Zamknij

Jak będzie wyglądać tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu? Zobacz harmonogram

15:58, 09.06.2022 . Aktualizacja: 15:05, 22.06.2022
Jak będzie wyglądać tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu? Zobacz harmonogram Jak będzie wyglądać tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu? Zobacz harmonogram

Tegoroczne Spycimierskie Boże Ciało będzie pierwszą uroczystością od czasu wpisu tradycji na światową listę UNESCO w grudniu 2021 r. Spodziewamy się wielu gości, którzy przyjadą podziwiać dywan z żywych kwiatów oraz przejdą w procesji trasę Bożego Ciała.

Jak będzie wyglądać tegoroczna uroczystość Bożego Ciała w Spycimierzu? O której godzinie procesja po kwietnych dywanach w Spycimierzu?

Mieszkańcy parafii Spycimierz rozpoczynają układanie dywanów w godzinach porannych 16 czerwca, msza św. zaplanowana jest na godz. 17.00. Po mszy wyruszy procesja wzdłuż trasy Bożego Ciała.

Harmonogram uroczystości:

- Układanie dywanów przez mieszkańców parafii Spycimierz: od ok. 9.00 do ok. 16.00 – trasa Bożego Ciała w Spycimierzu

- Uroczysta Msza Święta: 17.00 – przy ołtarzu polowym kościoła parafialnego w Spycimierzu

- Procesja: wyrusza ok. 17.40 spod ołtarza polowego

- Koncerty skrzypków z Kaustinen: 13.30 i 15.45 – plac przed kościołem parafialnym w Spycimierzu

[ZT]5894[/ZT]

- Wystawa szopek krakowskich: 11.00 – 17.00 – kościół parafialny w Spycimierzu

- Wykonywanie kwiatowych krucyfiksów przez gości z Arteny (Włochy): 11.00 – 16.00 – przed kościołem parafialnym w Spycimierzu

Dla tych, którzy z jakichś względów nie będą mogli zostać na procesji, ale będą chcieli uczestniczyć w eucharystii, informujemy, że tego dnia w Spycimierzu zostaną odprawione wcześniejsze msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30 i 12.00.

Dojazd do Spycimierza w Boże Ciało

Uwaga! Na czas święta zaplanowano reorganizację ruchu drogowego, aby zwiększyć przepustowość i płynność komunikacji. W dniu uroczystości samochody będą wjeżdżały od drogi powiatowej w pobliżu stacji benzynowej na Zieleniu i wyjeżdżały drogą gminną prowadzącą do ronda przy ApartHotelu.

Na czerwono zaznaczono trasę zmiany organizacji ruchu, na niebiesko trasę Bożego ciała , a na zielono trasę objazdu.

Uroczystą oprawę uroczystości wzbogacą dwa koncerty muzyków z Kaustinen w Finlandii (o godz. 13.30 i 15.45 przed kościołem parafialnym), którzy kultywują przekazywaną z pokolenia na pokolenie tradycję gry na skrzypcach. W kościele pw. Podwyższenia Krzyża św. będzie można podziwiać krakowskie szopki, pierwszą polską tradycję na światowej liście. W procesji uczestniczyć będą goście z włoskiej Arteny, którzy zaprezentują kwiatowe krucyfiksy. 

[ZT]5890[/ZT]

Goście tegorocznego Spycimierskiego Bożego Ciała 

Skrzypkowie z Kaustinen (Finlandia)

W liczącej 4300 mieszkańców gminie Kaustinen w środkowej Finlandii setki mieszkańców podtrzymują żywą tradycję muzyczną i taneczną, której głównym instrumentem są skrzypce.

