Zamknij
REKLAMA

Model subsydiowany – na czym polega i jak wydać w nim książkę?

19:42, 22.06.2022 | .

Napisałeś książkę. Wiesz, że jest dobra i znajdzie swoich odbiorców. Jednak nie możesz znaleźć wydawcy, który weźmie na siebie cały proces przygotowania, publikacji oraz promocji Twojej książki. Co w takim przypadku zrobić? Nie wszyscy wydawcy książek działają w ten sam sposób. Możesz znaleźć podmioty, które zaoferują Ci inne rozwiązania. W tym artykule podpowiemy czym jest model subsydiowany i jak wydać w nim książkę.

Na czym polega model subsydiowany?

W tradycyjnym modelu wydawniczym autor nie płaci za publikację swojej książki. Wszystkie koszty ponosi konkretne wydawnictwo. Natomiast w przypadku self-publishingu to na autorze spoczywa obowiązek opłacenia przygotowania tekstu do publikacji, jego druku, promocji i dystrybucji. Model subsydiowany stoi niejako pomiędzy opisanymi rozwiązaniami. Jeśli chcesz wydać książkę, posługując się tego typu rodzajem publikowania, musisz zainwestować własne pieniądze.

Model subsydiowany polega na wzięciu przez autora części finansowego ciężaru wydania swojej książki. Decydując się na takie rozwiązanie, partycypujesz w kosztach opracowania szaty graficznej, druku, dystrybucji i innych aspektów, związanych z publikacją danego dzieła. Drugą część kosztów pokrywa wydawnictwo. Mogą zdarzyć się również propozycje współpracy, w których to Ty będziesz musiał pokryć wszystkie opłaty.

Co stanie się z Twoją książką po podpisaniu umowy? Zostanie ona odpowiednio przygotowana do publikacji i po akceptacji ewentualnych poprawek czy szaty graficznej trafi do księgarni. Dobre wydawnictwo zaangażuje się również w działania marketingowe, promujące daną książkę. Jeśli publikacja będzie przynosić dochód, zarobią na niej obie strony – Ty i wydawnictwo. Proporcje zysków zwykle zależą od ustaleń, zapisanych w umowie, która została sporządzona przed podjęciem współpracy.

Kto powinien skorzystać z modelu subsydiowanego?

Opisywane rozwiązanie przeznaczone jest przede wszystkim dla debiutantów oraz początkujących autorów. Sprawdzi się również w przypadku osób, które do tej pory spotykały się z odmownymi decyzjami ze strony wydawnictw. Warto podkreślić, że w publikowaniu subsydiowanym autor traktowany jest zazwyczaj bardzo indywidualnie – może mieć dopasowane do oczekiwań warunki współpracy. Elastyczne podejście dla wielu osób jest sporą zaletą.

Jak wydać książkę (www.novaeres.pl) w modelu subsydiowanym? Pierwszym krokiem powinno być znalezienie odpowiedniego wydawnictwa. Warto kierować się dostępnymi w sieci opiniami oraz sprawdzić książki opublikowane już przez dany podmiot. Można zerknąć także na sposób promocji poszczególnych wydań czy komunikację marki w mediach społecznościowych. Po wybraniu wydawnictwa należy się z nim skontaktować, przesyłając np. tekst swojej książki. Jeśli zostanie on zaakceptowany, nastąpi ustalenie warunków współpracy. Po podpisaniu umowy ruszy cały proces, prowadzący do wydania Twojej książki.

(Artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%