W ostatnim dziesięcioleciu nastąpił ogromny postęp jeżeli chodzi o badania nad mikroorganizmami żyjącymi w naszym ciele. Dzięki nim wiemy, że mikrobiota jelitowa ma ogromny wpływ na nasze zdrowie i życie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej na temat swojej mikrobioty!
Czym jest mikrobiota?
Zacznijmy od początku. Możesz mieć teraz w głowie pytanie, które brzmi “Czym w ogóle jest ta mikrobiota?”. Odpowiadamy! Mikrobiotą nazywamy mikroorganizmy zamieszkujące nasz przewód pokarmowy. Są to wirusy, bakterie, pasożyty czy grzyby. Najliczniej występuje ona w jelicie grubym, ale znajduje się również w żołądku i jelicie cienkim.
Eubioza i dysbioza, czyli jedne z najważniejszych pojęć związanych z mikrobiotą
Czytając o mikrobiocie jelitowej można trafić na dwa, często powtarzające się pojęcia, a mianowicie eubiozę i dysbiozę. Pierwsze z nich oznacza naturalną i prawidłową równowagę jelitową pomiędzy bakteriami komensalnymi, czyli pożytecznymi i patogennymi, przyczyniającymi się do rozwoju wielu dolegliwości i chorób.
Drugie pojęcie to dysbioza, czyli przeciwieństwo eubiozy. Oznacza ono zaburzenie równowagi mikrobiotycznej. Dochodzi do namnażania się bakterii patogenicznych i pojawianiu się problemów związanych z odpowiednim funkcjonowaniem jelit. W takiej sytuacji możemy zauważyć uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej oraz mieć do czynienia z odbijaniem i gazami.
Do zaburzenia równowagi jelitowej przyczyniają się m.in. ilość przebytych antybiotykoterapii, brak aktywności fizycznej, leki czy pestycydy.
Mikrobiom to jeden organizm z człowiekiem
Małymi krokami ludność dostrzega, że nie można oddzielić mikrobioty od człowieka. Wszelkie ingerencje w nią mogą ją zmienić, co odbija się na naszym zdrowiu. W takim wypadku może dojść do poważnych chorób - nie tylko cywilizacyjnych, ale również związanych z dysfunkcją układu immunologicznego. Zaburzenia mikrobioty jelitowej mogą doprowadzić do m.in.:
Jak codziennie wspierać swój mikrobiom?
Najważniejszym czynnikiem, który reguluje równowagę jelitową jest odpowiednio zbilansowana dieta. Powinna zawierać ona wszystkie składniki odżywcze, witaminy i minerały. Nie można zapomnieć o błonniku, który stanowi pokarm dla naszej mikrobioty. Ważne jest więc to, aby przykuć uwagę do tego, co jemy.
Zobacz co dzieje się w Twojej mikrobiobcie jelitowej! Poznaj personalizowaną metodę zwalczania dysbiozy jelitowej od Instytutu Mikrobiomiki!
Personalizowana metoda Instytutu Mikrobiomiki umożliwia wykrycie patogenów, zaburzających równowagę jelitową. Dobierana jest odpowiednia suplementacja eubiotyczna, która przywraca naturalną równowagę w jelitach. Myślisz, aby rozpocząć współpracę z Instytutem? Wystarczy, że zamówisz do domu zestaw do poboru próbki kału. Po jego dotarciu pobierasz próbkę i oddajesz ją kurierowi, który przekaże ją do laboratorium badawczego. Następnie musisz tylko odpowiedzieć na kilkanaście pytań dotyczących swojego stylu życia i odczuwanych dolegliwości, a potem zamówić spersonalizowany zestaw eubiotyków stworzony na podstawie analizy flory.