Zamknij

Jednodniowe zwiedzanie Paryża – plan wycieczki

12:09, 05.12.2023 art. sponsorowany Aktualizacja: 14:58, 07.12.2023

Paryż – zwany niekiedy „stolicą miłości” oraz „miastem świateł” – to jedno z najpopularniejszych na całym świecie miejsc turystycznych. Jest tam mnóstwo zabytków, muzeów, przepięknych parków, urokliwych uliczek i kafejek, w których serwuje się słynne francuskie ciasteczka, czyli makaroniki. W Paryżu można zaplanować nawet kilkudniowy pobyt – co jednak jeśli na zwiedzenie miasta mamy tylko… jeden dzień? Oto przykładowy plan jednodniowej wycieczki po Paryżu!

Paryż jest jednym z najważniejszych ośrodków kultury i sztuki na świecie. Zachwycająca architektura, ikoniczne zabytki, wspaniałe muzea – wszystko to przyciąga do stolicy Francji turystów z wielu różnych krajów. Paryż to także raj dla miłośników dobrego jedzenia – kuchnia francuska jest uważana za jedną z najwykwintniejszych na świecie, a w stolicy tego kraju w niezliczonych restauracjach i kafejkach można delektować się pysznymi daniami, deserami i doskonałym winem. Oczywiście Paryż to także romantyzm i mnóstwo miejsc do spędzenia czasu we dwoje.

W Paryżu można zaplanować zarówno dłuższy urlop, jak i weekend na wyjeździe typu city break (https://www.fostertravel.pl/wycieczki/francja/ile-de-france/paryz/) . I choć w pierwszej chwili wydaje się to mało prawdopodobne, to jednak najważniejsze miejsca i zabytki Paryża da się także zwiedzić… w jeden dzień. Oto przykładowy plan takiej wycieczki.

Katedra Notre-Dame

Jednodniową wycieczkę po Paryżu najlepiej jest zacząć od zobaczenia katedry Notre-Dame – można do niej dojechać metrem linii M4. Choć obecnie wnętrze katedry jest zamknięte dla zwiedzających (nadal trwa remont po pożarze, który miał miejsce kilka lat temu), to jednak budynek robi wrażenie już samą architekturą gotycką. Jego majestatyczna fasada zachwyca turystów, a szczególnie charakterystyczne są dwie wieże, z których roztacza się niesamowity widok na Paryż.

Oczywiście warto także zapoznać się z wyjątkową historią tej świątyni, której budowa rozpoczęła się w XII wieku. Od tego czasu miały tam miejsce ważne w historii Francji i całego świata wydarzenia, takie jak koronacje francuskich królów. Miłośnicy literatury patrząc na katedrę z pewnością zrozumieją natomiast, co zainspirowało Victora Hugo do napisania słynnej powieści „Dzwonnik z Notre-Dame”.

Hôtel de Ville, czyli paryski ratusz

Z katedry Notre-Dame bardzo blisko jest do kolejnego słynnego zabytku Paryża, czyli tamtejszego ratusza, znanego jako Hôtel de Ville. Swój neorenesansowy charakter zyskał w XIX wieku, kiedy został odbudowany po pożarze – obecnie zachwyca zwiedzających imponującą fasadą, zdobionymi balkonami, kolumnami i rzeźbami. Jego wygląd jest hołdem dla wielu historycznych stylów architektonicznych. Równie bogate jest wnętrze ratusza – jego sale reprezentacyjne, takie jak Salle des Fêtes, cechują się wystawnym wystrojem, zabytkowymi freskami i pełnymi przepychu dekoracjami.

W ratuszu znajduje się Muzeum Historii Paryża (Musée de la Ville de Paris), które prezentuje historię miasta od starożytności do współczesności. Można tam obejrzeć cenne kolekcje obrazów, grafik, fotografii i artefaktów związanych z historią stolicy Francji. Nie można też zapominać, że Hôtel de Ville stoi na urokliwym placu, który sam w sobie jest atrakcyjny dla turystów. Można tam odpocząć na ławkach, podziwiając okoliczne zabytki i fontanny.

