Ponad 15 lat ma już konkurs na największą palmę, który organizowany jest w kościele p.w św. Wojciecha i Stanisława w Wilamowie (gmina Uniejów). Co roku z okazji Niedzieli Palmowej mieszkańcy przygotowują własnoręcznie palmy, które prezentowane są podczas mszy św. sprawowanej w tutejszej parafii. W tym roku największa z palm miała 4,5 metra wysokości.
Największe palmy w konkursie palm wielkanocnych w Wilamowie [FOTO]
[FOTORELACJA]1307[/FOTORELACJA]
W tym roku konkurs na największą palmę wielkanocną w Wilamowie (gmina Uniejów) miał nieco mniejszy wymiar. Jak mówił ksiądz proboszcz Bogusław Karasiński, ponieważ w strażackiej remizie, gdzie w poprzednich latach powstawały najwyższe palmy - sięgające nawet ponad 7 metrów, obecnie funkcjonują tymczasowe noclegi dla uchodźców z Ukrainy, tegoroczne palmy były nieco niższe, jednak nadal imponujące.
Zwycięska mierząca 4,5 metry została wykonana przez Jadwigę Kokorzycką, a jej barwy nawiązują do barw czterech flag - maryjnej, papieskiej, polskiej i ukraińskiej.
[ZT]5476[/ZT]
W wielu parafiach organizowane są konkursy na najpiękniejszą palmę, jednak w Wilamowie konkursowe dzieła są nie tylko piękne, ale osiągają również imponujące rozmiary. Tradycję tutaj kultywują zarówno rodziny, jak i stowarzyszenia i wspólnoty, choć w tym roku konkurencja nie była tak duża, jak w latach poprzednich.
.
Niedziela Palmowa to święto w kalendarzu chrześcijańskim przypadające 7 dni przed Wielkanocą. Rozpoczyna ona Wielki Tydzień. Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy, na kilka dni przed ukrzyżowaniem. W kościele tego dnia święci się palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa.
W konkursie palm wielkanocnych biorą udział także najmłodsi mieszkańcy parafii. Wszystkie dzieci uczestniczące w Mszy św. otrzymały dyngusówki -pistolety, i jak mówił proboszcz z Wilamowa, nawiązując do sytuacji w Ukrainie, tylko taka broń - na wodę, powinna być używana na świecie.