Zamknij

Zmiana stanowiska pracy – z czym to się wiąże?

Artykuł sponsorowany + 00:00, 31.12.2024 Aktualizacja: 08:25, 31.12.2024
Fot. Materiały promocyjne Fot. Materiały promocyjne

Podpisując umowę o pracę, pracownik zgadza się na wykonywanie określonych obowiązków na danym stanowisku przez czas i za wynagrodzenie ustalone z pracodawcą. Niekiedy zdarza się, że pracująca osoba otrzymuje od przełożonego informację o zmianie stanowiska pracy. Warto wiedzieć, z czym to się wiąże i czy trzeba się na to godzić.

  • Dopuszczalna jest zmiana stanowiska pracy bez dodatkowych procedur, w przypadku gdy modyfikacji ulega jedynie nazwa stanowiska pracy i zmianie nie ulegają warunki pracy i płacy.
  • Zmiana stanowiska pracy powinna zostać wspólnie uzgodniona pomiędzy pracownikiem a pracodawcą i nie powodować szkody dla obu stron.
  • Zmiana stanowiska pracy na takie z gorszymi warunkami wiąże się z akceptacją przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego. Brak zgody może zakończyć się rozwiązaniem umowy o pracę.

Czy pracodawca może zmienić pracownikowi stanowisko pracy?

Zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma prawo do zmiany obecnemu pracownikowi stanowisko pracy. Zmiana może dotyczyć jedynie nazwy stanowiska pracy, ale także warunków zatrudnienia. Najczęściej ma ona charakter tymczasowy i następuje w szczególnych lub nagłych przypadkach, takich jak np. zastąpienie pracownika przebywającego na długim urlopie, tymczasowe braki kadrowe lub restrukturyzacja firmy. Czasami zdarza się, że zatrudniona osoba nie sprawdza się na danym stanowisku i pracodawca chce przenieść ją do innego działu, by dać jej jeszcze jedną szansę. Innym celem zmiany stanowiska pracy zatrudnionej osobie jest jej awans.

Chcesz zmienić pracę? Pracuj.pl to portal z ogłoszeniami od najlepszych pracodawców na rynku. Znajdź ciekawą ofertę i złóż aplikację.

Na podstawie jakiego dokumentu pracodawca może zmienić stanowisko pracy?

Zmiana stanowiska pracy może odbyć się w drodze porozumienia zmieniającego, które powinno zostać zawarte na piśmie. Wówczas pracodawca podpisuje i przekazuje pracownikowi aneks do umowy. Może do tego dojść tylko wtedy, gdy zmiana stanowiska:

wynika z awansu pracownika;

prowadzi do otrzymywania dodatkowych profitów;

dotyczy pracy nie na niższym poziomie niż dotychczas i nie wiąże się z niższym wynagrodzeniem.

Jeżeli zmiana stanowiska pracy wiąże się z modyfikacją warunków zatrudnienia na gorsze, czyli mniej płatne lub nieodpowiadające kwalifikacjom i predyspozycjom pracownika, pracodawca musi sporządzić pisemne wypowiedzenie zmieniające.

Otrzymałeś wypowiedzenie zmieniające i nie akceptujesz zmiany stanowiska? Zobacz, jaka praca w Sochaczewie czy innym mieście czeka na osoby z Twoimi kompetencjami.

Czy pracownik może odmówić przyjęcia zmiany stanowiska?

Otrzymanie wniosku o zmianie stanowiska pracy wiąże się z obowiązkiem stosowania się do służbowych poleceń. Pracownik ma prawo odmówić, jeżeli zaproponowane stanowisko jest sprzeczne z jego kwalifikacjami i doświadczeniem, jest degradacją z dotychczasowego stanowiska lub nie jest zgodne z przepisami albo z zapisami zawartymi w umowie o pracę.

Jeśli pracownik otrzymuje na piśmie wypowiedzenie zmieniające warunki pracy, może je zaakceptować lub odrzucić. Odmowa zazwyczaj wiąże się z rozwiązaniem umowy po upływie okresu wypowiedzenia.

Z czym dla pracownika wiąże się zmiana stanowiska pracy?

Wraz ze zmianą stanowiska wynikającego z awansu, pracownicy oczekują podwyżki. Osoby zatrudnione muszą otrzymywać wynagrodzenie adekwatne do swoich obowiązków. Dlatego też przy zmianie umowy o pracę na wyższe stanowisko, można negocjować wysokość wynagrodzenia.

Zmiana stanowiska, niezależnie od tego, czy jest to praca IT w Rzeszowie, czy zatrudnienie w innej branży lub w innym mieście, wiąże się także z ponownymi badaniami lekarskimi. Pracownik zobligowany jest do ich wykonania, nawet jeśli ma nadal ważne badanie wstępne lub okresowe.

Podsumowanie

Zmiana stanowiska w pracy to ważny moment zarówno dla pracownika, jak i firmy. Zwykle wiąże się z nowymi wyzwaniami, ale też z możliwością rozwoju. Pracownik zawsze musi być przygotowany na nowe obowiązki, a firma musi zapewnić mu szkolenia, wskazówki i stałe wsparcie, zwłaszcza w okresie przejściowym.

 

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
0%