Spacer wzdłuż Sekwany

Po zwiedzeniu ratusza warto zejść na nabrzeże Sekwany i udać się spacerem wzdłuż rzeki – to najlepszy sposób, by podziwiać jej spokojny nurt oraz cieszyć się panoramą miasta. Warto pamiętać, że spacerując wzdłuż Sekwany mija się wiele mostów, które same w sobie są wyjątkowe pod względem historii i architektury. I tak np. most Aleksandra III – jeden z najbardziej dekoracyjnych i eleganckich mostów w Paryżu, zbudowany na początku XX wieku – ze względu na wyjątkowo bogate zdobienia uznawany jest za doskonały symbol Belle Époque. Most des Arts znany jest ze swoich metalowych kratownic, do których ludzie przypinają kłódki symbolizujące miłość. Most Saint-Louis pozwala z kolei dojść do znajdującej się na Sekwanie wyspy Île Saint-Louis, gdzie znajdują się liczne sklepy, kawiarnie i restauracje.

Należy też wiedzieć, że spacerując wzdłuż Sekwany można szybko dojść do kolejnych najważniejszych pod względem turystycznym miejsc w Paryżu: Luwru oraz wieży Eiffla.

Kolebka sztuki – wizyta w Luwrze

Luwr to jedno z najważniejszych muzeów na świecie. Można tam podziwiać ogromną kolekcję dzieł sztuki – malarstwa, rzeźby, dzieł rzemiosła artystycznego i wielu innych dziedzin artystycznych, w tym „Mona Lisę” Leonarda da Vinci, „Wolność wiodącą lud na barykady” Eugène'a Delacroix czy słynną rzeźbę „Wenus z Milo” Aleksandrosa z Antiochii.

Luwr – jako budynek – zachwyca natomiast architekturą. Główna fasada z piramidą i pawilonami jest imponująca, a cała bryła muzeum to połączenie różnych stylów architektonicznych – od średniowiecza po współczesność. Nie można zapominać, że początkowo był to zamek królewski, ale jego rola zmieniała się wraz z dziejami Francji. Zwiedzając Luwr można więc odkryć fascynującą historię monarchii francuskiej.

Luwr sąsiaduje z przepięknymi ogrodami Tuileries, które są doskonałym miejscem na spacer i odpoczynek.

Wieża Eiffla – symbol Paryża

Ostatnim punktem jednodniowej wycieczki po Paryżu jest jego najbardziej znany symbol miasta, a pewnie i całej Francji, czyli wieża Eiffla. Z Luwru można tam udać się spacerem (około 40 minut) albo pojechać taksówką (około 13 minut jazdy).

Wieża Eiffla została zaprojektowana przez Gustave'a Eiffela i była prawdziwym przełomem inżynieryjnym swojej epoki. Jest to arcydzieło konstrukcji stalowej i stanowi przykład rewolucji technicznej, jaka miała miejsce w XIX wieku. Budowano ją w latach 1887-1889 – właśnie w 1889 r. w setną rocznicę rewolucji francuskiej w Paryżu odbywała się wystawa światowa, a wieża miała być symbolem potęgi gospodarczej i naukowo-technicznej ówczesnej Francji.

Z wieży Eiffla można podziwiać fantastyczne widoki na cały Paryż – Luwr, katedrę Notre-Dame czy Sekwanę. Znajdują się tam restauracje, kawiarnie i sklepy, gdzie można spróbować wyśmienitej kuchni francuskiej i zakupić pamiątki. Po zachodzie słońca wieża jest oświetlana, dzięki czemu staje się jeszcze bardziej magiczna. Każdego wieczora co godzinę przez kilka minut migocze tysiącami świateł, co przyciąga w jej okolice tłumy turystów.

Dobre zaplanowanie wycieczki oraz ścisłe trzymanie się harmonogramu sprawia, że można zwiedzić największe atrakcje Paryża w ciągu jednego dnia. Warto też pamiętać, że planując pobyt w Paryżu – zarówno kilkudniowy, jak i weekendowy city break lub jednodniowe zwiedzanie – można skorzystać z serwisów turystycznych, w których w jednym miejscu znajdują się zebrane oferty wyjazdów od wielu touroperatorów. To dobra opcja szczególnie dla osób, którym brak czasu na samodzielne planowanie urlopu.

(art. sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%