Zamknij
REKLAMA

Co robić w ferie w Uniejowie? Gorące, kąpiele, lodowisko i zwiedzanie [ZDJĘCIA]

09.57, 22.01.2023 . Aktualizacja: 13.07, 22.01.2023
Co robić w ferie w Uniejowie? Gorące, kąpiele, lodowisko i zwiedzanie [ZDJĘCIA]
REKLAMA

Wizyta w Uniejowie to doskonały pomysł nie tylko w przypadku kilkudniowego urlopu, ale także wypadu na jeden dzień lub weekend. I to nie tylko latem, ale przez cały rok. Podczas pobytu w Uniejowie niezbędnym punktem do odwiedzenia jest kompleks termalno-basenowy Termy Uniejów, który przyciąga turystów z całej Polski. A co jeszcze można robić podczas ferii zimowych w Uniejowie, które rozpoczęły się już 16 stycznia?

Dokąd na ferie? Uniejów kusi Termami i urokliwą okolicą

W tym roku ferie zimowe poszczególne województwa mają w czterech terminach. Pierwsi uczniowie rozpocznęli przerwę od nauki już 16 stycznia. Są to mieszkańcy województw: lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Ich ferie zakończą się 29 stycznia. Od 23 stycznia do 5 lutego ferie będą miały województwa: podlaskie i warmińsko-mazurskie. Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie ferie zaplanowane mają od 30 stycznia do 12 lutego 2023 r. Ostatni termin tegorocznych ferii to 13 – 26 lutego 2023 r. To wtedy przerwę w nauce szkolnej będą mieć uczniowie z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.

Mapa gdzie ferie 2022
 

- 16 - 29 stycznia 2023 r. lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

-  23 stycznia – 5 lutego 2023 r. podlaskie, warmińsko-mazurskie

-  30 stycznia – 12 lutego 2023 r. kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

-  13 – 26 lutego 2023 r. dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

Uniejów zaprasza na zimowe ferie. Kusi gorącymi basenami, lodowiskiem i ścieżkami spacerowymi. Co jeszcze można zobaczyć w Uniejowie?

Atutem Uniejowa jest jego lokalizacja w centrum kraju oraz łatwość i szybkość dojazdu z takich miast jak Łódź, Warszawa, Poznań czy Toruń. Uzdrowisko termalne odwiedzają goście z całej Polski, ale najczęściej można w Uniejowie spotkać tablice rejestracyjne z łódzkiego, wielkopolski, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego czy śląskiego.

Termy Uniejów. Obowiązkowy punkt, który należy odwiedzić w uzdrowisku

Baseny wypełnione wodą termalną zostały tak zaprojektowane, że zarówno młodzi, jak i starsi znajdą tutaj coś dla siebie. Przez cały rok można korzystać z atrakcji dostępnych wewnątrz kompleksu, jak i na świeżym powietrzu, m.in. podgrzewanych basenów solankowych, basenów rekreacyjnych z masażami, wyspy z jacuzzi, „dzikiej rzeki” czy dziecięcych basenów ze zjeżdżalniami i brodzikami. Dodatkową atrakcją miejsca jest to, że z nowoczesnych basenów roztacza się imponujący widok na rzekę Wartę i bulwary nadwarciańskie.

Wewnątrz term znajduje się basen rekreacyjny ze statkiem pirackim, basen solankowo-uzdrowiskowy oraz tężnia. Kąpiele w solance wydobywanej z głębokości ponad 2 km odprężają, nawilżają, rozgrzewają ciało, łagodzą zmęczenie i stres. Relaksowi sprzyjać będzie również wizyta w wyjątkowej strefie saun i SPA. Wizytę z strefie Wellness & Spa warto przypieczętować seansem w komorze śnieżnej, gdzie temperatura wynosi od -5 do -13 stopni Celsjusza. Szok temperaturowy stymuluje w organizmie wiele korzystnych reakcji, m.in. zwiększa przepływ krwi, zmniejsza napięcia mięśni, zwiększa odporność oraz przyspiesza przemianę materii.

Lodowisko w Uniejowie. Archiwum uniejow.net.pl

Lodowisko w Uniejowie

W ferie do Uniejowa można przyjechać również na lodowisko, które funkcjonuje tuż przy kompleksie termalno-basenowym. Kilkaset metrów kwadratowych lodu czeka na miłośników jazdy na łyżwach. Lodowisko w Uniejowie w sezonie czynnej jest 7 dni w tygodniu.

