Drzemka przez jednych jest postrzegana jako strata czasu, a przez drugich jako potrzebny zastrzyk energii. Niemniej wiele osób korzysta z jej dobroczynnego wpływu na organizm, a w szczególności, gdy cierpią na bezsenność lub chodzą późno spać i wcześnie wstają. Drzemka jest idealnym rozwiązaniem, aby naładować baterie przed kolejnymi ciężkimi godzinami dnia. Jakie jeszcze ma zalety? Ile powinna trwać drzemka? Jak drzemać efektywnie?
Powodów, dla których warto robić drzemkę w ciągu dnia jest niemal tyle samo, co jej zwolenników. Nawet te krótkie potrafią być niezwykle efektywne, co widoczne jest w zwalczonej senności oraz poprawie koncentracji. Przekonała się o tym z pewnością niejedna osoba. Drzemki nie mogą całkowicie zastąpić snu, ale redukują jego ilość, jaką organizm potrzebuje w nocy.
Według naukowców drzemka potrafi zastąpić nawet 2,5 raza większą ilość snu w ciągu nocy. Świeżość, którą się zyskuje po przebudzeniu można zauważyć w kreatywności. Drzemki wspomagają również zapamiętywanie. W trakcie snu zachodzi inkubacja, czyli nieświadome przetwarzanie informacji nabytych w ciągu dnia.
Tłumaczy to więc dlaczego niemowlęta, które przesypiają większą część dnia uczą się tak szybko. Na dodatek drzemki redukują stres i obniżają poziom hormonu, który za niego odpowiada. Ponadto obniżają ciśnienie, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka wystąpienia zawału oraz choroby nadciśnieniowej. Chcesz dowiedzieć się więcej o drzemce? Przeczytasz o jej zaletach na https://sembella.pl/porady/drzemka/
Czy robić drzemkę, gdy człowiek czuje się senny? Otóż nie do końca. Z badań naukowców wynika, że najlepszym momentem na drzemkę jest około 6 godzin po przebudzeniu. Drzemka podczas hiszpańskiej sjesty jest więc idealna. Osoby, które pracują w domu, studenci, czy część pracowników biurowych może zrobić sobie drzemkę w optymalnym dla siebie czasie.
Inni nie mają tyle szczęścia. Co więc powinni zrobić? Czy wracają po 15 do domu można zrobić sobie drzemkę? Wszyscy, którzy kończą pracę w późniejszych godzinach powinni robić sobie drzemki o stałych godzinach. W ten sposób ich organizm przyzwyczai się do pewnego rytmu dnia i będzie zasypiał szybciej.
Należy jednak pamiętać, że drzemki nie powinno się robić zbyt późno. Granicznym czasem jest około 4 godzin przed nocnym snem. Oznacza to, że jeśli ktoś chodzi około 22:00 spać, to drzemkę powinien zrobić nie później niż o 18:00. W przeciwnym razie zaburzy swój dobowy rytm snu i będzie mieć problemy z zasypianiem. A ile powinna trwać drzemka? Średnio jest to około 20 minut, ponieważ później ludzki organizm przechodzi w fazę snu głębokiego. Pobudka w trakcie jego trwania może powodować jeszcze większe zmęczenie. Dlatego też warto zadbać o to, aby gdzieś w pobliżu znajdował się budzik, który zareaguje o odpowiedniej porze.
Nie powinno się także po obudzeniu leżeć, ponieważ organizm będzie dalej domagał się snu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie natychmiast wstać i przemyć twarz chłodną wodą. Przydatna może się okazać także filiżanka małej czarnej kawy, która dodatkowo pobudzi organizm do życia i doda mu więcej energii.