Zamknij
REKLAMA

Street workout jako sposób na poprawę postawy ciała i koordynacji ruchowej

10.17, 19.01.2023 . Aktualizacja: 10.18, 19.01.2023

Wiele osób, które regularnie ćwiczą na siłowni, po pewnym czasie nudzi się takim rodzajem treningów. Może to być demotywujące, zwłaszcza latem, kiedy piękna pogoda i długie dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na potrzeby sportowców (zarówno profesjonalnych, jak i amatorów) wychodzi street workout.

Czym jest street workout?

Jest to ciesząca się coraz większą popularnością dziedzina sportowa. Wszystko dlatego, że jest dostępna dla każdego – ten rodzaj ćwiczeń wykonuje się bez profesjonalnego sprzętu i jak wskazuje nazwa, na zewnątrz. Do trenowanie tego sportu świetnie nadają się wszelkiego rodzaju drabinki, place zabaw czy ławki - generalnie rozmaite składowe przestrzeni miejskiej. Wiele przykładów ćwiczeń można odnaleźć na stronie https://www.mediaexpert.pl/lp,atlas-cwiczen-street_workout. Bardzo ważna jest tutaj wyobraźnia, bo tak naprawdę te ćwiczenia wciąż się rozwijają, powstają coraz bardziej skomplikowane figury czy kombinacje i ewolucje. Sportowcy wciąż wymyślają nowe ćwiczenia z wykorzystaniem elementów przestrzeni miejskiej, czyniąc ten sport coraz bardziej wymagającym.

Street workout to połączenie gimnastyki oraz parkour. Ogromny nacisk kładzie się tu na rozwój całego ciała, ale w szczególności na brzuch i nogi. Podstawowe ćwiczenia to pompki, wykroki, pajacyki, zwisy, podciągania czy stanie na rękach. Dlatego też street workout jako sposób na poprawę postawy ciała i koordynacji ruchowej to świetny pomysł.

Street workout - początki

Sport ten ma on swoje początki w starożytnej Grecji, jednak szczególnym zainteresowaniem zaczął się cieszyć w ubogich częściach Europie Wschodniej, Stanach Zjednoczonych czy Rosji w XXI wieku. Ludzie, chcąc zadbać o własne ciało, ale nie mogąc pozwolić sobie na zakup karnetów na siłownię, zaczęli ćwiczyć na ulicach, obserwując, że street workout jako sposób na poprawę postawy ciała i koordynacji ruchowej sprawdza się doskonale.

Dlaczego warto ćwiczyć street workout?

Street workout to sposób na całkowite wykorzystanie potencjału swojego ciała. To, co jest dużą zaletą tego rodzaju ćwiczeń to fakt, że nie potrzeba tu żadnego sprzętu, ani dużej przestrzeni. Treningi są bardzo bliskie ciału i naturze człowieka: nie dość, że wykonuje się ćwiczenia z masą własnego ciała, to dodatkowo angażowane są różne partie mięśniowe w tym samym czasie.  Co więcej, ten rodzaj sportu uczy organizm koordynacji pomiędzy mięśniami, stawami i ścięgnami, dzięki czemu znacznej poprawie ulega kontrola nad całym ciałem. Ćwiczenia bardziej skomplikowane wymagają od sportowców, nie tylko siły, szybkości czy zwinności, ale całkowitej synergii pomiędzy różnymi częściami ciała i właśnie tego uczy street workout.

Co więcej, na ten sport składają się między innymi ćwiczenia izometryczne (siłowe) i lekkoatletyczne – takie połączenie pozwala sportowcom kształtować prawidłową sylwetkę, dlatego warto wprowadzić street workout jako sposób na poprawę postawy ciała i koordynacji ruchowej. Dodatkowo, regularnie wykonywane ćwiczenia pozytywnie wpływają na motorykę i dynamikę. Poprawie ulegają takie aspekty jak: moc, siła, zwinność czy przyśpieszenie. Co więcej, jest to świetna stymulacja układu nerwowego i krwionośnego. Wzmocnieniu ulegają stawy, mięśnie czy przyczepy.

Street workout cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Nic dziwnego: nie dość, że poza wygodnymi butami nie ma tu potrzeby inwestycji w sprzęt, to dodatkowo ten rodzaj sporu można wykonywać wszędzie. Jest on świetny zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn, a korzyści płynące z jego uprawiania są bardzo liczne.

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%