Komunikat Prezesa Rady Ministrów ukazał się 30 czerwca. Zgodnie z nim, gminy mają 30 dni, licząc od daty publikacji, na:
- dokonanie weryfikacji poprawności danych w Centralnym Rejestrze Wyborców,
- wprowadzenia do Centralnego Rejestru Wyborców zmian danych w zakresie, w jakim wiążą się z pozbawieniem prawa wybierania i wpisaniem do rejestru wyborców na wniosek, a które zaszły po wykonaniu czynności w terminie określonym w komunikacie Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 marca 2023 r. w sprawie określenia terminu przekazania przez gminy do Państwowej Komisji Wyborczej danych o wyborcach oraz uaktualnienia przez komisarzy wyborczych opisów granic obwodów głosowania oraz okręgów wyborczych.
Centralny Rejestr Wyborców ma zastąpić około 2,5 tysiąca gminnych baz danych o wyborcach. Dzięki temu organizacja wyborów ma być łatwiejsza, a ich przeprowadzenie bezpieczniejsze.
Projekt ma na celu zgromadzenie informacji o wyborcach w jednej bazie danych co ma pomóc w uporządkowaniu procesu wyborczego: jeden wyborca będzie wpisany tylko w jednym obwodzie, wymiana danych pomiędzy rejestrami odbywać się będzie automatycznie, wyborcy zostaną przypisani do obwodów głosowania na podstawie adresu, organy wyborcze będą miały większy dostęp do danych, wyborcy będą mieli większy dostęp do własnych danych, powstaną usługi online dla wyborców.
Zgodnie z harmonogramem wdrażania rejestru, widniejącym na rządowych stronach Centralny Rejestr Wyborców ma być uruchomiony do 1 sierpnia.
js/