Spycimierz od wielu lat słynie z tradycji układania kwietnych dywanów na uroczystość Bożego Ciała. Dodatkowo 16 grudnia 2021 r. tradycja kwiatowych dywanów została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości, podnosząc rangę i popularność tego wydarzenia. W środę 1 marca 2023 r. z inicjatywy proboszcza parafii w Spycimierzu ks. Dariusza Ziemniaka i burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka odbyło się spotkanie robocze, podczas którego mówiono m.in. co i jak można usprawnić w organizacji wydarzenia oraz jakie problemy widzą mieszkańcy wsi.
Gmina Uniejów. W Spycimierzu już przygotowują się na Boże Ciało. Zorganizowano spotkanie, by wyszło lepiej niż rok temu [FOTO]
[FOTORELACJA]1511[/FOTORELACJA]
Rok 2021 był rokiem wyjątkowym dla mieszkańców parafii Spycimierz oraz społeczności gminy Uniejów. Wtedy to bowiem tradycja układania kwietnych dywanów na procesje Bożego Ciała w Spycimierzu została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. W środę 1 marca 2023 r. w sali OSP w Spycimierzu odbyło się spotkanie, podczas którego mówiono m.in. o potencjale Spycimierza dzięki tradycji kwietnych dywanów oraz wynikach badań przeprowadzonych przez naukowców z Łodzi. Mówiono również o obawach mieszkańców, którzy co roku tworzą to święto, przygotowując kwietne dywany.
,,Jesteśmy na wyjątkowym roboczym spotkaniu, by móc przedyskutować pewne kwestie odnośnie organizacji tej naszej największej uroczystości, jaką jest Boże Ciało. Jest ono bardzo potrzebne, bo co roku borykamy się z podobnymi problemami, ale też z każdym rokiem przyjeżdża na uroczystość coraz więcej gości, coraz więcej pielgrzymów i turystów, którzy pragną to szczególne dziedzictwo kwietnych dywanów, wpisanych już na listę światowego dziedzictwa UNESCO, podziwiać. Dlatego spotykamy się w takim szerszym gronie, na spotkaniu z inicjatywy mojej i pana burmistrza, przedstawicieli różnych środowisk, którzy są zobowiązani, by pomóc naszej niewielkiej społeczności w organizacji tej szczególnej uroczystości" - mówił Dariusz Ziemniak proboszcz parafii w Spycimierzu.
Na spotkaniu obecni byli nie tylko mieszkańcy, ale również przedstawiciele Urzędu Miasta w Uniejowie, Starostwa Powiatowego w Poddębicach, komendanci Policji z Poddębic i Uniejowa, ale zaproszony został również poseł na Sejm Piotr Polak i radna wojewódzka Dorota Więckowska, które odebrała podziękowania dla marszałka województwa łódzkiego za dofinansowanie projektu pn.: „Ścieżka historyczno – przyrodnicza w Spycimierzu”, w ramach którego pojawiło się 12 tablic informacyjnych, mających turystom przybliżyć kultywowaną tutaj od lat tradycję i samą miejscowość.
W trakcie spotkania prof. Bogdan Włodarczyk - dziekan Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego omówił także wyniki badań geograficznych, które przeprowadzono w ubiegłym roku oraz latach poprzednich. Mają na celu pokazać jak wyglądały dotychczasowe uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu. Jakim zainteresowaniem cieszą się one wśród turystów i pielgrzymów oraz jakie problemy z organizacją, ruchem drogowym czy logistyką pojawiają się w dniu, kiedy wieś odwiedza ponad 20 tysięcy osób.
,,Musimy znaleźć wspólne rozwiązania, by ta tradycja była podtrzymywana, zarówno pod względem religijnym, jak i świeckim" - mówił prof. Bogdan Włodarczyk, podkreślając, że jest to uroczystość mieszkańców wsi i to ich zdanie jest najważniejsze.
Wyniki badań, które wykonywano za pomocą drona (zdjęcia oraz materiały wideo) oraz analizy logowań sieci komórkowych mają przynieść rekomendacje, mające usprawnić organizację tegorocznych uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem gości z zewnątrz.
Wynikiem badań są przykładowe rekomendacje działań organizacyjnych, które mają poprawić kolejne uroczystości Bożego Ciała. Mają one ułatwić organizację zarówno dla turystów, jak i mieszkańców.
Podczas zebrania poruszano również problem z parkowaniem i korkami na drogach dojazdowych do Spycimierza oraz sposobach rozwiązania ich. Burmistrz Kaczmarek apelował w tej kwestii m.in. do obecnej na spotkaniu starosty powiatu poddębickiego Małgorzaty Komajdy oraz zarządu powiatu o remont drogi powiatowej do Spycimierza i poszerzenie jej, co znacznie ułatwiłoby ruch, a jednocześnie poprawiłoby bezpieczeństwo. Deklarację o pomocy w zdobyciu dofinansowania w kwocie miliona złotych na ten cel deklarował podczas spotkania poseł Piotr Polak.
Nie zabrakło także wątpliwości i pytań ze strony mieszkańców, którzy największe obawy mają w związku z trudnościami dotyczącymi zbierania kwiatów i roślin, z których usypywane są kwietne dywany. To tutaj oraz w braku rąk do pracy, podczas przygotowania dywanów na uroczystość Bożego Ciała, widzą problemy mieszkańcy wsi. Jak podkreślali, jest coraz mniej mieszkańców, którzy włączają się w przygotowania, coraz więcej jest osób starszych, które nie mają już siły angażować się w kultywowanie tej tradycji.
Jak można było usłyszeć na spotkaniu, są również pomysły, by w przygotowania, chociażby w pomoc przy zbieraniu kwiatów włączyć np. uczniów ze szkół oraz przedszkolaków.
,,Największą wartością tej naszej tradycji, czego nie ma nigdzie na świecie, jest to, że kwiaty zbierane są z pól i ogrodów, a układają je całe rodziny" - podkreślał burmistrz Józef Kaczmarek, który dodał, że to sami mieszkańcy muszą zdecydować, czy chcą, by pomagały również osoby z zewnątrz.
W marcu zaplanowano jeszcze kolejne spotkania, które mają usprawnić organizację najbliższych uroczystości Bożego Ciała w Spycimierzu. Dzięki poprawie organizacji, odwiedzający Spycimierz w tym roku, mają łatwiej znaleźć miejsca parkingowe oraz sprawniej dojechać na miejsce. Mieszkańcy oraz parafia chciałaby również uregulować problem handlujących tego dnia sprzedawców, którzy podczas święta oferują klientom nie tylko rękodzieło, czy związane z uroczystością pamiątki, ale także odzież, płyty czy nawet sprzęt agd.
W Spycimierzu trwa budowa Centrum Spycimierskie Boże Ciało.
Budynek centrum, które powstaje w Spycimierzu jest koncepcją doktora habilitowanego Bartosza Hungera - wykładowcy ASP w Łodzi. Bryłą nawiązuje do sąsiedniej zabudowy kościoła, ale w pełni uwzględnia funkcje wystawiennicze oraz edukacyjne. To właśnie wewnątrz piętrowego budynku zaprojektowano nowoczesne przestrzenie ekspozycyjno-muzealne, gdzie planowane są trzy wystawy stałe o charakterze multimedialnym, sale warsztatowe i konferencyjne.