[FOTORELACJA]1498[/FOTORELACJA]
Spotkanie z Błażejem Torańskim, autorem książki "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol" odbyło się 3 stycznia 2023 r. w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Uniejowie. To właśnie antybohaterka tej książki oraz jej młode ofiary stali się głównym tematem piątkowych relacji, które przedstawił pisarz.
Dziecięce piekło w Łodzi, czyli obóz przy Przemysłowej
Książka ta, jak mówił Torański, powstawała blisko trzy lata. To wnikliwe śledztwo biograficzne, odsłaniające kulisy działalności hitlerowskiego obozu dla dzieci i młodzieży w Łodzi, który funkcjonował od 1942 do 1945 roku. To przejmująca opowieść o losach polskich dzieci, które zetknęły się z bezwzględną i okrutną Eugenią Pol - nadzorczynią łódzkiego obozu. Trafiały do niego głównie dzieci od 6 do 16 roku życia, które zabijano głodem, ciężką pracą oraz terrorem psychicznym i fizycznym.
Książka "Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol" jest na rynku od lipca 2022 roku i już stała się bestsellerem, z kolei oba tytuły autora o łódzkim obozie na ulicy Przemysłowej w Łodzi sprzedały się już w nakładzie ponad 40 tysięcy egzemplarzy.
W książce Torańskiego znajdują się relacje ofiar z obozu, które powstały na podstawie wnikliwej, dwuletniej analizy dokumentów i zapisków, materiałów procesowych z łódzkiego IPN-u oraz rozmów z dorosłymi już ofiarami, przeprowadzonych przez Jolantę Sowińską-Gogacz, z którą autor napisał książkę ,,Mały Oświęcim. Dziecięcy obóz w Łodzi''.
,,Często używam tego porównania, że musiałem się zachować jak chirurg, który musi uratować pacjenta, a ja chciałem uratować od zapomnienia ten temat. Lekarz nie zastanawia się, czy na stole leży minister, papież czy jego własna matka. Leży człowiek i on musi ratować jego życie. Musi wyłączyć swoją empatię, swoje emocje, bo nie da się tego inaczej zrobić" - mówił Błażej Torański, pytany, jak poradził sobie z tak trudnym tematem, pisząc swoją książkę.
"Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol" to literatura faktu, książka pełna przejmujących opisów, pokazująca dramaty więzionych dzieci oraz ich nieludzkie traktowanie przez pracowników obozu, w tym Eugenię Pol, która była najokrutniejszą z nadzorców łódzkiego obozu.
Jak mówił podczas spotkania Błażej Torański, przez obóz przewinęło się od dwóch do trzech tysięcy dzieci i młodzieży, głównie z Wielkopolski, Śląska i okolić Łodzi, ale co istotne, dramatu tego miejsca nie mierzy się ilością ofiar, ale dramat tkwi w ich traktowaniu. Książka pełna jest dramatycznych relacji i opisów, w jak nieludzki sposób traktowano dzieci.
Spotkanie w Uniejowie było już ponad czterdziestym spotkaniem autora z czytelnikami.
Błażej Torański - publicysta, dziennikarz, pisarz. Specjalizuje się w literaturze faktu. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego. Działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów. Pracował m.in. we "Wprost", "Prawie i Życiu", "Rzeczpospolitej". Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, sekretarzem jego łódzkiego oddziału. W 2017 roku otrzymał nagrodę SDP im. Janusza Kurtyki za publikacje na łamach "Do Rzeczy" i "Odry". Autor zbioru wywiadów z twórcami o cenzurze "Knebel. Cenzura w PRL-u" (2016), współautor (wraz z Marcinem Jakubem Szymańskim) książki "Fabrykanci. Burzliwe dzieje rodów łódzkich przemysłowców" (2016) oraz bestsellerowego "Małego Oświęcimia" (2020).
Podczas spotkania Błażej Torański podpisywał książki oraz rozmawiał z czytelnikami o swoich utworach.