Zamknij

Uszkodzony telefon — czy zdjęcia i dokumenty przepadły?

reklama + 10:00, 24.02.2023 Aktualizacja: 10:00, 24.02.2023

Telefon komórkowy to w dzisiejszych czasach narzędzie, którego funkcje daleko wykraczają poza zwykłe dzwonienie czy wysyłanie prostych wiadomości tekstowych. Nowoczesne sprzęty tego typu, nazywane są telefonami w zasadzie już tylko zwyczajowo, a w rzeczywistości są to raczej smartfony, będące niemal osobistymi mini komputerami. Trzymamy na nich zdjęcia, muzykę, multimedia, przeglądamy z telefonu pocztę elektroniczną, odpisujemy na maile, telefonem możemy nawet „skanować” dokumenty. Jak jednak każdy sprzęt, również i ten może zostać uszkodzony, za czym mogą iść konsekwencje w postaci utraty ważnych dla nas danych. Czy awaria jest jednoznaczna z tym, że nasze zdjęcia lub dokumenty przepadły?

Kiedy telefon ulegnie uszkodzeniu...

Uszkodzenie telefonu może mieć bardzo wiele przyczyn. Najczęściej jest to niestety efekt nieostrożnego obchodzenia się ze sprzętem. Do mechanicznego uszkodzenia może dojść, kiedy telefon na przykład wypadnie z kieszeni. Podobna sytuacja z pewnością była udziałem wielu z nas. O ile dobrze dobrane etui często chroni smartfon przed nadmiernymi wstrząsami, to upadek z wysokości niejednokrotnie bywa przyczyną usterek, wśród których obtłuczenie obudowy i pęknięty wyświetlacz to jedna z najłagodniejszych. Elektronika ma to do siebie, że wrażliwa jest na wstrząsy. O ile producenci sprzętów mobilnych, z racji przeznaczenia tych sprzętów, oczywiście do pewnego stopnia zabezpieczają je pod tym względem, to nagły i bardzo silny wstrząs, jak np. upadek na beton, może zniszczyć delikatne wewnętrzne struktury. Zniszczony telefon i niemożność dostania się do jego zawartości wymusza wówczas odzyskiwanie utraconych danych, od kontaktów z książki adresowej po ważne dokumenty. 

Jak odzyskać dane?

Jeżeli smartfon zsynchronizowany był z kontem Google, po naprawie telefonu bądź przy zakupie nowego dane zsynchronizowane możemy odzyskać. Wystarczy zalogować się na swoje konto z nowego telefonu, a niektóre nasze dane będą dla nas dostępne z powrotem. W większości przypadków raczej nie odzyskamy ich wszystkich, a zwykle jedynie tę część związaną z indywidualnymi ustawieniami czy preferencjami. A co z prywatnymi plikami? Jeśli na smartfonie zainstalowana była autoryzowana aplikacja tworząca kopię zapasową danych, które zapisywane są w chmurze, mamy szansę na ich odzyskanie — na nowym telefonie trzeba zalogować się na swoje konto aplikacji do backupu i ściągnąć potrzebne pliki. Nie ratuje nas to jednak w sytuacji, kiedy zwyczajnie nie robiliśmy backupu bądź nie obejmował on akurat tych plików, które aktualnie są nam potrzebne. 

Nadzieja w rękach specjalistów

Spokojnie, dane z telefonu mamy szansę odzyskać, nawet jeśli wydaje się nam, że sytuacja jest beznadziejna. Aby jednak zwiększyć tę szansę, procesem tym powinni zająć się profesjonaliści. Muszą oni najpierw zdiagnozować co tak naprawdę stało się z telefonem. Przyczyna jego uszkodzenia może mieć wpływ na wybór metody działania. Następnie muszą oszacować, co można zrobić, aby pliki przywrócić, a samo odzyskiwanie plików odbywać się powinno w warunkach laboratoryjnych. Niezbędne umiejętności pozwalające na przywrócenie danych z sukcesem, posiadają specjaliści z Datalab.pl, który odzyskiwaniem danych nie tylko z telefonów, ale i każdego sprzętu elektronicznego, zajmuje się już od dwóch dekad. Zepsuty telefon dostarczyć można do jednego z punktów partnerskich Komputronik zlokalizowanych w całej Polsce bądź skorzystać z bezpłatnej usługi Zamów kuriera. Gdy telefon do nich trafi, specjaliści na bieżąco informować będą Cię o wynikach diagnozy Twojego sprzętu, a Ty będziesz mieć jeszcze szansę na podjęcie ostatecznej decyzji o odzyskiwaniu danych.

Potrzeba odzyskania ważnych plików jest oczywista, szczególnie jeśli zawierają one dane potrzebne np. w pracy zawodowej, ale nie tylko. Zdjęcia czy nagrania mogą mieć dla nas ogromną wartość sentymentalną. Zdarza się, że łatwiej jest nam pogodzić się ze stratą materialną, jaką jest zniszczony drogi telefon, niż ze związaną z tym utratą części zapisanych wspomnień. Odzyskiwanie danych jest wówczas w pełni zrozumiałą próbą resuscytacji tych wspomnień, utrzymania elektronicznych pamiątek przy życiu za wszelką cenę. Łatwo wówczas o panikę i działanie po omacku, na własną rękę. Samodzielne próby wskrzeszania zepsutego telefonu i ściągania niesprawdzonych, podejrzanych aplikacji do odzyskiwania plików to bardzo zły pomysł. Nigdy nie próbujmy przywracania danych na własną rękę, zdajmy się na ekspertów, którzy odzyskali już zapewne setki gigabajtów danych.

(reklama)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%