Zamknij
REKLAMA

Dofinansowanie na specjalną oprawę uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu

09:33, 02.05.2022 | .
fot. UM w Uniejowie
REKLAMA

Dotacja, którą otrzymało Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” będzie przeznaczona na zapewnienie wyjątkowej oprawy uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu 16 czerwca 2022 r.

Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” otrzymało dofinansowanie od Zarządu Województwa Łódzkiego w wysokości 20 000 zł.

Kwiatowe dywany układane od dwustu lat na procesję Bożego Ciała w Spycimierzu zostały w grudniu 2021 r. wpisane na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO, jako trzecia w historii polska tradycja oraz pierwsza i jedyna z województwa łódzkiego.

Tegoroczna uroczystość w Spycimierzu będzie pierwsza w gronie światowego dziedzictwa UNESCO. W ramach projektu zaplanowano zaprosić przedstawicieli wybitnych polskich i zagranicznych tradycji do aktywnego uczestnictwa w tegorocznym Spycimierskim Bożym Ciele.

Goście będą aktywnie uczestniczyć w spycimierskiej uroczystości, pomagając mieszkańcom w układaniu dywanu, a także pokazując swój bogaty dorobek. Miejsca, w których goście prowadzić będą działania zostaną specjalnie oznakowane i opisane za pomocą tablic informacyjnych. Zorganizowany zostanie oryginalny pokaz „Szopki na kwiatowym dywanie”, który symbolicznie połączy dwie polskie tradycje na światowej liście UNESCO –szopkarstwo krakowskie i kwiatowe dywany ze Spycimierza.

Na Sali OSP w Spycimierzu odbędzie się spotkanie mieszkańców Spycimierza i przedstawicieli zaproszonych tradycji, podczas którego zostanie podpisany list intencyjny o współpracy i udziale w Spycimierskim Bożym Ciele w kolejnych latach. Podczas przygotowań i w czasie samej uroczystości wykonane będą profesjonalne zdjęcia, które zostaną wykorzystane do promocji, a także zachowane dla przyszłych pokoleń w cyfrowym archiwum spycimierskim.

Projekt pomoże uświetnić ten szczególny czas, jakim będzie obchodzenie wpisu Bożego Ciała na listę UNESCO i wzbogaci doświadczenie Parafialnego Stowarzyszenia „Spycimierskie Boże Ciało” w zakresie zachowania i promowania polskiego dziedzictwa kulturowego o działania o charakterze międzynarodowym.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
0%