Zamknij

W Woli Przedmiejskiej odbyły się Dożynki Gminy Uniejów. Rolnicy dziękowali za plony, pojawiły się też ciągniki ze strajkowymi hasłami

07:43, 08.09.2024 Aktualizacja: 09:40, 09.09.2024
fot.Michał Kubacki fot.Michał Kubacki

W sobotę 7 września 2024 roku odbyły się uroczystości dożynkowe podsumowujące ostatnie zbiory rolników z terenu Gminy Uniejów. W tym roku gminne święto plonów odbywało się w Woli Przedmiejskiej.

Dożynki 2024 w gminie Uniejów

[FOTORELACJANOWA]2051[/FOTORELACJANOWA]

Uroczystości dożynkowe rozpoczęła msza św. dziękczynna za ukończenie żniw i prac polowych, której przewodniczył ks. Infułat Andrzej Ziemieśkiewicz, a koncelebrował ks. Piotr Siołkowski. 

Starostami dożynek gminnych w tym roku byli Agnieszka Pająk z Ostrowska i Józef Plak z Woli Przedmiejskiej.

[ZT]12937[/ZT]

Część obrzędową na scenie poprowadził Zespół Śpiewaczy „Włościanki z Wielenina” a w imieniu gospodarzy uroczystość rozpoczęła sołtys wsi - Wioletta Kołodziejczyk. 

,,Tradycja dożynkowa jest znana już od szesnastego wieku. Od obfitości zebranych plonów zależał byt i dostatek każdej wiejskiej rodziny. Dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie na nasze stoły trafia polski chleb - symbol dostatku, obfitości i sytości" - mówiła sołtys wsi - Wioletta Kołodziejczyk.

Wśród gości na dożynkach byli przedstawiciele władz samorządowych, lokalnych instytucji i parlamentu, a wśród nich Marek Matuszewski - poseł na Sejm RP, Józef Kaczmarek - burmistrz Uniejowa, Mirosław Madajski - z-ca burmistrza, Małgorzata Komajda - wicestarosta powiatu poddębickiego, Krzysztof Bielawski i Łukasz Nita - wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Uniejowie.

,,Bardzo się cieszę, że sołectwo Wola Przedmiejska podjęło się organizacji dożynek, bo przecież Wola Przedmiejska jest wyjątkowa. To tutaj jest najwięcej rodzinnych gospodarstw rolniczych w naszej gminie" - mówił burmistrz Józef Kaczmarek, podkreślając jednocześnie ciężką i ważną pracę rolników.

Na scenie pojawili się również przedstawiciele młodych rolników z terenu gminy, którym przewodniczył Łukasz Warych, jeden z organizatorów rolniczych strajków. Mówił on o trudnej sytuacji w rolnictwie, zapowiadając, że jeżeli sytuacja się nie zmieni, kolejne protesty mogą pojawić się jesienią lub wiosną.

W części oficjalnej nastąpiła prezentacja i przekazanie gościom oraz gospodarzom dożynek wieńców dożynkowych, które w tym roku przygotowali mieszkańcy Woli Przedmiejskiej, Ostrowska, Wilamowa, KGW Rożniatowianki z Rożniatowa, KGW Stasieńki ze Stanisławowa, 

Na dożynkowej scenie wystąpili: Zespół Śpiewaczy Włościanki z Wielenina, Kapela ze Wsi Wilamów i Orkiestra Dęta OSP Spycimierz. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna, podczas której zagrała Małgorzata Frontczak z zespołem.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%