Zamknij
REKLAMA

Najpiękniejsze kondolencje na odległość - SMS, piękne, wiersze

08.39, 29.11.2022 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 08.40, 29.11.2022
zdjęcie ilustracyjne.

Wspieranie bliskich osób zmarłego jest trudne, ale potrzebne. Jak taktownie złożyć kondolencje przez SMS-a? Czy w ogóle wypada robić to w ten sposób? Zapraszam do lektury!

Kondolencje przez SMS-a - czy wypada?

To zależy. Ogólnie w takich sytuacjach powinno się raczej dzwonić. Dlaczego? Bo kondolencje przez SMS-a odebrane zostać mogą lekceważąco. Rodzina zmarłej osoby może poczuć się urażona tym, że nie zadzwoniłeś - może uznać, że Ci się nie chciało. 

Jednak to tylko teoria. W praktyce jest tak, że wiele osób woli dostawać kondolencje w formie wiadomości. Pogrzeb to masa obowiązków, których wypełnianie w czasie żałoby jest trudne i pracochłonne. Odbieranie telefonu co pół godziny może przeszkadzać w procesie przygotowań. 

Gotowe SMS sprawdź na: https://tofakty24.pl/najpiekniejsze-kondolencje-sms-cytaty-wiersze-jak-zlozyc-na-odleglosc/

Jeśli umarł Ci daleki znajomy lub krewny, to złożenie kondolencji SMS-em nie jest aż tak nie na miejscu. Jeśli jednak umarł Ci ktoś bliższy, to wypadałoby zadzwonić lub wybrać się na pogrzeb i osobiście złożyć kondolencje. 

Najpiękniejsze kondolencje przez SMS-a

Piękne kondolencje są pozbawione pustych i nic nieznaczących słów. Nie ma w nich rymowanych wierszyków i pompatycznych zdań. Dlaczego? Ponieważ wiele osób to razi i w ogóle nie podnosi na duchu. Najpiękniejsze kondolencje przez SMS będą zawierać proste słowa wsparcia. Jakie na przykład? 

Piękne kondolencje - przykłady

  • Nie masz pojęcia, jak mi przykro. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, co teraz czujesz. Niestety nie mogę pojawić się na pogrzebie, jednak gdybyś czegokolwiek potrzebowała, daj znać - postaram się pomóc na odległość. 
  • Kochana Kasiu. Przyjmij moje najszczersze kondolencje. Wiem, że masz teraz dużo na głowie, jeśli jednak znajdziesz chęć i czas na rozmowę - dzwoń o każdej porze.
  • Przyjmij moje najszczersze kondolencje. Niestety, zdrowie nie pozwala mi dotrzeć na pogrzeb. Z wyrazami współczucia, Ilona z rodziną.

Według mnie taka forma jest najpiękniejsza. Kondolencje przez SMS-a chcesz najprawdopodobniej wysłać dalszej rodzinie zmarłego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaproponować tej osobie możliwość odezwania się do Ciebie w razie potrzeby. Myślę, że takie wstawki w wiadomości, w których oferujemy komuś pomocną dłoń, są naprawdę wartościowe. 

Kondolencje w formie wiersza - warto?

Według mnie nawet najpiękniejszy wiersz nie zastąpi kondolencji. Stosowny wiersz można byłoby napisać na kartce i wręczyć na pogrzebie w towarzystwie kwiatów, jako dodatek. Wysłanie samego wiersza w SMS-ie nie jest za dobrym pomysłem. Rodzina lub inna bliska osoba zmarłego może poczuć się zignorowana. Może pomyśleć, że na odczep przykleiłeś wiersz z Internetu i jej wysłałeś. 

Jeśli jednak szukasz wiersza, który chcesz zapisać na kartce, którą wręczysz podczas pogrzebu czy stypy, to oto kilka pięknych utworów, które pasują do tej smutnej sytuacji: 

  • Jan Twardowski - Śpieszmy się
  • Lesław Falecki - Czas
  • Stanisław Baliński - Na końcowej stacji

Myślę, że przepisanie treści któregoś z wyżej wymienionych wierszy i podarowanie ich na kartce z kwiatami będzie pięknym gestem.

Podsumowanie

Kondolencje przez SMS-a są w porządku, jeśli wysyłasz je dalszej rodzinie. Nie radzę samodzielnie wymyślać rymowanego wiersza - według mnie odbiera to powagę sytuacji. Jeśli jednak bardzo chcesz wykorzystać wiersz w swoich kondolencjach, to wybierz któryś z powyższych tytułów. Piękne kondolencje charakteryzuje szczerość i prostota - mało kto chce w żałobie czytać nic nieznaczące, skopiowane z sieci treści. Koniecznie daj znać w komentarzu, co Ty myślisz o takiej formie kondolencji. Napisz również, czy wykorzystałeś któryś z wymienionych wierszy - jeśli tak, który?

Więcej tego typu artykułów znajdziesz na: nettu.pl

(artykuł sponsorowany)
 
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%