Cesja wierzytelności oznacza przeniesienie praw do roszczeń z tytułu zadłużenia z cedenta (dotychczasowego wierzyciela) na cesjonariusza – nabywcę. Wskutek takiej transakcji, podczas której podpisywana jest umowa, cesjonariusz zyskuje prawa do egzekwowania długu, cedent z kolei otrzymuje ustaloną kwotę finansową i może zapomnieć o staraniach, aby odzyskać pieniądze od dłużnika. Ciekawym rozwiązaniem jest zakup wierzytelności hipotecznej – sprawdź, na czym polega i kiedy warto go rozważyć!
Chcąc, żeby sprzedaż wierzytelności była bezpieczna i opłacalna, wybieraj zadłużenia zabezpieczone hipoteką nieruchomości. Na skutek zakupu zostaniesz wpisany w księdze wieczystej w dziale IV i zyskasz dodatkową asekurację w postaci mieszkania, lokalu użytkowego, obiektu przemysłowego lub gruntu, który – w razie niespłacenia długu – może stać się Twoją własnością. Zwracaj też uwagę, aby wierzytelność była:
Jeśli wszystkie te kwestie zostaną spełnione, możesz być przekonany, że Twoja inwestycja się zwróci – pamiętaj jednak, że proces odzyskiwania należności może okazać się czasochłonny, dlatego to rozwiązanie jest polecane osobom, które mogą poczekać na pieniądze.
Możesz nawiązać współpracę z firmą, która sprzedaje wierzytelności hipoteczne i oferuje wsparcie merytoryczne w dopełnieniu niezbędnych formalności. Po zakupie skontaktuj się z dłużnikiem, aby ustalić formę spłaty – jeśli nie uda się dojść do porozumienia polubownie, masz do dyspozycji skuteczne narzędzia prawne do wyegzekwowania należności.
Przeglądając oferty sprzedaży, z pewnością zauważysz, że podana cena podlega negocjacji. Pamiętaj, że jest ona przeważnie niższa niż realna wartość wierzytelności, dlatego jako inwestor możesz liczyć na satysfakcjonujący zwrot. W razie ewentualnych trudności skontaktuj się z komornikiem, który wspomoże proces odzyskiwania pieniędzy.