Zamknij
REKLAMA

Szczepienia przeciw COVID-19 będą obowiązkowe? Minister ujawnia plany

10:00, 08.05.2021 | M.O. / PAP
Skomentuj fot. PAP
REKLAMA

Trwają dobrowolne szczepienia przeciwko COVID-19. W Polsce wykonano już ponad 13 mln zastrzyków. Pierwszą dawkę przyjęło już blisko 10 mln, a w pełni zaszczepionych jest już ponad 3,2 mln obywateli. Wielu ekspertów mówi jednak, że szczepienia powinny być obowiązkowe. Co na to ministerstwo? 

O tym, że szczepienia przeciwko koronawirusowi w Polsce powinny być obowiązkowe dla wszystkich (wyjątek miałyby stanowić osoby, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjąć preparatu) postuluje coraz głośniej grupa znanych lekarzy oraz działaczy społecznych. 

Krok dalej poszła Rada Miasta Wałbrzych, która przyjęła uchwałę o obowiązkowym szczepieniu wszystkich mieszkańców i osób pracujących w mieście.

Czy ministerstwo zdecyduje się na ten krok? Pytany był o to w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. Polityk zapewnia jednak, że na razie nie ma takich planów.

- Na razie nie ma planów wprowadzenia obowiązku szczepienia przeciw COVID-19 – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Dodawał, że teraz "musimy przejść przez rejestrację kolejnych roczników", a potem trzeba przeprowadzić proces szczepień. Zdaniem ministra to praca na kolejny miesiąc lub dwa. 

- Mamy od początku sformułowane wyraźne założenie, które po prostu działa, bo widać, że liczba osób przekonujących się do szczepienia bardzo systematycznie rośnie od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień. Na razie skuteczna jest metoda, którą stosujemy, czyli przekonywanie, dostarczanie wiedzy, po prostu tłumaczenie - poinformował szef resortu zdrowia. 

Ponadto zaznaczył, że w resorcie trwają prace nad zaangażowaniem podstawowej opieki zdrowotnej w akcję zachęcania do szczenienia osób starszych, które jeszcze tego nie zrobiły.

Mówił, że lekarze rodzinni otrzymają możliwość stworzenia listy osób w wieku powyżej 60 lat, które dotąd się nie zaszczepiły i na podstawie tych list będą mogli dotrzeć do tych pacjentów i zachęcać ich do szczepienia.

(M.O. / PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
0%