Zamknij

Biblioteka w Uniejowie rozpoczyna drugą odsłonę projektu. Pierwsze spotkanie już 8 maja

13:20, 05.05.2025 Aktualizacja: 13:26, 05.05.2025
fot. arch. MGBP w Uniejowie fot. arch. MGBP w Uniejowie

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie rozpoczyna realizację drugiej edycji projektu Centrum Kompetencji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, którego celem jest tworzenie platformy wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy środowiskami naukowymi, depozytariuszami tradycji, samorządowcami i przedstawicielami instytucji kultury.

Biblioteka w Uniejowie rozpoczyna drugą odsłonę projektu. Pierwsze spotkanie już 8 maja

Projekt, współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura ludowa i tradycyjna 2025”, bazuje na doświadczeniach z poprzednich lat i odpowiada na konkretne potrzeby zgłoszone przez uczestników – zarówno badaczy, jak i praktyków działających na rzecz ochrony dziedzictwa. Podobnie jak wcześniej, projekt koordynuje Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Uniejowie.

W ramach tegorocznej edycji zaplanowano cztery interdyscyplinarne spotkania tematyczne (panele), których celem jest pogłębiona analiza istotnych zagadnień oraz wypracowanie praktycznych rekomendacji.

,,Zależy nam także na „odczarowaniu” tematów, które – choć ważne – bywają postrzegane jako sprzeczne z ideą ochrony dziedzictwa lub wręcz jako zagrożenie" - mówi Beata Szymczak - dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie.

Pierwszy z paneli – Nowe technologie w ochronie dziedzictwa -ich rola w dokumentacji i popularyzacji dziedzictwa– odbędzie się 8 maja w Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”. To inaugurujące spotkanie z czterech interdyscyplinarnych i międzysektorowych wydarzeń zaplanowanych na ten rok.

Panel poprowadzi Wojciech Miedziocha, wykładowca Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie i właściciel firmy Poligon Studio. Temat ten jest szczególnie aktualny i zarazem budzi wiele emocji – z jednej strony otwiera nowe możliwości, z drugiej – rodzi pytania o granice digitalizacji, komercjalizacji i uproszczeń.

Wśród uczestników znajdą się przedstawiciele instytucji kultury, samorządów oraz – co najważniejsze – depozytariusze tradycji. Dyskusję poprzedzi wykład pt. Nowoczesne opowieści o kulturze tradycyjnej. Jak dziś pokazywać dziedzictwo?

Pozostałe spotkania (panele) poświęcone będą także kluczowym zagadnieniom związanym z niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Program paneli: 

prof. Bogdan Włodarczyk – Krajobraz kulturowy – integracja dziedzictwa niematerialnego, przyrodniczego i materialnego w rozwoju turystyki kulturowej

prof. Katarzyna Smyk – Komercjalizacja i inne zagrożenia dla dziedzictwa w aspekcie kodeksu etyki

Andrzej Szoszkiewicz – Strategia komunikacji w zakresie wpisów na krajowe listy NDK i listy UNESCO oraz skuteczne metody przekazywania wartości dziedzictwa

Wnioski i rekomendacje z każdego spotkania zostaną zaprezentowane podczas IX Seminarium Spycimierskiego (listopad br.), a następnie udostępnione w formie pliku PDF w internetowej Bazie Wiedzy. Materiał będzie szeroko promowany, m.in. poprzez wysyłkę do instytucji i środowisk związanych z dziedzictwem.

Zapraszamy 8 maja do Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” na panel o nowoczesnych technologiach oraz 16 września na pozostałe trzy dyskusje podczas spotkań tematycznych poświęconych niematerialnemu dziedzictwu kulturowemu.

Program spotkania( panelu) – 8 maja 2025

14:00 – wykład: Nowoczesne opowieści o kulturze tradycyjnej. Jak dziś pokazywać dziedzictwo?

14:20 – poczęstunek

15:30 – panel tematyczny: Nowe technologie w ochronie dziedzictwa – ich rola w dokumentacji i popularyzacji dziedzictwa.Prowadzący: Wojciech Miedziocha (UMCS, Poligon Studio)Współprowadzący: Jędrzej Kałużny (Centrum „Spycimierskie Boże Ciało”), Angelika Wochna (Muzeum Fabryki w Łodzi)

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

(materiał partnera)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%