Zamknij

Wodne atrakcje w województwie łódzkim

06:53, 24.06.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 06:53, 24.06.2022

Lato sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu, pieszym wędrówkom, uprawianiu sportu i zażywaniu kąpieli. Piękna pogoda motywuje bowiem do działania i stwarza warunki, aby jak najdłużej przebywać na zewnątrz. Jednym z bardziej popularnych miejsc odpoczynku jest plaża nad morzem, kąpielisko nad jeziorem lub basen w parku wodnym. W upalne dni wszyscy lubimy schłodzić się w wodzie. W naszym województwie nie brakuje kąpielisk i pływalni miejskich, więc każdy powinien znaleźć coś dla siebie.

Wypoczynek i sporty wodne

W Łódzkiem powstaje coraz więcej miejsc przeznaczonych do pływania i spędzania wolnego czasu nad wodą. Nowoczesne obiekty wyposażone są w zjeżdżalnie, brodziki, sauny i inne atrakcje. Wiele z nich dzięki Funduszom Europejskim zostało w ostatnim czasie odnowionych i rozbudowanych. Nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpieli czuwają ratownicy, a właściciele obiektów prześcigają się w liczbie proponowanych atrakcji. W Lisowicach koło Koluszek powstał Park Wodny z torem dla amatorów ślizgania się po wodzie na wakeboardzie, a w Malince koło Zgierza z wyżej położonych stawów spływa do kąpieliska, poddawany naturalnej filtracji, bieżący strumień wody. Mieszkańcy Radomska i okolic mogą aktywnie spędzić wolny czas „na Gliniankach”, a bełchatowianie na terenie kompleksu turystycznego nad zalewem Patyki. Remont przeszła Powiatowa Pływalnia w Pajęcznie, gdzie od lat prowadzona jest powszechna nauka pływania dla dzieci, w Andrespolu powstaje właśnie basen ze zjeżdżalnią oraz placem wodnym. Dzięki dofinansowaniu unijnemu swoją ofertę powiększył Uniejów, który od 2012 r. posiada, jako pierwsze miasto w Polsce, status uzdrowiska termalnego. Termy Uniejów oferują nie tylko gorące kąpiele w leczniczych solankach termalnych, ale też komorę lodową i masaże. Po rozbudowie, z basenów może korzystać dwa razy więcej gości w tym samym czasie. Więcej szafek, nowe niecki basenowe i dodatkowe kasy biletowe pozwalają zapomnieć o długich kolejkach i wyczekiwaniu na wejście. Osobom, które zamiast pluskania się w wodzie wolą sporty wodne, Łódzkie proponuje kilka akwenów, gdzie można aktywnie spędzić czas. Amatorzy żagli w województwie łódzkim mają do dyspozycji dwa sztuczne zbiorniki – Jeziorsko i Zalew Sulejowski. W bliższym sąsiedztwie Łodzi można popływać też po Zalewie Mrożyczka w Głownie i na Lewitynie w Pabianicach.

Dla mieszkańców powiatu poddębickiego

Środki pozyskiwane z Unii Europejskiej wspierają wiele form i rodzajów turystyki, także tę lokalną. W powiecie poddębickim utworzono Nowoczesne Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji z kompleksem basenowym. Odwiedzający mogą skorzystać z basenu rekreacyjnego, brodzika dla dzieci oraz wanien z hydromasażem. Na zewnątrz znajduje się basen pływacko-rekreacyjny, niecki dla dzieci wyposażone w wodny plac zabaw oraz basen ścian wodnych, do którego można wjechać wózkami inwalidzkimi. Odwiedzający mogą skorzystać z wygodnych leżanek do masażu powietrznego, dzięki któremu można poprawić ukrwienie skóry i zregenerować mięśnie. Czeka na nich również sztuczna wodna grota z wmontowanymi urządzeniami do masażu i wartka górska rzeka. Projekt pn. „Przeciw wykluczeniu – kraina bez barier w Poddębicach – rewitalizacja kompleksu geotermalnego” współfinansowany był ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Całkowita wartość projektu wynosi 88 160 334,71 zł, z czego dofinansowanie z Unii Europejskiej to 41 363 633,17 zł.

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Relaks wpływa pozytywnie na nasze ciało, ale często usypia czujność. Dlatego należy przestrzegać podstawowych zasad spędzania wolnego czasu nad wodą, nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Bezpiecznie można kąpać się tylko w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i gdzie czuwa ratownik. Nigdy nie wolno wchodzić do wody, na łódkę, czy kajak pod wpływem alkoholu. Należy również pamiętać, by nigdy w pobliżu zbiorników wodnych nie zostawiać dzieci bez nadzoru.

Miasta i powiaty województwa łódzkiego rozwijają się dzięki Funduszom Europejskim. Ośrodki rekreacyjno-wypoczynkowe, parki wodne, zagospodarowane zalewy i jeziora – to wszystko zachęca do letnich wędrówek, kąpieli, odpoczynku na łonie natury i odkrywania ziemi łódzkiej na nowo.

W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt: [email protected].

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%