Zamknij
REKLAMA

Orkiestra z fińskiego Kaustinen zagrała koncert w Uniejowie. W Boże Ciało wystąpią w Spycimierzu [Zobacz jak grają-WIDEO]

23:06, 15.06.2022 | .
W kolegiacie w godzinnym koncercie zagrało 35 muzyków, w tym 20 grających na skrzypcach.
REKLAMA

35-osobowa orkiestra z fińskiego Kaustinen wystąpiła 15 czerwca 2022 roku w uniejowskiej kolegiacie. Zespół, który przyjechał na zaproszenie burmistrza Uniejowa, podobnie jak Spycimierz w ubiegłym roku trafił  na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO.

Skrzypkowie z Kaustinen i uniejowska orkiestra dęta wystąpili w Uniejowie. W Boże Ciało Finowie wystąpią w Spycimierzu

W liczącej ponad 4 tysiące mieszkańców gminie Kaustinen na skrzypcach gra ponad 1800 osób. Dawny styl gry przetrwał przede wszystkim dzięki tradycyjnej metodzie uczenia się ze słuchu.

[FOTORELACJA]1370[/FOTORELACJA]


Najmłodszy ze skrzypków występujących w Uniejowie ma 12 lat.

Przekazywanie umiejętności oparte na modelu mistrz-uczeń, zapewniło zachowanie zarówno starego stylu, jak i repertuaru obejmującego setki melodii. Wcześniej tradycja ta była przekazywana w rodzinach, a współcześnie wielu z praktyków tej tradycji uczy się grać w szkołach, między innymi na specjalnych zajęciach dla dzieci, zwanych Näppäri.  Tradycja została wpisana na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO w 2021 r., podobnie jak Spycimierska tradycja układania kwietnych dywanów na Boże Ciało. Stąd to właśnie muzycy z Kaustinen zostali zaproszeni przez burmistrza Uniejowa Józefa Kaczmarka, by uświetnili swoimi występami tegoroczne uroczystości w Spycimierzu. 

W przededniu  święta muzycy z Finlandii zagrali specjalny koncert dla mieszkańców Uniejowa, w czwartek wystąpią przy spycimierskim kościele dwukrotnie - o godzinie 13.30 i 15.45. W kolegiacie w godzinnym koncercie zagrało 35 muzyków, w tym 20 grających na skrzypcach.

W kolegiacie w Uniejowie wystąpiła również Orkiestra Dęta ZHP OSP Uniejów.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
REKLAMA
0%