.opoka.org.pl/.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%