Zamknij

Jak wybrać najlepszą dla siebie pompę ciepła powietrze-woda?

17:48, 29.12.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 17:49, 29.12.2022

Jednym z coraz częściej wybieranych sposobów na ogrzanie domu i wody użytkowej jest pompa ciepła powietrze-woda. Pozwala na zmniejszenie rachunków, a jej montaż nie jest skomplikowany. Jednak wybór właściwego urządzenia bywa kłopotliwy – szczególnie dla osób, którym ta technologia nie jest do końca znana. Ile kosztuje pompa ciepła powietrze-woda i jak znaleźć tę najlepszą?

Pompa ciepła powietrze-woda – zasada działania

Działanie pomp ciepła powietrze-woda wygląda podobnie jak w przypadku innych tego typu urządzeń. Pozyskują z jednego źródła ciepło niskotemperaturowe, a następnie przetwarzają je na ciepło wysokotemperaturowe, które jest przekazywane na inny czynnik.

Najpierw ciecz pod niskim ciśnieniem (która jest czynnikiem chłodniczym) przepływa do parownika zlokalizowanego w jednostce zewnętrznej. Wówczas odparowuje i odbiera ciepło z powietrza. Chłodny gaz o niskim ciśnieniu znajdujący się za parownikiem trafia do sprężarki. Tam jego ciśnienie wzrasta, to samo dotyczy temperatury.

Gaz wychodzący ze sprężarki jest gorący. Trafia do skraplacza, aby oddać ciepło do wody grzewczej znajdującej się w systemie ogrzewania. Czynnik ponownie się skrapla. Jego ciśnienie spada za sprawą zaworu rozprężnego i po dotarciu do innego zaworu – dławiącego – znów zmienia się w ciecz, aby cykl zaczął się od nowa.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła powietrze-woda?

Pompa ciepła, również typu powietrze-woda, musi zostać starannie dobrana. Wtedy można mieć pewność, że okaże się trwała, bezawaryjna i przede wszystkim wydajna. Na co trzeba zwrócić uwagę?

Pompa ciepła powietrze-woda – monoblok czy split?

Biorąc pod uwagę budowę, wyróżnia się pompy ciepła typu monoblok oraz split. W pierwszych wspomnianych parownik i skraplacz są umieszczone w jednej obudowie. Z kolei w urządzeniach split elementy te znajdują się w oddzielnych częściach.

Pompy ciepła powietrze-woda monoblok są nieco większe. Niemniej modele split wymagają dodatkowego miejsca w garażu czy budynku gospodarczym. Ponadto ich montaż jest bardziej wymagający, ponieważ niezbędne jest zastosowanie instalacji chłodniczej. W kwestii wyboru urządzenia dużo zależy od możliwości, jakie zapewniają poszczególne pompy oraz preferencji względem aranżacji dostępnej przestrzeni.

Jaką moc powinna mieć pompa ciepła powietrze-woda?

Moc to bardzo ważny parametr dla tych urządzeń. Pod tym względem pompę ciepła trzeba dopasować do kilku aspektów. Należą do nich m.in.:

- liczba mieszkańców budynku,

- wymagania wobec temperatury wody grzewczej,

- izolacja budynku i jej skuteczność.

Możliwe jest samodzielne obliczenie mocy, jaką powinna zapewniać najlepsza pompa ciepła powietrze-woda dla wybranego domu. Niemniej w tej kwestii najlepiej zwrócić się o poradę do specjalistów. Pomogą w doborze właściwego urządzenia, które będzie niezawodnie pracować przez wiele lat.

  Pompa ciepła powietrze-woda a efektywność działania

Wiele osób zastanawia się, jak skuteczna jest pompa ciepła powietrze woda. Zakres temperatur, w jakich może ona pracować, jest szeroki. Nie ma więc obaw, że urządzenie nie ogrzeje dostatecznie dobrze budynku w mroźne dni. Nowoczesna pompa działa skutecznie nawet przy temperaturze ok. -30 stopni Celsjusza.

Pompa ciepła powietrze-woda do CO i CWU – cena

Zakup pompy ciepła powietrze-woda to spory wydatek. Cena tego typu urządzeń mieści się w zakresie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niemniej jest to szansa na obniżenie rachunków za ogrzewanie budynku, więc jest to opłacalna inwestycja. Ponadto możliwe jest uzyskanie ulgi termomodernizacyjnej i dotacji. Dotyczy to również takich urządzeń jak pompa ciepła powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

W celu doboru optymalnego rozwiązania najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistów. Profesjonalna firma zadba o każdy detal, dlatego to jej warto powierzyć dobór i instalację pompy ciepła powietrze-woda.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%