Zamknij
REKLAMA

Mieszkańcy Uniejowa wciąż będą mogli palić w ,,kopciuchach"?

12.37, 24.11.2022 . Aktualizacja: 11.04, 25.11.2022
REKLAMA

Do końca roku stare piece, tzw. ,,kopciuchy" miały zniknąć z województwa łódzkiego, a więc zakaz ich używania miał obowiązywać również na terenie gminy Uniejów. Samorząd wojewódzki zliberalizował jednak uchwałę antysmogową, skutkiem czego w starych piecach będzie można palić jeszcze przez dwa lata.

Mieszkańcy Uniejowa wciąż będą mogli palić w ,,kopciuchach"?

O dwa lata przedłużono termin wymiany tzw. kopciuchów w województwie łódzkim. Społecznicy antysmogowi nie są zadowoleni z tej decyzji samorządu województwa. Ich zdaniem likwidacja pozaklasowych pieców powinna nastąpić jak najszybciej, ze względu na środowisko i zdrowie mieszkańców, którzy nadal będą wdychać szkodliwe substancje.

Mieszkańcy regionu łódzkiego, a więc i mieszkańcy gminy Uniejów jeszcze przez dwa lata będą mogli używać w domach pozaklasowych pieców, czyli tzw. kopciuchów. Taką decyzję podjęli  w tym tygodniu radni Sejmiku Województwa Łódzkiego, zmieniając zapisy uchwały antysmogowej obowiązującej od 2018 roku.

- Po pandemii, w czasie agresji Rosji na Ukrainę i kryzysu energetycznego na świecie, nie możemy udawać, że wszystko jest tak, jak kiedyś. Dlatego dajemy ludziom dodatkowy czas, nie rezygnując z walki o czyste powietrze - powiedział marszałek województwa Grzegorz Schreiber.

,,Po pięciu latach obowiązywania antysmogowych przepisów (od 24.10.2017 r.) województwo łódzkie planuje odroczyć wejście w życie zakazu użytkowania „kopciuchów”, co w praktyce znacząco spowolni walkę ze smogiem na terenie województwa. Zaproponowane odroczenie nie rozwiązuje problemu wysokich cen oraz braku dostępności węglaOgrzewanie za pomocą „kopciuchów”, pozaklasowych kotłów, jest jednym z najdroższych sposobów ogrzewania, znacznie droższym niż ogrzewanie za pomocą pompy ciepła czy gazu. Zamiast zmieniać uchwałę antysmogową, władze samorządowe powinny w większym stopniu wesprzeć mieszkańców województwa w działaniach zmierzających do poprawy efektywności energetycznej budynków i modernizacji źródeł ciepła. - informuje Polski Alarm Smogowy.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

W gminie Uniejów na koniec września br., korzystając z dotacji w ramach programu ,,Czyste Powietrze" swoje stare piece na nowe, ekologiczne źródło ogrzewania wymieniło 66 gospodarstw, na złożonych 227 wniosków. Kolejne czekają na rozpatrzenie i realizację, co istotne wnioskodawcy mają na zrealizowanie zadania do 2,5 roku.

Zmiana uchwały antysmogowej dotyczy tylko wydłużenia terminów. To oznacza, że zakaz palenia w "kopciuchach", który miał obowiązywać już od nowego roku, wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 roku. Przesunięto też terminy dla innych pieców. O rok dłużej - bo aż do 1 stycznia 2026 - będą mogły być w użyciu niespełniające norm emisji tzw. ogrzewacze. Są to np. kominki bez urządzeń redukujących pyły. 

O rok przesunięto też termin obowiązku wymiany kotłów trzeciej i czwartej klasy. Trzeba będzie się ich pozbyć do 1 stycznia 2028.

Jednocześnie w całym regionie trwa wymiana pieców. Mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania w ramach rządowego programu Czyste Powietrze lub z programów lokalnych. Bez zmiany terminów osobom, które nie wymienią pieca do końca roku, groziłyby mandaty w wysokości do 5 tys. zł.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%