[ZT]7000[/ZT]

Uniejów. Miejsce idealne na spacery

Bulwary w Uniejowie.

Wszyscy którzy odwiedzą uzdrowisko Uniejów mogą odbyć kilkukilometrowy spacer alejkami odrestaurowanego zabytkowego parku oraz nowych bulwarów nadwarciańskich. Znajdują się one po obu stronach rzeki Warty, a najdłuższych odcinek wiedzie od mostu aż do Strugi Spycimierskiej. Wiosną i latem ta trasa to idealne miejsce dla miłośników jazdy na rolkach, a przez cały rok dla spacerowiczów i uprawiających nordic walking.

[ZT]4727[/ZT]

Niezwykle urokliwe miejsce do spacerów to także leśna ścieżka dydaktyczna Zieleń, która ma 2,7 km długości, położona jest w pradolinie rzeki Warty i obejmuje lasy, łąki i starorzecza. Leży w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu i jest częścią obszaru Natura 2000 ,,Dolina Środkowej Warty".

Co warto zobaczyć w Uniejowie? Atrakcje

Przyjeżdżając do Uniejowa warto nie tylko odwiedzić Termy Uniejów, ale zobaczyć również miasteczko położone nad rzeką Wartą, z ciekawą historią i kilkoma ważnymi zabytkami. Punktem obowiązkowym będzie Zamek Arcybiskupów Gnieźnieńskich z pierwszej połowy XIV wieku, który stanowi jedną z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych w okolicy. Został on ufundowany przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Jarosława Bogorię ze Skotnik. Zamek w Uniejowie, jako jeden z nielicznych w Europie jest ogrzewany wodą geotermalną. Zamek znajduje się w klimatycznym zabytkowym parku, który od 2019 roku przechodził metamorfozę. Dzięki inwestycji w parku pojawiły się nowe utwardzone alejki, ławki oraz fontanny.

Zamek w Uniejowie zimą.

[ZT]3772[/ZT]

Rynek w Uniejowiemoże nie jest bardzo duży ale na pewno niezwykle klimatyczny. Już z drogi prowadzącej przez most na Warcie widać wieżę kościelną, która wznosi się przy samym rynku, a jej 25 metrowa dzwonnica robi naprawdę duże wrażenie. Warto również wstąpić do kościoła parafialnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny. To tutaj w kolegiacie znajduje się sarkofag błogosławionego Bogumiła, który jest patronem miasta. W kościele znajdują się również relikwie bł. Bogumiła oraz św. Jana Pawła II.

Zagroda Młynarska  to zespół muzealno-noclegowy z 5 zabytkowymi obiektami przeniesionymi z terenu województwa łódzkiego. Są to: dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, dwór z miejscowości Nagórki, , budynek inwentarski z Uniejowa oraz chałupa ze Skotnik. Ponadto na terenie kompleksu wzniesiona została wierna kopia stodoły z Besiekier. W dworze urządzono pokoje dla turystów oraz karczmę,w której można zjeść tradycyjne polskie potrawy. Wiatrak ze Zbylczyc jest żywym muzeum młynarstwa, w którym można obserwować, a pod okiem kustosza także uczestniczyć w procesie produkcji mąki żytniej. W chałupie ze Skotnik znajduje się piec do wypieku chleba.

Zagroda Młynarska w Uniejowie.

W Uniejowie dobrze zjesz i wyśpisz się

Mimo że Uniejów to niewielka miejscowość uzdrowiskowa to niemal każdy miłośnik dobrego jedzenia znajdzie tutaj coś dla siebie. W Uniejowie obecnie funkcjonuje około trzydziestu lokali gastronomicznych w tym restauracje, bary, pizzerie, pierogarnia, które oferują szeroki wachlarz dań.

Również jeśli chodzi o pobyt kilkudniowy i nocleg w Uniejowie to każdy znajdzie coś dla siebie, bowiem w pobliżu term funkcjonuje kilka hoteli, w tym obiekty czterogwiazdkowe oraz inne obiekty noclegowe, apartamenty czy prywatne kwatery.

[ZT]7064[/ZT]

 

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%