Dawny styl gry przetrwał przede wszystkim dzięki tradycyjnej metodzie uczenia się ze słuchu. Przekazywanie umiejętności oparte na modelu mistrz-uczeń, zapewniło zachowanie zarówno starego stylu, jak i repertuaru obejmującego setki melodii. Wcześniej tradycja ta była przekazywana w rodzinach, a współcześnie wielu z praktyków tej tradycji uczy się grać w szkołach między innymi na specjalnych zajęciach dla dzieci, zwanych Näppäri. Najważniejszym wydarzeniem w Kaustinen jest coroczny Festiwal Muzyki Ludowej, w którym bierze udział tysiące muzyków amatorów i profesjonalistów z całej Finlandii i świata. Tradycja została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2021 r.

Szopki krakowskie

To pierwsza polska tradycja umieszczona w 2018 r. na światowej liście UNESCO. Trwa nieprzerwanie od XIX wieku. Konstrukcje szopek najczęściej wykonane są z drewna, dykty i tektury, a do ich ozdabiania wykorzystuje się kolorowy papier, bibułę i staniol – wielokolorową, błyszczącą, metaliczną folię. Obowiązkowo nawiązują do zabytkowej architektury Krakowa i stanowią jej twórczą interpretację. Centralne miejsce w szopce zajmuje scena Bożego Narodzenia.

Najważniejszym wydarzeniem jest coroczny konkurs odbywający się w pierwszy czwartek grudnia. Ustawione na stopniach pomnika Adama Mickiewicza na Rynku Głównym ocenia profesjonalne jury. Co roku w konkursie bierze udział ok. 50 szopkarzy.

Kwiatowe krucyfiksy z Arteny (Włochy)

Infiorata dei Cristi odbywa się przy okazji procesji ku czci Matki Boskiej Łaskawej z Arteny. Cechą szczególną są duże drewniane krucyfiksy ozdobione trzciną, dzikimi szparagami i tysiącami kwiatów. Procesja wychodzi z Sanktuarium Matki Bożej, przechodzi ulicami Arteny i kończy się w kolegiacie Świętego Krzyża. Przez tydzień można oglądać wizerunek Madonny Łaskawej wraz z ukwieconymi krucyfiksami i chorągwiami procesyjnymi.

Święto zostało ustanowione w 1731 r. i odbywa się regularnie w wigilię trzeciej niedzieli maja. Poza licznymi wiernymi, biorą w nim udział bractwa, aktywne w Artenie od średniowiecza. Kwiatowe krucyfiksy po raz pierwszy pojawiły się w procesji w 1861 r. Wykonują je członkowie bractwa, a sztuka ich wykonania przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

[ZT]5825[/ZT]

Co roku do Spycimierza przyjeżdzają tysiące turystów, którzy podziwiają kwietne dywany. Czy po wpisaniu spycimierskiej tradycji na listę światową UNESCO przyjedzie jeszcze więcej osób? Przekonamy się już 16 czerwca w Boże ciało.

Miejsca, w których goście prowadzić będą działania na terenie Spycimierza, zostaną specjalnie oznakowane i opisane za pomocą tablic informacyjnych.

Tego uroczystego dnia zorganizowane zostanie na Sali OSP w Spycimierzu spotkanie mieszkańców Spycimierza i przedstawicieli zaproszonych tradycji, podczas którego podpisany będzie list intencyjny o współpracy i udziale w Spycimierskim Bożym Ciele w kolejnych latach.

Podczas przygotowań i w czasie samej uroczystości będą wykonane profesjonalne zdjęcia rodzin uczestniczących w przekazywaniu tradycji do celów dokumentacyjnych, by utrwalić dla przyszłych pokoleń rodziny, które co roku układają kwiatowy dywan na procesję Bożego Ciała. Będą zdeponowane w cyfrowym archiwum spycimierskim i używane za odpowiednią zgodą w materiałach promocyjnych na temat Spycimierskiego Bożego Ciała.

W tym roku Parafialne Stowarzyszenie „Spycimierskie Boże Ciało” otrzymało na specjalną oprawę wydarzenia dofinansowanie od Zarządu Województwa Łódzkiego w wysokości 20 000 zł.

Zadanie publiczne jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Samorządu Województwa Łódzkiego
 

 

[ZT]5838[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%