Zamknij

Jakie są związki św. Bogumiła z Uniejowem i jak wygląda jego kult? Otwarto wystawę [ZDJĘCIA]

08:11, 12.06.2023 Aktualizacja: 14:33, 13.06.2023
Skomentuj Jakie są związki św. Bogumiła z Uniejowem i jak wygląda jego kult? Otwarto wystawę [ZDJĘCIA] Jakie są związki św. Bogumiła z Uniejowem i jak wygląda jego kult? Otwarto wystawę [ZDJĘCIA]

Jakie są związki św. Bogumiła z Uniejowem na przestrzeni wieków? Na to pytanie ma odpowiedzieć wystawa, którą w niedzielę 11 czerwca 2023 r. otwarto uroczyście w siedzibie Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa. Otwarcia dokonali Urszula Urbaniak - prezes TPU oraz pomysłodawca wystawy ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz.

Jakie są związki św. Bogumiła z Uniejowem i jak wygląda jego kult? Otwarto wystawę [ZDJĘCIA]
 

[FOTORELACJA]1572[/FOTORELACJA]

Święty Bogumił zajmował i zajmuje szczególne miejsce w dziejach Uniejowa. To tutaj, w kolegiacie znajdują się jego relikwie, jedna z ulic oraz winnica nosi jego imię, w wielu miejscach miasta znajdują się miejsca jego kultu, a w 2006 r. Rada Miejska w Uniejowie przyjęła uchwałę ustanawiającą świętego Bogumiła, arcybiskupa i pustelnika, patronem Uniejowa. 

,,Św. Bogumił jest patronem na współczesne czasy - mówił podczas otwarcia wystawy ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, który podkreślał, że jego kultowi służyłoby również ustanowienie kolegiaty bazyliką mniejszą.

Od kilku lat w  Parafii pw. św. Floriana w Uniejowie obchodzony jest w dniu 10 czerwca odpust ku czci. św. Bogumiła. Stąd, dzień po uroczystościach odpustowych, 11 czerwca otwarta została wystawa pt.,,Związki św. Bogumiła z Uniejowem na przestrzeni wieków". Oglądać ją można do końca wakacji, w godzinach dyżurów Towarzystwa Przyjaciół Uniejowa - wtorki od 15 do 16 i piątki od 10 do 11 lub w innych terminach, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym (tel.63 2888266 lub 602 130 270) , w siedzibie towarzystwa na ulicy Szkolnej 2.

Wystawę, której pomysłodawcą jest proboszcz uniejowskiej parafii ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, przygotowało Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa z wykorzystaniem materiałów źródłowych, ikonograficznych i fotograficznych zgromadzonych w swoim archiwum.

Zobaczyć na niej można m.in.: najstarsze wydawnictwo z 1879 roku dotyczące św. Bogumiła, zdjęcia z opisami jego życia, historii oraz powiązania z Uniejowem. Oglądając wystawę dowiemy się skąd do Uniejowa trafiły relikwie świętego, jak wyglądało jego życie i jak związany był i do dzisiaj jest z Uniejowem.

Na wystawie znalazły się także prace konkursowe uczniów podstawówki, którzy własnoręcznie dekorowali sylwetkę świętego.

,,Mamy przekonanie, że wystawa przybliży wielkość i ponadczasowość Św. Bogumiła, utrwali w pamięci najważniejsze uroczystości związane z Jego kultem, pokazane na kilkunastu tablicach z tekstem i fotografiami" - zaprasza na wystawę Towarzystwo Przyjaciół Uniejowa.

Urszula Urbaniak mówiła, że ważne jest, by przekazać kult Bogumiła młodemu pokoleniu, przywołując słowa byłego biskupa włocławskiego ks. Wiesława Meringa:

,,Uniejów sławny z relikwii, sławny z kolegiaty. Podziwiajmy to, co zaklęte w kamieniu, drewnie. Troszcząc się jednocześnie o to, co ludzie dawniej tworzyli. Pielęgnujmy kult świętego Bogumiła, nie zawężając go tylko do starszego pokolenia".

Podkreślała również, że dzięki wystawie dowiemy się od kiedy i dlaczego relikwie znajdują się w Uniejowie.

Mimo, że od czasów, w których żył św. Bogumił minęło już kilka stuleci, jego kult jest wciąż żywy. Mówi się, że po rezygnacji z arcybiskupstwa, opiekował się ludźmi, karmiąc ich, lecząc, ucząc, wypraszając modlitwą łaski i cuda. Został pochowany w stroju arcybiskupim w Dobrowie. Mimo sporów historyków dotyczących chronologii jego życia Bogumiła, jego decyzja dotycząca rezygnacji z dóbr na rzecz życia spokojnego, gdzie cieszą rzeczy najprostsze, czyni tę postać fascynującą także współcześnie*.

Fakty z życia św. Bogumiła przytoczył podczas wystawy także historyk Tomasz Wójcik.

Kult Bogumiła rozwijał się lokalnie i oddolnie od chwili jego śmierci. Do grobu Bogumiła w Dobrowie ciągnęły tłumy wiernych nie tylko z okolicy, ale także z całej Polski, a nawet z zagranicy. Wśród ludu zasłynął on wieloma łaskami i cudami tak za życia, jak i po śmierci, przede wszystkim uzdrowieniami, a nawet wskrzeszeniami ludzi i zwierząt, ale też ocaleniem miasta Koła od pożaru, uratowaniem wielu tonących i innymi cudami.

Szerzej zakrojone próby zmierzające do urzędowego orzeczenia świętości Bogumiła podjęto dopiero w pierwszej połowie XVII w. Podjęto także wtedy decyzję o przeniesieniu czczonych szczątków z Dobrowa do Uniejowa. Odbyło się to na mocy decyzji prymasa abp. Mikołaja Prażmowskiego, za zgodą Stolicy Apostolskiej w 1668 r.*

Uroczyste przeniesienie relikwii z Dobrowa do Uniejowa odbyło się 29 stycznia 1669 r. z udziałem sufragana kijowskiego Stanisława Gianottiego. Dzisiaj  relikwie św. Bogumiła przechowywane są w kolegiacie w relikwiarzu w formie hermy oraz w mensie w formie trumienki. W kościele znajdują się m.in. kości oraz czaszka świętego. Jak można dowiedzieć się z wystawy, relikwie z Uniejowa przekazane zostały już także m.in. do parafii w Turku, Kole, Dobrej, Poznaniu, a w tym roku także do Kościelca.

* źródło: www.uniejow.pl

[ZT]1503[/ZT]

[ZT]7809[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%